TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Алфа

Бурата Офелија ги погоди Шкотска и Северна Англија

Алфа - пред: 7 часа

Бурата Офелија денеска ги погоди Шкотска и Северна Англија, соборувајќи дрва, далноводи и предизвика метеж во транспортот. Бурата Офелија денеска ги погоди Шкотска и Северна Англија, соборувајќи дрва, далноводи и предизвика метеж во транспортот.

62 поврзани вести »

Самит 100 ги собра балканските лидери

Алфа - пред: 8 часа

Самитот 100 ги собра премиерите на Македонија, Албанија, Црна Гора и Босна и Херцеговина на едно место. Ние живееме едни до други, но не можеме да стигнеме едни кај други. Неопходни се инвестиции во инфраструктурата и елиминирање на нетрговските ...

Гласовите уште се пребројуваат, а Грција трие раце – со Заев полесно ќе го надминеле спорот за името

Алфа - пред: 8 часа

Дека новата влада е на иста линија со Грција потврди лично премиерот Заев. Тој потсети дека од посредникот Нимиц, уште следниот месец очекува нови предлози и идеи за надминување на долгогодишниот спор.

18 поврзани вести »

Падна главниот град на ИД

Алфа - пред: 8 часа

Падна и последниот бастион на екстремистичката Исламска Држава во Сирија. Падна и последниот бастион на екстремистичката Исламска Држава во Сирија. Симболот на нивните молскавични успеси, градот Рака, каде што и беше прогласен калифатот во 2014-тта ...

18 поврзани вести »

Брутално нападнат полицаец од активисти на СДСМ

Алфа - пред: 8 часа

Го бранев моето семејство од насилниците кои викаа пред мојот дом и удираа по прозорите плашејки ги моите деца, вели полицаецот Орде Цветановски од Свети Николе. Го бранев моето семејство од насилниците кои викаа пред мојот дом и удираа по прозорите ...

25 поврзани вести »

Барселона: Нема да го смениме одговорот што веќе му го дадовме на Мадрид

Алфа - пред: 10 часа

Портпаролот на каталонската регионална Влада Жорди Туруљ денеска изјави дека Барселона не планира да го смени одговорот што веќе им го даде на шпанските власти и дека нема да се откаже од прогласувањето независност.

55 поврзани вести »

48 граѓани ги немало на избирачкиот список - поднеле приговор до ДИК

Алфа - пред: 11 часа

Големата разлика ја разбранува јавноста, па веќе струјат бројни комбинации за тоа што би значела ваквата состојба, и дали тие се добра основа за промена на сликата во вториот круг на гласање во овој шести изборен циклус.

63 поврзани вести »

Исчезна јапонски воен хеликоптер

Алфа - пред: 11 часа

Јапонски воен хелиокоптер со четири членови на екипажот исчезна денеска од радарите во текот на воена вежба над Тихиот Океан, соопшти Министерството за одбрана на Јапонија. Јапонски воен хелиокоптер со четири членови на екипажот исчезна денеска од ...

11 поврзани вести »

Пронајдена фекална бактерија во мензата на штипска „Актива“

Алфа - пред: 11 часа

Соодветна пријава ќе поднесе санитарниот инспекторат против производителот на храна кој беше причина за труење на дваесет и еден работник работник на штипската фабрика Актива. Соодветна пријава ќе поднесе санитарниот инспекторат против ...

27 поврзани вести »

Мировен марш на руралните жени

Алфа - пред: 11 часа

Руралните жени од цела држава кои својата егзистенција ја остваруваат со земјоделие, денеска на мировен марш по улиците на Ресен, го кренаа својот глас барајќи поголеми права. Руралните жени од цела држава кои својата егзистенција ја остваруваат со ...

11 поврзани вести »

Курц ќе добие мандат за состав на нова влада

Алфа - пред: 11 часа

Владата во Виена денеска поднесе оставка согласно Уставот на Австрија, откако во неделата беа одржани парламентарни избори. Канцеларот Кристијан Керн оставката ја поднесе до претседателот Александер ван дер Белен.

62 поврзани вести »

Од утре почнува вакцинацијата за сезонски грип

Алфа - пред: 11 часа

Од утре почнува вакцинацијата против сезонски грип и ќе се врши во центрите за јавно здравје и нивните подрачни единици. Од утре почнува вакцинацијата против сезонски грип и ќе се врши во центрите за јавно здравје и нивните подрачни единици.

35 поврзани вести »

Молк од МВР по низата инциденти и демонстрации по изборниот процес

Алфа - пред: 11 часа

Низа насилства пред, за време и по првиот круг на изборите - во МВР молк. Досега ниту некој е повикан на разговор, а најмалку приведен по низата инциденти кои го одбележаа изборниот процес.

Колку од 19 те општини каде се тркаат кандидатите на ВМРО ДПМНЕ ќе ја обојат политичката мапа?

Алфа - пред: 11 часа

Во Јегуновце и Бител победдникот можат да го обезбедат гласовите на Беса од првиот круг, во Старо Нагоричане и Чашка - гласачите што ги поддржале кандидатите на Народно движење за Македонија.

135 поврзани вести »

Над 500 барања за користење бесплатен одмор, рокот до 31 октомври

Алфа - пред: 14 часа

Над 500 граѓани изразиле интерес за користење на владината мерка за бесплатен одмор за работници со ниски приходи. Крајниот рок за пријавување на заинтересираните е продолжен до крајот на овој месец.

15 поврзани вести »

Од понеделник промена на времето, температурите во опаѓање

Алфа - пред: 14 часа

Од почетокот на наредната недела се очекува зголемување на облачноста и локални врнежи од дожд, а температурата ќе биде во опаѓање. Од почетокот на наредната недела се очекува зголемување на облачноста и локални врнежи од дожд, а температурата ќе ...

Виетнамка роди бебе со тежина од над седум килограми

Алфа - пред: 14 часа

Родилка од Виетнам викендов, со царски рез роди бебе тешко 7,1 килограми. Родилка од Виетнам викендов, со царски рез роди бебе тешко 7,1 килограми. - Бевме во целосен шок кога лекарот ни рече дека бебето е тешко 7,1 килограм.

10 поврзани вести »

Сообраќајка на патот Валандово - Струмица кај Раброво

Алфа - пред: 14 часа

Патот Валандово - Струмица е во прекин поради сообраќајна несреќа што се случила утрово во 07:40 часот на влез на селото Раброво, соопшти Авто мото сојузот на Македонија. Патот Валандово - Струмица е во прекин поради сообраќајна несреќа што се ...

17 поврзани вести »

САД не исклучуваат можност за директни разговори со Северна Кореја

Алфа - пред: 14 часа

САД не ја исклучуваат можноста за директни разговори со Северна Кореја, изјави денеска заменикот на aмериканскиот државен секретар, Џон Саливан. САД не ја исклучуваат можноста за директни разговори со Северна Кореја, изјави денеска заменикот на ...

58 поврзани вести »

На пет локации во Скопје ќе се донира храна за бездомници

Алфа - пред: 14 часа

На пет локации во Скопје денеска почнува акција за донирање на храна „Нахрани 1000“ по повод 17 октомври - Светскиот ден за борба против сиромаштијата. На пет локации во Скопје денеска почнува акција за донирање на храна „Нахрани 1000“ по повод 17 ...

30 поврзани вести »