TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

А1 On

Шилегов се сретна со градоначалникот на Тирана

А1 On - 09.12.2017

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов во рамки на посетата на Тирана оставари средба со Градоначалникот на Тирана, Ерион Велијај. На средбата беше разговарано за продлабочување на соработката меѓу двата збратимени града и разменување на ...

11 поврзани вести »

Министерство за култура: Авторските права за правописот се прецизно уредени со договор

А1 On - 09.12.2017

Министерството за култура на Република Македонија ја известува јавноста дека издавањето на бесплатната електронска верзија од Правописот е уредено со договор, потпишан меѓу Националната и универзитетска библиотека “Св Климент Охридски” и авторите, ...

10 поврзани вести »

Избори во индиската држава Гуџарат, тест за популарноста на премиерот Моди

А1 On - 09.12.2017

Денеска во сојузната индиска држава Гуџарат се одржува првата етапа од изборите за членови на регионалниот Парламент, кои се оценуваат како важен тест за популарноста на индискиот премиер, Нарендра Моди.

2 поврзани вести »

Србија и Бугарија го потпишаа Меморандумот за намалување на цените за роаминг

А1 On - 09.12.2017

Србија и Бугарија го потпишаа Меморандумот за намалување на меѓународните цени за роаминг и за електронски комуникациски услуги. Меморандумот беше потпишан денеска во Белград од страна на српскиот министер за трговија, туризам и телекомуникации ...

5 поврзани вести »

(ВИДЕО) Заев: Мораме да дејствуваме одлучно и со нула толеранција кон корупцијата

А1 On - 09.12.2017

По повод Меѓународниот ден за борба против корупцијата, Претседателот на Владата на Република Македонија имаше видео обраќање до граѓаните и истакна: „Корупцијата е корозија на секое општество и закана за иднината и за квалитетот на живот на сите ...

55 поврзани вести »

Силувана 20-годишна девојка со заостанат ментален развој

А1 On - 09.12.2017

В.А. пријавил во СВР-Штип дека лицето Е.А. извршил обљуба врз неговата 20-годишна ќерка која што била со заостанат ментален развој. За настанот бил известен јавниот обвинител и се работи за целосно расчистување на ...

23 поврзани вести »

Загинал ловџија кој бил ранет од ловна пушка во Струмица

А1 On - 09.12.2017

Едно лице почина откако бил повредено од ловна пушка во пределот на главата за време на лов на дивеч во близина на браната Водоча, Струмица. При лов на дивеч во кој учествувале поголема група на ловџии, Ж.И.

30 поврзани вести »

Еден загинат во сообраќајка на патот Демир Капија-Удово

А1 On - 09.12.2017

Едно лице загина, а друго се здоби со телесни повреди во сообраќајка која што утрово се случи на автопатот Демир Капија – Удово. Несреќата се случила помеѓу патничко возило „Сеат Леон“ со неготински регистарски ознаки управувано од С.Ј.

45 поврзани вести »

Кривична пријава за скопјанец кој ограбил ординација за протетика

А1 On - 09.12.2017

СВР-Скопје поднесе кривична пријава до ОЈО против Б.А. (20) од Скопје за кривично дело „тешка кражба“, откако тој ограбил ординација за протетика и се стекнал со имотна корист од околу 200 илјади денари. Б.А.

17 поврзани вести »

Хојт Ји демантира дека ќе биде новиот американски амбасадор во Македонија

А1 On - 09.12.2017

Американскиот заменик помошник државен секретар Хојт Брајан Ји изјави дека еден од главните интереси на САД во Западен Балкан е да се помогне на земјите од регионот да се интегираат во Европа и да изградат просперитетна, демократска и стабилна ...

32 поврзани вести »

Двајца припадници на Хамас загинаа во воздушни напади на Појасот Газа од страна на израелската армија

А1 On - 09.12.2017

При израелски воздушни напади во централниот дел на Појасот Газа денеска загинаа двајца припадници на Хамас. При нападот биле повредени уште 25 други лица, од кои 6 деца. Воздушните напади на израелската армија врз цели во Појасот Газа следуват по ...

142 поврзани вести »

Индијана ја прекина победничката серија на Кливленд, Бостон поразен од Сан Антонио

А1 On - 09.12.2017

Синоќа на домашен терен тимот на Индијана ја прекина победничката серија на Кливленд откако славеа со 106:102. Со оваа победа Индијана стана првиот тим со две победи оваа сезона против Кливленд, кои претходно имаа серија од 13 победи со ред.

34 поврзани вести »

Евролига: Олимпијакос поуспешен од Реал Мадрид по продолжение

А1 On - 09.12.2017

Тимот на Олимпијакос по продолжение со 92:83 го совлада Реал Мадрид во 11-то коло од Евролигата, откако во регуларниот дел натпреварот заврши 72:72. Најдобар на теренот кај Олимпијакос беше Јоргос Принтезис со 21 поен и седум скокови, додека Лука ...

5 поврзани вести »

Казнет тимот на Зенит поради транспарентот за Ратко Младиќ

А1 On - 09.12.2017

Со парична казна од 10 илјади евра и делумно затворање на стадионот на следниот домашен натпревар на европска сцена е казнет тимот на Зенит од страна на УЕФА. Казната следува по транспарентот на кој што пишува „Ратко Младиќ – Херој на Србија“ за ...

7 поврзани вести »

Финализираше целосната реконструкција на паркот Шопен во Кисела Вода

А1 On - 09.12.2017

Општина Кисела Вода изгради две нови детски игралишта во Паркот Шопен. Овие детски игралишта направени се по сите модерни стандарди и содржат гумен под, лизгалки, лулашки, клацкалки и куќарки за игра.

8 поврзани вести »

ВИДЕО: Црногорец снимал напад од пирати на товарен брод

А1 On - 09.12.2017

Црногорски државјанин кој што плови на товарен брод снимил напад на пирати во водите на Нигерија. Инцидентот се случил во четвртокот, а борбата траела со часови, пренесуваат медиумите. – Беа вооружени со три калашникови.

8 поврзани вести »

Епл ќе ја купува апликацијата за препознавање мелодии Шазам

А1 On - 09.12.2017

Компанијата „Епл“ започнала преговори за преземање на апликацијата за препоразнавање мелодии и песни „Шазам“, објави „ТекКранч“. Епл веќе во понедленик би можел да го објави договорот за купување на Шазам, што според „ТекКранч“ би чинел околу 400 ...

16 поврзани вести »

Швајцарскиот инвестициски фонд ФОС сака да ја преземе „Фени“ со план за рестартирање и инвестирање

А1 On - 09.12.2017

Швајцарскиот инвестициски фонд, ФОС, го организираше потпишувањето на Меморандумот за разбирање со банките, како и депонирањето средства за започнување на операциите во ФЕНИ. Со тоа тие покажаа дека се сериозни во намерата за преземање на ФЕНИ.

18 поврзани вести »

Просечниот Бугарин троши повеќе на одржување на автомобилот, отколку на опремување на домот

А1 On - 09.12.2017

Според анализата на вкупната потрошувачка за мебел, апарати за домачинство и одржување на домовите на земјите-членки на ЕУ за 2016 година на Евростат, Бугарите трошат повеќе пари за одржување на нивните автомобили, отколку за опремување на домовите.

7 поврзани вести »

ОН сака намалување на тензиите на Корејскиот Полуостров

А1 On - 09.12.2017

Властите во Пјонгјанг соопштија дека заменикот на генералниот секретар на ОН за политички прашања Џефри Фелтман ги пренел желбите за намалување на тензиите на Корејскиот Полуостров на средбите со претставници на Северна Кореја.

10 поврзани вести »