TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

А1 On

Втор пораз на младата фудбалска селекција до 19 години од БиХ

А1 On - пред: 17 часа

Македонската фудбалска репрезентација за играчи до 19 години вторпат е поразена од соодветната селекција на Босна и Херцеговина. Македонските надежи кои во вторникот загубија со 3:0, денеска се поразени од нивните босански врсници со 1:0.

6 поврзани вести »

Помпео: Иранскиот генерал Сулејмани престојувал во освоениот Киркук

А1 On - пред: 17 часа

Директорот на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА), Мајк Помпео денеска изјави дека командатот на силите Кудс на иранската Исламска револуционерна гарда, генералот Касим Сулејмани, престојувал во ирачкиот град Киркук, кој неделава ...

42 поврзани вести »

По поразот во Сирија, командант на Исламската Држава пребегале во Турција

А1 On - пред: 17 часа

Сирискиот Центар за мониторинг на човекови права тврди дека команданти на Исламската држава (ИД) побегале од Сирија во Турција, по серијата порази кои оваа исламистичка група ги претрпе во изминатите месеци.

4 поврзани вести »

Македонски работници, меѓу приведените 72, кои со лажни договори работеле во Словачка

А1 On - пред: 17 часа

Словачката полиција приведе 72 странски работници, меѓу кои осуммина државјани на Македонија, поради лажни договори за работа, јавија српските медиуми. Работниците од Србија, Босна и Херцеговина, Македонија и Украина, се приведени вчера, но во ...

24 поврзани вести »

Путин: Ако САД се повлечат од ракетниот договор од 1987 година и Русија ќе го стори истото

А1 On - пред: 17 часа

Рускиот претседател Владимир Путин најави дека неговата земја ќе се повлече од договорот за забрана на ракетите со среден дострел, доколку и САД се решат на таков чекор. Путин изјави дека Русија веќе ги достигнала САД во развојот на ракетните ...

68 поврзани вести »

Отворено писмо на Меј до граѓаните на ЕУ кои живеат во Велика Британија

А1 On - пред: 17 часа

Пред средбата на лидерите на Европската унија во Брисел, британската премиерка Тереза Меј упати отворено писмо до граѓаните на ЕУ кои живеат во Велика Британија. – Додека денеска патувам кон Брисел, знам дека многу луѓе очекуваат од нас, лидерите на ...

33 поврзани вести »

Такса од 10 евра за влез во Европската унија

А1 On - пред: 18 часа

Комитетот за човекови права на Европскиот парламент усвои предлог закон, според кој државјаните на земји кои не се членки на Европската унија на кои не им се потребни визи за патување во Шенген зоната, ќе мора да плаќаат по 10 евра за влез.

38 поврзани вести »

Обид за подобрување на односите помеѓу Брисел и Вишеградската група

А1 On - пред: 18 часа

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер одржа тричасовна средба со лидерите на четирите држави од Вишеградски држави – Полска, Унгарија, Чешка и Словачка, во обид да ги подобри односите и да постигне договор со нов за низа прашања по ...

5 поврзани вести »

Тајани: ЕП ќе го блокира договорот за Брегзит ако не бидат заштитени граѓаните

А1 On - пред: 18 часа

Европскиот парламент ќе го блокира договорот за излез на Велика Британија од ЕУ, ако во него не се предвидени гаранции за заштита на правата на државјаните на земјите членки на Унијата што живеат на британска територија, како и на Британците во ...

33 поврзани вести »

Ирачки Курдистан го поздрави повикот на премиерот Абади за дијалог

А1 On - пред: 18 часа

Владата на Ирачки Курдистан денеска го поздрави повикот на премиерот на Ирак, Хајдер ал Абади за дијалог за решавање на кризата, предизвикана од рефереднумот за независност во автономната област.

42 поврзани вести »

Путин: ЕУ сама ги покрена сепаратистичките тензии во Европа

А1 On - пред: 18 часа

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека земјите членки на Европската унија, со поддршката за распаѓањето на некои земји и одвојувањето на Косово од Србија, само го поттикнале растот на сепаратистичките тензии во Европа, истакнувајќи ...

68 поврзани вести »

Комитет на Европскиот парламент усвои измени во правилата за бегалци

А1 On - пред: 18 часа

Комитетот за човекови права на Европскиот парламент денеска го одобри предлогот за измени во Даблинската регулатива за бегалци. Доколку биде прифатен на ниво на ЕУ, предлогот ќе значи дека во иднина барателите на азил нема да бидат обврзани да го ...

3 поврзани вести »

Тахири: Почекајте не сте виделе се уште ништо

А1 On - пред: 18 часа

Поранешниот албански министер за надворешни работи Саимир Тахири, кој е осомничен за вмешаност во шверц на марихуана од Албанја за Италија, попладнево излегувајќи од својот дом даде куса изјава околу актуелната ситуација со скандалот со шверц на ...

40 поврзани вести »

Влада: Надлежните министерства да издвојат предмети поврзани со корупција, кои ќе бидат доставени до ЕК

А1 On - пред: 18 часа

Министерствата надлежни за политиките и за борбата против корупцијата да издвојат предмети, кои се однесуваат на корупцијата, перењето пари, организираниот криминал, кои потоа ќе бидат доставени до телата на Европската комија.

6 поврзани вести »

Влада на РМ: Институциите да постапуваат по барањата и препораките на омбудсманот

А1 On - пред: 18 часа

Владата на денешната седница ја усвои информација за постапување по обраќањата и препораките на Народниот правобранител упатени до Владата на Република Македонија. Владата, како што соопшти владината прес-служба, ги задолжила ресорни институции да ...

3 поврзани вести »

Познати составите за мечот Вардар – Реал Сосиедад

А1 On - пред: 18 часа

Чедомир Јаневски шефот на стручниот штаб на ФК Вардар ги одбра петнаесетината фудбалери со кои ќе го започне натпревраот против Реал Сосиедад. Македонскиот шампион Вардар вечерва на Националната Арена „Филип Втори“ во Скопје, ќе го игра третиот меч ...

238 поврзани вести »

МВР добиле потврда од Интерпол-Атина дека Грујевски и Бошковски се приведени во Солун

А1 On - пред: 18 часа

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека денеска доби известување од Интерпол-Атина дека лицата Никола Бошкоски и Горан Грујевски, кои се бараа со меѓународна потерница, вчера (среда 18 октомври) се приведени во Солун.

274 поврзани вести »

Шукер демантира дека Анчелоти ќе биде селектор на Хрватска

А1 On - пред: 18 часа

Фудбалската репрезентација на Хрватска со победата над Украина во последното коло од квалификациите, обезбеди пласман во баражот за Светското првенство во Русија 2018. На два дена пред одигрувањето на дуелот со Украина, Хрватскиот фудбалски сојуз го ...

32 поврзани вести »

Владата ги врати измените на Законот за заштита од пушење во собраниска процедура

А1 On - пред: 18 часа

Владата нa денешната седница одлучи да го врати во собраниска процедура Предлог-законот за изменување на Законот за заштита од пушењето на предлог на пратеници од Собрание на Република Македонија.

24 поврзани вести »

Ана Павловска-Данева именувана за член на ГРЕКО

А1 On - пред: 18 часа

Владата на денешната седница ја именуваше проф. д-р Ана Павловска-Данева за член на ГРЕКО – Група на држави против корупција на Совет на Европа, како претставник од Република Македонија. ГРЕКО е организација формирана во 1990 година од страна на ...

15 поврзани вести »