TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Алфа

Глигоров: Играме без притисок ќе дадеме максимум

Алфа - пред: 8 часа

Фудбалерите на Вардар ги имаат завршните подготовки пред одигрувањето на третиот натпревар од фазата по групи во Лигата на Европа. Во пресрет на дуелот со Реал Сосиедад, Вардар одигра одлично второ полувреме против Шкендија и на крајот успеаа да ...

51 поврзани вести »

Без победник на Бернабеу, гол шоу на Ливерпул

Алфа - пред: 9 часа

Вечерва се одиграа натпреварите од третото коло од Е-Х сегментот во фудбалската Лига на шампиони. Во дербито на вечерта Реал Мадрид и Тотенхем играа без победник 1:1. Во листата на стрелците два пати се запишаа фудбалери на домашниот тим, но сепак ...

6 поврзани вести »

МИ6: Велика Британија пред најалармантна закана од исламистите

Алфа - пред: 9 часа

Велика Британија се наоѓа пред најалармантна закана од исламиски екстремисти, кои планираат да изведат масовни напади, изјави денеска шефот на британската разузнавачка служба МИ6, Ендру Паркер.

8 поврзани вести »

Повторно тежок инцидент во Шуто Оризари, за малку избегната тепачка меѓу симпатизери на Бајрам и Дудуш

Алфа - пред: 9 часа

Повторно тежок инцидент во Шуто Оризари. За малку избегната тепачка меѓу симпатизерите на двајцата кандидати за градоначалници, Елвис Бајрам и Курто Дудуш. Повторно тежок инцидент во Шуто Оризари.

6 поврзани вести »

ДИК: Поднесени 24 приговори за сумирање на резултатите од изборите

Алфа - пред: 10 часа

До 19 часот вечерва поднесени се 24 пријави за сумирање на резултатите од изборите, потврди Државната изборна комисија (ДИК). До 19 часот вечерва поднесени се 24 пријави за сумирање на резултатите од изборите, потврди Државната изборна комисија ...

47 поврзани вести »

Вардар убедлив против Загреб

Алфа - пред: 10 часа

Ракометарите на Вардар ја продолжија победничката низа во СЕХА лигата. Совладан е Загреб со 30:27 и бранителот на трофејот стигна до петтиот последователен триумф. Првакот на Хрватска беше рамноправен противник во првите 20 минути од натпреварот ...

68 поврзани вести »

Лестер го отпушти Шекспир

Алфа - пред: 11 часа

Раководството на Лестер по само осум кола во Премиер лигата го отпушти менаџерот Крег Шекспир. По серијата од осум натпревари во кои Лестер не успеа да забележи победа челниците на клубот решија да му врачат отказ на менаџерот која презема екипата ...

39 поврзани вести »

Џошуа наместо со Пулев ќе боксува со Такам

Алфа - пред: 11 часа

Бугаринот Кубрат Пулев поради повреда на рамото го откажа мечот за титулата со Ентони Џошуа. Светскиот првак во тешка категорија во верзиите на IBF и WBA, Ентони Џошуа во мечот што ќе се одржи на 28 овој месец наместо против Кубрат Пулев титулата ќе ...

16 поврзани вести »

Металург утре домаќин на Горење

Алфа - пред: 11 часа

Нашиот втор претставник Металург утре е домаќин на Горење и тимот од Автокоманда по двата одлични резултати во Лигата на шампионите има можност да ја прекине низата од два порази во СЕХА. "Претстојниот натпревар со екипата на Горење е последен пред ...

22 поврзани вести »

Фудбалските надежи поразени од Белгија

Алфа - пред: 11 часа

Нашата женска фудбалска репрезентација до 19 години го одигра првиот меч од квалификациите за пласман на Европското првенство. Во првиот настап на квалификацискиот турнир за пласман на Европското првенство македонската женска фудбалска ...

Тетекс во следната фаза од Купот на Македонија

Алфа - пред: 11 часа

Во фудбалскиот Куп на Македонија денеска се одигра еден натпревар од реванш осминафиналните мечеви. Во Тетово, Тетекс го совлада Кожуф со 3:2 и се пласираше во следната фаза од натпреварувањето.

20 поврзани вести »

Трето коло во фудбалската Лига на шампиони

Алфа - пред: 11 часа

Вечерва се играат натпреварите од третото коло од Е-Х сегментот во Лигата на шампионите. Во Е групата Марибор го пречекува Ливерпул, а Севиља му гостува на московски Спартак. Феенорд - Шахтар и Манчестер Сити - Наполи се двојките во Ф конкуренцијата.

66 поврзани вести »

Италија против Шведска за пласман на СП

Алфа - пред: 11 часа

Познати се двојките за бараж мечевите за пласман на Светското првенство што ќе се одржи следната година во Русија. Хрватска за противник ја има Грција, Северна Ирска се среќава со Швајцарија, Данска за место на Мундијалот ќе се бори со Република ...

54 поврзани вести »

Спасувачите бараат преживеани по пожарите во Калифорнија

Алфа - пред: 12 часа

Спасувачки екипи во американската сојузна држава Калифорнија продолжуваат со потрагата по десетиците лица кои се водат како исчезнати по големите пожари, што го зафатија реонот на градот Санта Роза.

62 поврзани вести »

Ердоган во прва официјална посета на земја од ЕУ по обидот за пуч

Алфа - пред: 12 часа

Полска ги поддржувала и денес продолжува да ги поддржува напорите на Турција за влез во ЕУ, рече Дуда на заедничка прес-конференција со Ердоган. Полска ги поддржувала и денес продолжува да ги поддржува напорите на Турција за влез во ЕУ, рече Дуда на ...

10 поврзани вести »

Расте бројот на загинати во поплавите во Виетнам

Алфа - пред: 12 часа

Во Виетнам денеска се пронајдени уште седум тела на лица кои загинале во поплавите, со што бројот на жртвите се зголеми на 83, а 21 се уште се водат како исчезнати. Во Виетнам денеска се пронајдени уште седум тела на лица кои загинале во поплавите, ...

6 поврзани вести »

Израел постави неколку услови за да преговара со идината палестинска влада

Алфа - пред: 12 часа

Израелската Влада нема да преговара со идната палестинска Влада на националното единство со учество на Хамас, се додека исламистичката група не се разоружа, не се откаже од насилството и не го признае Израел, се наведува во соопштението објавено ...

2 поврзани вести »

Се зголемува бројот на илегални мигранти во Босна и Херцеговина

Алфа - пред: 12 часа

Од почетокот на годинава значително е зголемен бројот на мигранти кои илегално влегуваат во Босна и Херцеговина, обидувајќи се од таму преку Хрватска да стигнат до останатите држави од Европската унија.

9 поврзани вести »

Ирачката армија ги потиснува курдските сили долж границата со Иран

Алфа - пред: 12 часа

Ирачката армија денеска ги потисна курдските сили во областа Канакин, на границата меѓу Ирак и Иран, и ја прошири офанзивата против единиците на автономната област Ирачки Курдистан. Ирачката армија денеска ги потисна курдските сили во областа ...

33 поврзани вести »

Најмалку 18 ранети при напад врз полициско возило во Турција

Алфа - пред: 12 часа

Најмалку 18 лица се повредени попладнево при бомбашки напад врз возило на турската полиција во градот Мерсин во јужниот дел на Турција. Најмалку 18 лица се повредени попладнево при бомбашки напад врз возило на турската полиција во градот Мерсин во ...

18 поврзани вести »