TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

А1 On

Ограбено казино во Скопје, украдени 181.500 денари

А1 On - пред: 10 часа

Три маскирани и вооружени лица со огнено оружје извршиле разбојништво во казино на улица Партизански Одреди во Скопје. Инцидентот се случил вчера, а од казиното разбојниците одзеле 181.500 денари, по што го напуштиле местото на ...

17 поврзани вести »

Коста Јаневски ја презеде функцијата градоначалник на општина Струмица

А1 On - пред: 10 часа

Коста Јаневски денеска и официјално стапи на функцијата градоначалник на општина Струмица. Јаневски ја презеде функцијата по добивањето на решението за избор од Општинската изборна комисија, а му ја предаде вршителот на должност Костадин Костадинов.

15 поврзани вести »

Песни од Радован Павловски во индиското списание за литература „Инчентин версис“​

А1 On - пред: 10 часа

Индиската ревија​​ за литература „Инчентин версис“​ ​(The Enchanting Verses) објави избрани песни на академик ​Радован Павловски, заедно со негова опсежна био-библиографија​. ​Павловски е претставен во списанието на издвоено место, ​заедно со ...

4 поврзани вести »

Ограбена аптека во Скопје

А1 On - пред: 10 часа

Синоќа била ограбена аптека на улица Партизански Одреди во Скопје. Непознато лице вооружено со пиштол одзело околу 32 илјади денари по што го напуштил местото на настанот. Полицијата презема мерки за целосно расчистување на ...

17 поврзани вести »

Грабеж во куќа во Прилеп, напаѓачите со нож ја нападнале сопственичката и ја врзале

А1 On - пред: 10 часа

Утрово во околу 4 часот било пријавено дека две маскирани и вооружени лица влегле и физички ја нападнале И.Ј. (49) во нејзината куќа во Прилеп. Напаѓачите ја нападнале И.Ј. со закана со нож, по што ја врзале со селотејп трака и одзеле златен накит и ...

21 поврзани вести »

Обнова на патот Сарај-Групчин, сообраќајот со изменет режим

А1 On - пред: 10 часа

Сообраќајот на патот Сарај – Групчин од денеска се одвива со изменет времен режим поради градежните активности за реконструкција на таа делница, а за што е поставена соодветна сообраќајна сигнализација.

4 поврзани вести »

Шест кратки филма на фестивалот „Шнит“

А1 On - пред: 10 часа

Шест краткометражни филмови од шест земји ќе бидат прикажани на меѓународниот филмски фестивал „Шнит“ кој ќе се одржи вечер во Кинотеката на Македонија од 20 часот. Фестивалот ќе ги прикаже „Денот на баба“ на Милош Саковски од Полска, „Како е ...

8 поврзани вести »

Владата бара институциите да ги почитуваат препораките на омбудсманот

А1 On - пред: 10 часа

Владата има усогласен став дека нема мислење по Предлог-законот за заштита од пушење доставен од Собранието, изјави портпаролот на Владата на Република Македонија Миле Бошњаковски, во врска со темите на вчерашната 32 седница.

38 поврзани вести »

Промоција на книга на Лилјана Поповска

А1 On - пред: 11 часа

Денеска беше промовирана книгата на д-р Лилјана Поповска „Мултикултурни поврзувања во граѓанскиот сектор во Република Македонија – влијание врз јавните политики и социјалната кохезија“, во која станува збор за влијанието на граѓанскиот сектор во ...

6 поврзани вести »

„Енекод” нов сопственик на „Фени“, сите работници остануваат

А1 On - пред: 11 часа

„Фени индустри” доби нов сопственик – бугарската компанија „Енекод”, нема да оди во стечај и сите работници ќе останат со статусот што го имаа, информира денеска претседателот на Синдикатот за индустрија, рударство и енергетика Пеце Ристевски.

28 поврзани вести »

Во Полошко 345 тешки кражби во првите девет месеци

А1 On - пред: 11 часа

Во Полошкиот регион во првите девет месеци се регистирани 345 тешки кражби со вкупно претпоставена материјална штета од 32 милиони и 840 илјади денари, информираше портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифовски.

2 поврзани вести »

„Човекот во филмската камера“ вечер во кино „Фросина“

А1 On - пред: 11 часа

Во рамки на XVII Недела на италијанскиот јазик во светот, вечер во кино „Фросина“ во 19.45 ќе биде прикажан филмот „Човекот во филмската камера“ – италијанско-македонска копродукција во режија на Микеле де Анџелис.

5 поврзани вести »

МНР потврди дека во Словачка се приведени осуммина македонски државјани

А1 On - пред: 11 часа

Министерството за надворешни работи потврди дека во Словачка се приведени осумина македонски државјани, кои работеле во земјата со лажни договори за работа. Портпаролката на МНР Елена Пресилска изјави за МИА дека Амбасадата во Виена, која е ...

45 поврзани вести »

Измени на Законот за заштита од дискриминација, се зголемуваат основите и се професионализира Комисијата

А1 On - пред: 11 часа

Проширување на основите за дискриминација, меѓудругото и со дискриминација по основ на сексуална ориентација, унапредување на работата на Комисијата за заштита од дискриминација, со цел поефикасно решавање на претставките, дефинирање на нејзините ...

13 поврзани вести »

Две илјади граѓани се вакцинирале против сезонски грип во Скопје

А1 On - пред: 11 часа

Од Центарот за јавно здравје – Скопје информираат дека за три дена 2.000 граѓани примиле вакцина против сезонски грип. Посочуваат дека е голем интересот за вакцини против сезонски грип. Годинава, центрите за јавно здравје имаат на располагање околу ...

37 поврзани вести »

Озил се сели во Манчестер Јунјтед

А1 On - пред: 11 часа

Германскиот репрезентативец, Месут Озил од Арсенал се сели во Манчестер Јунајтед, објавија англиските медиуми. Иако Озил со тимот на Арсенал има има договор до крајот на сезоната, сепак, според весникот „Мирор“, тој на своите играчи им открил дека ...

47 поврзани вести »

ДПА и Саздовски во владиното мнозинство наместо Алијансата на Албанците?

А1 On - пред: 11 часа

Новата коалиција помеѓу Алијансата на Албанците и Движењето Беса за вториот круг од локалните избори најверојатно ќе иницира промени во владината коалиција. По завршување на изборите, ДПА ќе биде новиот партнер на СДСМ во власта, дознава А1он од ...

96 поврзани вести »

Георгиевски: По победата на 29 октомври ќе асфалтираме 45 улици во Гази Баба

А1 On - пред: 11 часа

Борис Георгиевски, кандидатот за градоначалник на Гази Баба од коалицијата предводена од СДСМ денеска изјави дека Гази Баба се уште го живее секојдневието на раскопани, неасфалтирани и неосветлени улици низ кои се излеваат фекалии на секој поголем ...

20 поврзани вести »

СДСМ: Резултатите на изборите покажаа како изгледаат општините кога се гласа слободно

А1 On - пред: 11 часа

СДСМ испрати писмена реакција на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. „Граѓаните на Република Македонија после догло време имаа можност да гласаат на фер и демократски избори по слободна волја и без притисоци.

69 поврзани вести »

Уругвај одобри и продажба на производи од канабис

А1 On - пред: 12 часа

Уругвај ја одобри продажбата на лекови добиени од канабис, три месеци откако ја легализира продажбата на марихуана. Лековите, на кои активна состојка ќе им биде канабидиол, ќе се продаваат на рецепт, во аптеките.

6 поврзани вести »