TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

AKO

Едно лице загина во сообраќајка во Австрија во судар на автомобил со македонски автобус

AKO - пред: 1 час

Во тешка сообраќајна несреќа во Австрија во близина на градот Шлирбах, во која учествувал автобус со македонски регистарски таблички, едно лице загина во возилото кое директно се судрило со автобусот.

51 поврзани вести »

,,Монструм“ се враќа на почеток

AKO - пред: 1 час

Врховниот суд на Република Македонија донесе пресуда по предметот Вкж2 бр.3/2016, познат во јавноста како „Монструм“, со која жалбите на одбраната се уважени, а првостепената и второстепената пресуда се укинати и предметот е вратен на првостепениот ...

48 поврзани вести »

Арачиновец се заканувал дека ќе ја запали зградата на општината

AKO - пред: 1 час

Вработените во општина Арачиново, вчера попладне се вознемириле од заканите на едно лице дека ќе ја запали зградата на општината, по што веднаш заминал. Вработен пријавил , но се уште не е откриено зошто се заканувал и дали е пронајден заканувачот.

19 поврзани вести »

Признавање вина за условна казна

AKO - пред: 1 час

Втора условна казна по признавање вина за случај на СЈО. Томислав Лазаров од ВМРО ДПМНЕ, поранешен советник во општина Центар, по покајувањето и признавање вина за нарачаните шлаканици од Груевски за Жерновски или ,,Насилство во Центар“ е казнет ...

83 поврзани вести »

Пронајдена марихуана на стариот пат Охрид-Струга

AKO - пред: 1 час

На 23.11.2017 година околу 21.00 часот на стариот пат Охрид – Струга, во близина на мостот на река Сатеска, биле пронајдени 59 пакувања со вкупна тежина од околу 60 килограми опојна дрога марихуана.

27 поврзани вести »

О2 коалиција:Најмалку пари за заштита на животна средина во најголемиот државен буџет

AKO - пред: 1 час

Невладината О2 коалиција, направи анализа за планираните пари во буџетот за идната година и констатирале дека досега, иако најголем буџет во историјата на државата, планирани се најмалку пари за заштита на животната средина.

Шилегов: Постојат индиции за сериозен криминал во ,,Дрисла“ и сомнеж дека се гори радиоактивен отпад(видео)

AKO - пред: 1 час

Постојат сериозни индиции за огромна криминална активност и за сериозна кривична одговорност на многу лица со работењето на ,, Дрисла’, севкупното работење, но и со загадувањето на Скопје, изјави градоначалникот Петре Шилегов во интервју за ТВ24.

40 поврзани вести »

Заев: Граѓаните бараат одговор дали е убиен Никола Младенов

AKO - пред: 1 час

Претседателот на Владата, Зоран Заев, одговарајќи на пратеничко прашање на пратеникот од Беса, Африм Гаши, -дали и зошто се бара меѓународна истрага за случајот ,,Дива Населба“, за кој неодамна беа изречени повеќе доживотни казни затвор, рече дека ...

31 поврзани вести »

Одбележани 40 години постоење на Факултет за безбедност

AKO - пред: 1 час

Четири децении егзистирање на оваа високо образовна институција значат голема истрајност, научно љупобитство, истражување и секако воспитување и образување на генерации академски граѓани, рече министерот Оливер Спасовски во своето обраќање на ...

Премиерот Заев доби орден од МПЦ – ОА

AKO - пред: 1 час

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев го пречека Претседателот на Владата на Република Бугарија, Бојко Борисов во Водочкиот манастир, во присуство на Митрополитот струмички Наум.

Премиерите Заев и Борисов се поклонија пред споменикот на Борис Трајковски(видео)

AKO - пред: 1 час

Претседателите на Владите на Република Македонија и на Република Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска положија венци свежо цвеќе пред споменикот на поранешниот Претседател на Репубика Македонија, Борис Трајковски, во Струмица.

Членови на МАНУ бараат повлекување на Законот за употреба на јазиците

AKO - пред: 1 час

Академик Катица Ќулавкова на својот ФБ профил, објави дека некои членови на МАНУ бараат повлекување на законот за употреба на јзици од натамошна процедура. Според објавеното, тоа е предлог на некои членови на МАНУ и претставници на стручната ...

Борисов: Ако спориме кој јазик каков е место да потпишеме договор, Каракачанов и Шекеринска може со тенкови ќе дојдеа ...

AKO - пред: 1 час

,,Нема ништо поважно од тоа меѓусебно да се разбираме. Не се оптоварувајте со историја, живејте го животот“, порача бугарскиот премиер Бојко Борисов на заедничката прес конференција со својот македонски колега.

86 поврзани вести »

За македонските здруженија во Албанија држењето на Темелко во притвор е ,,антимакедонски чин“

AKO - пред: 1 час

Македонско друштво “Илинден”-Тирана и Македонско друштво “Илинден”-Огранок Голо Брдо се вознемирени заради влошеното здравје на Едмонд Темелко, гадоначалник на општина Пустец и претседател на Македонска Алијанса за Европска Интеграција (МАЕИ) во ...

35 поврзани вести »

Македонците од Албанија бараат од Министерство за образование учебници на македонски јазик(видео)

AKO - пред: 1 час

Македонците од Албанија, побараа од Министрерството за образование, итно да им достави учебници на македонски јазик, за да можат во училиштата да учат по програмата на македонското Министерство за образование.

5 поврзани вести »

Срдечно и со силна прегратка, Заев го пречека Борисов во Водоча(видео)

AKO - пред: 1 час

Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов на својот ФБ профил објави видео со информација дека македонскиот премиер Зоран Заев, го пречекал во манастирот „Свети Леонтиј“, во Водоча, кај Струмица.

55 поврзани вести »

Додик најави дека во историските читанки во РС нема да се учи за Хашки трибунал

AKO - пред: 1 час

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, најави дека во неговата земја од историските учебници ќе бидат исфрлени сите делови каде се спомнува Хашки трибунал и во иднина нема да се учи за овој меѓународен суд.

15 поврзани вести »

Масакр во џамија во Египет, преку 200 убиени и стотици ранети

AKO - пред: 1 час

Во џамија во град na Синај, Египет, загинале најмалку 200 верници, а стотици се ранети , во напад изведен од вооружена група луѓе, која влегла за време на молитва и неконтролирано почнале да пукаат. Во Египет е прогласена тридневна жалост.

83 поврзани вести »

Министерот Тевдовски по третпат стана татко

AKO - пред: 1 час

Министерот за финансии, Драган Тевдовски, по третпат стана татко. Неговата сопруга Анита на свет ја донесе третата ќерка во семејството. Драган и Анита имаат две ќерки, а од денеска тие добија уште една сестричка.

10 поврзани вести »

Aгенција за филм со извршно решение врати 300.000 евра во буџетот од ,,Јадран филм“

AKO - пред: 1 час

Агенцијата за филм на Република Македонија известува дека првите 300 илјади евра државни пари се одземени од хрватската продукција „Јадран филм“ како последица на неисполнувањето на договорот за производство на играната серија „Македонија“.

38 поврзани вести »