TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

А1 On

СДСМ: Резултатите на изборите покажаа како изгледаат општините кога се гласа слободно

А1 On - 20.10.2017

СДСМ испрати писмена реакција на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. „Граѓаните на Република Македонија после догло време имаа можност да гласаат на фер и демократски избори по слободна волја и без притисоци.

68 поврзани вести »

Уругвај одобри и продажба на производи од канабис

А1 On - 20.10.2017

Уругвај ја одобри продажбата на лекови добиени од канабис, три месеци откако ја легализира продажбата на марихуана. Лековите, на кои активна состојка ќе им биде канабидиол, ќе се продаваат на рецепт, во аптеките.

8 поврзани вести »

Врачени решенијата за градоначалник и членови на Советот на општина Битола

А1 On - 20.10.2017

Општинската изборна комисија од Битола им ги врачи уверенијата на новата градоначалничка Наташа Петровска и членовите на новиот состав на Советот на општината. – Локалните избори за градоначалник и членови на Советот на општина Битола се завршени.

39 поврзани вести »

Бошњаковски: Владата очекува почитување на меѓународните договори и стандарди за екстрадиција

А1 On - 20.10.2017

Владата очекува дека ќе се испочитуваат сите меѓународни договори и меѓународни стандарди во вакви случаи и целата постапка ќе биде завршена во рамки на реалните рокови за вакви постапки, изјави владиниот портпарол, Миле Бошњаковски, во однос на ...

38 поврзани вести »

Во Турција издаден налог за апсење 110 лица обвинети за поврзаност со Ѓулен

А1 On - 20.10.2017

Турските власти издадоа налог за апсење 110 лица од компанија поврзана со движењето на исламскиот проповедник Фетула Ѓулен. Полициската операција за апсење на осомничените поранешни раководители и партнери на издавачката куќа „Кајнак холдинг“ беше ...

6 поврзани вести »

Шпански турист загинал во црква во Фиренца откако врз него паднал камен

А1 On - 20.10.2017

Турист од Шпанија загина во црквата Санта Кроче во Фиренца, откако врз него, од таванот, од 20 метри височина, паднал камен широк 15 сантиметри. Идентитетот на жртвата не се соопштува, а се знае само дека имал 52 години и дека најверојатно потекнува ...

8 поврзани вести »

Лидерите на ЕУ повикуваат темелно да се испита убиството на малтешката новинарка

А1 On - 20.10.2017

Лидерите од ЕУ ги повикаа малтешките власти, со меѓународна помош, да спроведат темелна истрага за убиството на новинарката Дафне Каруана Галиција. Во Европскиот парламент следната недела ќе има дебата за прашањето за слободата на медиумите во Малта.

6 поврзани вести »

Анкета: Кога треба да ги исфрлиме искинатите фармерки од плакарите?

А1 On - 20.10.2017

Оние кои ја следат модата, во големо мнозинство сметаат дека момчињата и девојките кои ќе наполнат 40 години, треба да престанат да носат искинати фармерки или патики со шарени натписи. Анкетата е направена во трговскиот центар Хамерсон, во ...

2 поврзани вести »

Шпанија ја укинува автономијата на Каталонија, најавени масовни протести

А1 On - 20.10.2017

Шпанската Влада постигна договор со опозискиата Социјалистичка работничка партија во јануари 2018 година да се одржат регионални избори во Kаталонија, како дел од пакетот мерки за воспоставување директна контрола над овој регион.

127 поврзани вести »

Преседан во САД: Обама и Буш индиректно го критикуваа Трамп

А1 On - 20.10.2017

Поранешните американски претседатели Барак Обама и Џорџ Буш изразија загриженост поради „моменталната политичка криза во САД“, јави Би-Би-Си. Нивните коментари, медиумите ги оценуваат како критика на лидерството на актуелниот претседател Доналд ...

28 поврзани вести »

Јава тренинг – Сеавус талент програма

А1 On - 20.10.2017

Како дел од Сеавус Талент програмите, во тек е пријавувањето за обука од областа на Јава технологијата. Обуката е наменета за дипломирани студенти или студенти запишани во последната година од своите студии за информатички и компјутерски науки, ...

5 поврзани вести »

Светска банка предвидува раст на БДП во Македонија од 1,5 проценти оваа година

А1 On - 20.10.2017

Најновата проекција на Светска банка за растот на македонската економија во 2017 година е 1,5 проценти. Според објавените податоци во извештајот на Светската банка насловен „Миграција и мобилност“, БДП годинава ќе има раст од 1,5 проценти, следната ...

30 поврзани вести »

Косачев: Обидот да се суспендира автономијата на Каталонија го интензивира сепаратизмот

А1 On - 20.10.2017

Обидот на Мадрид да ја укине автономијата на Каталонија само ќе ја интензивира сепаратистичката тенденција во регионот, смета претседателот на Комитетот за меѓународни односи на Советот на Руската Федерација, Константин Косачев.

127 поврзани вести »

Следниот месец дислокација на далноводот за автопатот Демир Капија – Смоквица

А1 On - 20.10.2017

Следниот месец треба да се реализира изместувањето на делот од 400 киловолтниот интерконективен далекувод во близина на Неготино, што е неопходно да се направи за да може да се пушти во употреба автопатот Демир Капија – Смоквица.

12 поврзани вести »

Вестбрук со „трипл-дабл“ ја започна сезоната во НБА

А1 On - 20.10.2017

Кошаркарот на Оклахома, Расел Вестбрук уште во првиот свој натпревар во новата сезона оствари „трип-дабл“ учинок. Вестбрук кој минатата година беше прогласен за МВП (најкорисен играч) во првиот меч од новата сезона оствари учинок од 21 поени, 16 ...

34 поврзани вести »

Во Гевгелија за три дена 100 лица примиле вакцина против грип

А1 On - 20.10.2017

Центарот за јавно здравје од Гевгелија набави 400 вакцини против грип од кои изминативе три дена се потрошени околу 100, изјави денеска епидемиологот Саше Олумчев. – Пред три дена почнавме со имунизацијата на населението и покрај тоа што до овој ...

27 поврзани вести »

УНИЦЕФ: Децата бегалци од Мјанмар се соочени со пекол

А1 On - 20.10.2017

Голем број деца припадници на народот Рохинџи, кои пребегале од Мјанмар, соочени се со тешки услови во камповите за бегалци во Бангладеш. Во извештајот на Детскиот фонд на Обединетите нации се наведува дека мнозинството деца, кои опфаќаат 58 отсто ...

6 поврзани вести »

(ВИДЕО) Заев од Љуботен: Само заедно можеме напред и само сплотени ќе ги решаваме проблемите

А1 On - 20.10.2017

Ова што го работиме заедно е вредно, ајде да го продолжиме на 29 ноември. Македонија е сплотена како никогаш досега, Македонци, Албанци, Турци, Роми, Срби, Власи, Бошњаци, други, само заедно можеме напред и само сплотени ќе ги решаваме проблемите.

Апелацискиот суд во Солун ќе одлучува за екстрадицијата на Грујевски и Бошкоски

А1 On - 20.10.2017

Поранешниот началник на Петтата управа во МВР, Горан Грујевски и вработениот во УБК, Никола Бошкоски денеска ќе бидат изведени пред Судот во Солун, поради поседувањето лажни патни документи со кои престојувале во Грција, наведува АНА-МПА.

285 поврзани вести »

Јапонскиот цар Акихито ќе абдицира кон крајот на март 2019 година

А1 On - 20.10.2017

Јапонскиот цар Акихито, најверојатно, ќе абдицира кон крајот на март 2019 година, а се очекува неговиот син Прин Нарухито да го наследи, објави денеска весникот Асахи, повикувајќи се на неименувани извори.

12 поврзани вести »