TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Алфа

ВМРО-ДПМНЕ: Неразвоен буџет, СДСМ: се кратат луксузите

Алфа - пред: 11 часа

Четврт ден веќе пратениците имаат жестока расправа околу ребалансот на буџетот. Додека пратениците на ВМРО-ДПМНЕ обвинуваат дека тој е неразвоен и показател на пропаднатите ветувања на СДСМ, од владејачката партија реагираат дека се крателе пари ...

42 поврзани вести »

Втора рунда преговори за Брегзит: Британија го признава долгот што треба да го исплати на ЕУ

Алфа - пред: 11 часа

Велика Британија го признава долгот кон Евроунијата, а ќе треба да го исплати пред и официјално да истапи од Унијата. Европската комисија и Велика Британија, денеска во Брисел ја завршија втората рунда преговори за излегување на Обединетото Кралство ...

20 поврзани вести »

ОН: Во 2016 година од сида во светот починале милион лица

Алфа - пред: 11 часа

Милион луѓе во светот починале од сида минатата година, што е двојно помалку отколку во 2005 година. Милион луѓе во светот починале од сида минатата година, што е двојно помалку отколку во 2005 година, кога оваа болест однесе речиси два милиона ...

13 поврзани вести »

Која е вистината? За Захариева договорот е затворен, за Заев сеуште течат преговорите

Алфа - пред: 14 часа

Додека македонските пратеници сеуште упатуваат забелешки и препораки за договорот за добрососедство, бугарските власти велат дека текстот на договорот е финализиран и потенцираат дека немаат намера да се водат нови преговори.

45 поврзани вести »

Додовски за Алфа: Под итно да се бара трајно, а не привремено решение за дивите депонии

Алфа - пред: 14 часа

Само со добро менаџирање за 6 месеци ќе се изнајде трајно решение за сите диви депонии. На жителите на Дебарца треба да им се каже како ќе се гради депонијата, вели политичарот Марјан Додовски.

25 поврзани вести »

Додовски: Дојранското езеро добива еколошка заштита - внимателно со хидро-системот кој го снабдува регионoт

Алфа - пред: 14 часа

Дојранското езеро ја добива заслужената еколошка заштита. Мора внимателно да се менаџира со хидро системот кој со вода го снабдува целиот регион, вели за Алфа политичарот Марјан Додовски. Дојранското езеро ја добива заслужената еколошка заштита.

6 поврзани вести »

Груби од ДУИ во најжестоката битка во Куманово преговарал со терористите да се предадат

Алфа - пред: 14 часа

Командата да се фрли зоља на специјалците во 5 часот и 10 минути на 9 мај 2015 ја дал телефонски Мирсад Надрецај - НАТО, рече обвинителот. Во овој прв напад на терористите загинаа двајца специјалци а неколку беа повредени.

Супер купот празник за спорот и промоција за Македонија

Алфа - пред: 15 часа

Скопското Кале деновиве ќе светне во сината боја на Супер Купот. На годинашниот натпревар кој ќе се одржи на 8 Август на националната арена „Филип Втори“ силите ќе ги одмерат двата најголеми фудбалски клубови во светот, Реал Мадрид и Манчестер Јунај ...

53 поврзани вести »

Сугарески: Две сериозни причини за застојот на автопатот Демир Капија - Смоквица

Алфа - пред: 15 часа

Јавното претпријатие за државни патишта и АД МЕПСО да достават комплетна документација до Министерството за транспорт и врски за да добијат одобренија за изградба на контролниот центар во Неготино и за дислоцирање на 400 киловолтниот далновод, со ...

26 поврзани вести »

Венецуела: Штрајк против Мадуро ја парализира државата

Алфа - пред: 15 часа

Улиците ширум Венецуела денеска се празни и по нив се поставени барикади поради штрајк на противниците на претседателот Николас Мадуро. Опозицијата бара распишување претседателски избори и откажување од новиот конгрес за кои велат дека само ќе ја ...

22 поврзани вести »

Петир: Измена на законот за јазиците е против интересите на Македонците

Алфа - пред: 16 часа

Хрватската европратеничка и претседател на групата „Пријатели на Македонија во Европскиот парламент“, Маријана Петир, во настап пред своите колеги во Европарламентот, денеска се осврна на завчерашниот Совет за стабилизација и асоцијација на ...

8 поврзани вести »

Нов веб-портал за промоција на Охрид на англиски јазик

Алфа - пред: 16 часа

Во насока на промовирање на туристичките капацитети на Охрид и негова популаризација како уште попрепознатлива туристичка дестинација во светски рамки, отворен е нов веб-портал VisitОhrid.mk со содржини за градот исклучиво на англиски јазик.

8 поврзани вести »

Водачите на римската „мафија на престолнината“ осудени на 19 и 20 години затвор

Алфа - пред: 16 часа

Масино Карминати и Салваторе Буци, водачи на организираната криминална организација, која во стилот на мафијата од јужна Италија ја пустошела градската каса на Рим со злоупотреба на јавни фондови, се осудени денеска на затворски казни на крајот на ...

7 поврзани вести »

Џез-викенд на „Охридско лето“, новитет на фестивалската програма

Алфа - пред: 16 часа

Со концертот на холандско-британското „Доминик Маршал трио“ утревечер на сцената Долни Сарај започнува џез-викенд програмата на годинашниот 57-ми Фестивал „Охридско лето“. Со концертот на холандско-британското „Доминик Маршал трио“ утревечер на ...

24 поврзани вести »

Папагал, сведок на убиство во САД, ги повторува зборовите „не пукај“

Алфа - пред: 16 часа

Жена во американската сојузна држава Мичиген прогласена е виновна за убиство на сопругот, а случајот привлече внимание кај медиумите, затоа што сведок на злосторството бил папагал. Жена во американската сојузна држава Мичиген прогласена е виновна за ...

9 поврзани вести »

Граѓанска иницијатива „5 до 12“: Лицата со посебни потреби да бидат приоритет

Алфа - пред: 16 часа

Лицата со посебни потреби да бидат приоритет во програмата на Владата и во работата на Собранието, да бидат приоритет при креирањето на буџетот на Република Македонија и буџетите на општините, граѓанскиот сектор да биде вклучен во креирањето на ...

23 поврзани вести »

ООН: Во 2016 година од сида во светот починале милион лица

Алфа - пред: 16 часа

Од сида во светот минатата година починале милион лица, што е двојно помалку отколку во 2005 година, кога оваа болест однесе речиси два милиона животи, соопштија денеска Обединетите нации.

13 поврзани вести »

Обнова на автопатската делница од преминот „Богородица“ до Гевгелија

Алфа - пред: 16 часа

На десната коловозна лента од автопатската делница која води од граничниот премин „Богородица“ кон Гевгелија, на влез од Грција во нашата земја, се е подготвено за почеток на работите околу нејзината реконструкција, најавија денеска од фирмата ...

15 поврзани вести »

Стејт департмент: Светот и натаму во опасност од тероризмот

Алфа - пред: 17 часа

За 13 отсто минатата година е намален борјот на смртни случаи во терористичкие напади, од 28.328 на 25.621, се наведува во извештајот. Поради воениот притисок на екстремистие од „Исламска држава“, Европа во 2016 година беше цел на масовни ...

40 поврзани вести »

Град Скопје подготвен за Суперкупот, изработено промотивно видео за информирање на туристите

Алфа - пред: 18 часа

Градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски на Фејсбук објави промотивно видео кое има за цел да ги информира навивачите кои ќе дојдат за Суперкупот. Градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски на Фејсбук објави промотивно видео кое има за ...

53 поврзани вести »