TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

А1 On

Вест Хем му го нанесе четвртиот пораз на Челзи сезонава

А1 On - 09.12.2017

Тимот на Вест Хем денеска славеше со 1:0 против шампионот Челзи во 16. коло од англиската Премиер лига. Стрелец на единствениот погодок беше Марко Арнаутовиќ. Ова беше четврти пораз за Челзи оваа сезона, после кој останаа на третото место на ...

33 поврзани вести »

Лидерите на Грција, Бугарија, Романија и Србија договорија зголемување на економската соработка

А1 On - 09.12.2017

Денеска во Белград во рамките на Високиот совет за соработка меѓу четирите држави, српскиот претседател Александар Вучиќ се сретна со премиерите на Грција, Алексис Ципрас, на Бугарија, Бојко Борисов и на Романија, Михај Тудосе.

36 поврзани вести »

Турција и Франција ќе се обидат да ги убедат САД да ја променат одлуката за Ерусалим

А1 On - 09.12.2017

Во телефонски разговор денеска претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган и претседателот на Франција, Емануел Макрон се договориле со заеднички напори да ги убедат САД да ја променат одлуката за признавање на Ерусалим за главен град на Израел.

48 поврзани вести »

Северна Кореја: Трамп е умоболен и сенилен, цврсто ги поддржуваме Палестина и арапскиот народ

А1 On - 09.12.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп е „умоболен“ и „сенилен“ смета Северна Кореја за одлуката да го признае Ерусалим за главен град на Израел. Ова е уште едно продолжение од серијата лични навреди и закани за војна помеѓу Трамп и ...

130 поврзани вести »

Осум алпинисти загинаа при лавина во Иран

А1 On - 09.12.2017

Осум алпинисти загинаа денеска во лавина во Иран, објавија иранските државни медиуми и додадоа дека уште еден член од експедицијата се смета за исчезнат. Загинатите алпинисти биле дел од 15-члена експедиција која што се обидувала да стигне до ...

10 поврзани вести »

Протести против Рама за време на неговата посета на Скадар

А1 On - 09.12.2017

Премиерот на Албанија, Еди Рама со протест бил пречекан за време на неговата посета на северниот град Скадар. Група членови и приврзаници на Форумот на младите на Демократската партија, како и други млади ја блокирале главната сообраќајница држејќи ...

5 поврзани вести »

ВИДЕО: Кога ќе се укине монополот ќе се приклучиме повторно, порачаа исклучените од парно греење

А1 On - 09.12.2017

Исклучените граѓани од парно греење од денешниот протест порачаа дека во системот може повторно да се приклучат само доколку се создадат добри услови, односно се укине монополот и на пазарот се понуди фер цена за греење.

Доделени највисоките општински признанија во Охрид по повод празникот Св. Климент Охридски

А1 On - 09.12.2017

Со свечена академија посветена на заштитникот на Охрид и Патрон на Македонската Православна Црква, Свети Климент Охридски, се заокружија годинашните чествувања, на која беа доделени највисоките општински признанија.

5 поврзани вести »

(ВИДЕО) Исклучени од парно: И регулаторна комисија исто како ДИК си делела високи бонуси

А1 On - 09.12.2017

Не се само членовите на ДИК кои си делеле бонуси, истото го правеле и членовите на регулаторната комсија за енергетика, обвинија граѓаните кои се исклучени од системот на парно греење на денешниот 144-ти по ред протест по ред.

20 поврзани вести »

Андроид Гоу – оперативен систем за послаби смартфони

А1 On - 09.12.2017

„Гугл“ уште во мај годинава најави верзија на оперативниот систем „Андроид Орео“, наречена „Андроид Гоу“, наменета за мобилни телефони со послаби карактеристики. „Андроид Гоу“ им е веќе доставен на производителите на уреди и апликации, а наскоро ќе ...

2 поврзани вести »

Праљак бил кремиран тајно во Загреб

А1 On - 09.12.2017

Поранешниот лидер на босанските Хрвати, Слободан Праљак, кој што се самоуби при изрекувањето на пресудата за воени злосторства во Хашкиот трубнал, бил кремиран тајно во Загреб во четвртокот, во присуство на најблиските роднини и пријатели, соопштија ...

28 поврзани вести »

Борисов: Да се обединиме за решавање на прашањето за името

А1 On - 09.12.2017

Премиерот на Бугарија Бојко Борисов истакна дека прашањето за името меѓу Македонија и Грија мора да биде решено и кажа дека мора да се обединат сите и да помогнат на Европската комисија и на Брисел да донесат правилни одлуки, а не да поставуваат ...

36 поврзани вести »

Ирак прогласи крај на војната против Исламска држава

А1 On - 09.12.2017

Премиерот на Ирак Хајдер ал Абади денеска прогласи крај на војната против Исламска држава во Ирак. – Нашите сили имаат целосна контрола над ирачко-сириската граница и затоа прогласувам крај на војната против ИД, изјави Абади во обраќање на ...

35 поврзани вести »

НДМ: Не е доволно проширување на тимот за преговори со Грција, потребен е Совет на политички лидери

А1 On - 09.12.2017

„Народно движење за Македонија го смета за недоволно проширувањето на тимот за преговори со Грција разгледувано на вчерашната средба на премиерот Зоран Заев со преговарачот за името, амбасадорот Наумовски, вицепремиерот за евроинтеграција Бујар ...

Куче-скитник нападнало мајка и син во Скопје

А1 On - 09.12.2017

Во текот на вчерашниот ден мајка и син биле нападнати од куче скитник, при што детето било каснато во пределот на левата рака и му биле нанеени видливи повреди, а мајката се здобила со повреди на левата нога. Случајот во полиција го пријавил А.Р.

58 поврзани вести »

Автомобил „БМВ“ украден од паркинг во Скопје

А1 On - 09.12.2017

Автомобил „БМВ 520“ со шведски регистерски ознаки бил украден во текот на вчерашниот ден од паркинг на улицата „Филип Втори Македонски“ во Скопје. Како што информираат од МВР, случајот во полиција синоќа го пријавил И.С. (34).

17 поврзани вести »

Ципрас: Доколку Скопје се откаже од изјавите дека се единствени потомци на Александар Велики, може да се најде ...

А1 On - 09.12.2017

Доколку Скопје одлучи да направи позитивни чекори напред, ќе има позитивни случувања во однос на прашањето со Македонија, оценува грчкиот премиер Алексис Ципрас. Тој очекува во 2018 година да се случи пресврт пошироко на Балканот.

29 поврзани вести »

Саакашвили од затвор повика на протести за импичмент на Порошенко

А1 On - 09.12.2017

Лидерот на украинското опозициско Движење на новите сили и поранешен грузиски претседател, Михаил Саакашвили денеска од затвор упати повик до своите поддржувачи да излезат на протести на кои ќе побараат отповикување на претседателот на Украина, ...

27 поврзани вести »

Шилегов се сретна со градоначалникот на Тирана

А1 On - 09.12.2017

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов во рамки на посетата на Тирана оставари средба со Градоначалникот на Тирана, Ерион Велијај. На средбата беше разговарано за продлабочување на соработката меѓу двата збратимени града и разменување на ...

Министерство за култура: Авторските права за правописот се прецизно уредени со договор

А1 On - 09.12.2017

Министерството за култура на Република Македонија ја известува јавноста дека издавањето на бесплатната електронска верзија од Правописот е уредено со договор, потпишан меѓу Националната и универзитетска библиотека “Св Климент Охридски” и авторите, ...

10 поврзани вести »