TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

А1 On

Јапонска компанија дел од платата ќе исплаќа во биткоини

А1 On - пред: 12 часа

Јапонската компанија ГМО Интернет Груп соопшти дека од март наредната 2018 година вработените ќе имаат можност – дел од платата да го земат во биткоини. Плаќањето со биткоини секако, ќе биде прилагодено на законите во државата.

37 поврзани вести »

Профитот на сопственикот на „Зара” изнесува 2,3 милијарди евра поради големата продажба

А1 On - пред: 12 часа

Нето добивката на шпанскиот текстилен гигант „Индитекс”, сопственик на фирмата „Зара”, се зголеми за шест проценти во деветте месеци од тековната фискална година, бидејќи продолжи меѓународната експанзија, како онлајн и така и продавници на тој ...

Во Иран 58 лица повредени во земјотрес со јачина од 6,1 според Рихтер

А1 On - пред: 12 часа

Ирански медиуми јавија денеска дека утрово е почувствуван уште еден земјотрес со интензитет од 6,1 степен по Рихтеровата скала. Погоден е јужниот дел од државата и притоа се повредени 58 луѓе.

37 поврзани вести »

Шекеринска-Вилијамсон: Потврдена поддршката од Велика Британија за членство на Македонија во НАТО

А1 On - пред: 12 часа

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска во британското Министерство за одбрана, се сретна со секретарот за одбрана на Обединетото Кралство, Гавин Вилијамсон. На средбата министерката се заблагодари за британската поддршка за членство на ...

35 поврзани вести »

Абас: За Ерусалим се поминати црвените линии

А1 On - пред: 12 часа

Палестинскиот претседател Махмуд Абас смета дека признавањето на Ерусалим за престолнина на Израел од страна на администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп е најголемо злосторство и флагрантско кршење на меѓународното право.

107 поврзани вести »

На Ејуп Алими и Исмет Гури ќе им се суди за уништување изборен материјал

А1 On - пред: 12 часа

Одобрено е обвинението во случајот „Титаник 3“ за изборни измами, со што ќе почне судењето. Во случајот ќе им се суди за уништување изборен материјал, на координаторот на ДУИ во Собрание, Ејуп Алими и на Исмет Гури, кој бил член на Општинската ...

24 поврзани вести »

Тетовската полиција ќе ги расчистува узурпираните јавни сообраќајни површини

А1 On - пред: 12 часа

Полициски службеници на тетовската Полициска станица за безбедност на патниот сообраќај во координација и содејство со повеќе инспекциски служби во следните дваесеттина дена ќе се ангажираат на расчистување на јавните сообраќајни површини во Тетово ...

Граѓаните не ги разликуваат надлежностите на АВМУ и на АЕК

А1 On - пред: 12 часа

Граѓаните не ги знаат и не ги разликуваат надлежностите на Агенцијата за аудио и аудиовизулени медиумски услуги (АВМУ) и на Агенцијата за електронски комуникации (АЕК), а довербата во нивната независност е на ниско ниво, беше речено на денешната ...

7 поврзани вести »

Поделена храна и облека на социјално загрозени семејства од Ѓорче Петров

А1 On - пред: 12 часа

Градоначалникот на Ѓорче Петров, Александар Наумоски, им подели пакети со храна и облека на 14 социјално загрозени семејства кои живеат на територијата на општината. Наумоски и дел од општинските служби, во соработка со здружението „Љубезност” од ...

20 поврзани вести »

Судијката Тања Милева бара изземање од предметот „Поткуп“ во кој обвинет е Заев

А1 On - пред: 12 часа

Судијката во Апелацискиот суд, Тања Милева, која е сопруга на членот на ДИК од СДСМ Игор Милев, побара изземање од предметот „Поткуп“ во кој обвинет е премиерот Зоран Заев, дознава „Макфакс“.

16 поврзани вести »

Шилегов: Скопјани ќе добијат пречистителна станица согласно европските директиви

А1 On - пред: 13 часа

Градоначалникот Петре Шилегов, министерот за животна средина и просторно планирање, Садула Дураки, амбасадорот на Република Франција во нашата земја, Христијан Тимоние и претставникот на компанијата „ЕЖИС“, Мирослав Влахов денеска потпишаа анекс на ...

13 поврзани вести »

Судијката го одби барањето на одбраната во „Транспортер“ за визуелно и тонско снимање

А1 On - пред: 13 часа

Почна главната расправа за случајот „Транспортер“. Судијката им ги одби барањата на адвокатите на обвинетите за визуелно и тонско снимање според АКМИС и барањето за споредба на доказите. Тие бараа одлагање на главната расправа додека не се обезбеди ...

48 поврзани вести »

Кражба во спортска обложувалница во Тетово

А1 On - пред: 13 часа

Вкупно 35 илјади денари биле одземени и нанесена материјална штета откако засега непознати сторители извршиле тешка кражба во спортската обложувалница „Марбет“ лоцирана на улица „ Благоја Тоска“ во Тетово, сопственост на тетовец от И.Ј.

Палмер: Вашингтон ја очекува Македонија како 30. членка на НАТО

А1 On - пред: 13 часа

Црна Гора годинава стана 29-та членка на НАТО, но ќе имаме убава симетрија доколку можеме да и посакаме добредојде на Македонија како 30. држава членка на Алијансата во Подгорица следната година.

25 поврзани вести »

Максути: Државата повеќе да инвестира во младите, во нивниот образовен процес и нивно мотивирање

А1 On - пред: 13 часа

Заменик-министерот за одбрана, Беким Максути, денеска учествуваше на завршната конференција на истражувачкиот проект на Евро-атлантскиот совет на Македонија, насловен „Зајакнување на младинскиот дијалог за промоција на демократските процеси во духот ...

24 поврзани вести »

(ВИДЕО) Зендели: Ќе го поддржиме законот за јазиците, иако не го нуди она што го бараа Албанците

А1 On - пред: 13 часа

Ќе го поддржиме законот за јазиците, иако не го нуди она што го бараа Албанците, изјави пратеникот Фадил Зендели од Беса и го обвини претседателот на Комисијата за европски прашања, Артан Груби, дека манипулал со цел да нема дебата.

89 поврзани вести »

Аднан Биљали од ДПА избран за претседател на Советот на Општина Тетово

А1 On - пред: 13 часа

Аднан Биљали од ДПА е избран за претседател на Советот на Општина Тетово на денешното продолжение на конститутивната седница од 16 ноември. Неговата кандидатура ја подржаа 15 советници, од ДУИ, ДПА, СДСМ и ДПТ, додека против беа девет – од Беса и ...

15 поврзани вести »

Поромовирана книгата за деца „Мистриозното јајце“ од младиот автор Оливер Коларевски

А1 On - пред: 13 часа

Во присуство на најмладитечитатели и љубителите на светот на фантазијата во Скопје беше промовирана книгата за деца „Мистериозното јајце“ од младиот Оливер Коларески. „Мистериозното јајце“ претставува современа бајка и е прво дело во Македонија кое ...

10 поврзани вести »

Амбасадорот на Австрија во официјална посета на Битола

А1 On - пред: 13 часа

Н.Е м-р Ренате Коблер – Амбасадор на Република Австрија во Република Македонија денес ја посети Општина Битола, каде што имаше средба со градоначалничката на Општина Битола м-р Наташа Петровска.

6 поврзани вести »

Зајакнување на улогата на локалниот младински совет во Карпош

А1 On - пред: 13 часа

Во пресрет на донесувањето на Буџетот за 2018-та година, градоначалникот на Општина Карпош, Стефан Богоев се сретна со претставници од Националниот младински совет на Македонија (НМСМ), најголемото претставничко тело на младите во нашата држава.