TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Алфа

ЕУ го повика Конгресот на САД да го заштити иранскиот нуклеарен договор

Алфа - 16.10.2017

Советот на Европската унија, денеска го повика американскиот Конгрес да го заштити Договор за иранската нукеларна програма, откако претседателот на САД, Доналд Трамп ја прекина поддршката.

31 поврзани вести »

Вакцинацијата против сезонски грип почнува задутре

Алфа - 16.10.2017

Вакцинацијата против сезонски грип во целата држава ќе почне в среда (18 октомври) и ќе се врши во центрите за јавно здравје и нивните подрачни единици. Вакцинацијата против сезонски грип во целата држава ќе почне в среда (18 октомври) и ќе се врши ...

33 поврзани вести »

ЕУ: Заканите кон иранскиот договор го отежнуваат дијалогот со Северна Кореја

Алфа - 16.10.2017

Министрите за надворешни работи на ЕУ предупредија денеска дека „тврдиот став“ кон Техеран, кој американскиот претседател Доналд Трамп го изнесе во „воинствениот говор“ во петкот, ја загрозува шансата за дијалог со Северна Кореја околу нуклеарното ...

31 поврзани вести »

Расте бројот на жртвите во нападот во Могадишу

Алфа - 16.10.2017

Директорот на службата за Брза помош на Могадишу соопшти дека во саботниот напад со камион бомба загинале повеќе од 300 лица. Директорот на службата за Брза помош на Могадишу соопшти дека во саботниот напад со камион бомба загинале повеќе од 300 ...

32 поврзани вести »

На гумење се чествуваа десет години од смртта на Тоше

Алфа - 16.10.2017

Крушевчани и фановите на македонскиот ангел Тоше Проески од целата држава, но и од Србија, Бугарија, Хрватска и Турција, денеска на Гумење во Крушево го чествуваа споменот на големата балканска естрадна ѕвезда.

117 поврзани вести »

Драконски казни им се закануваат на оние за кои ОЈО ќе утврди дека правеле изборни нерегуларности

Алфа - 16.10.2017

Предистражна постапка се води за еден случај во Кочани, два во Битола и три во Скопје.На подрачјето на Основните јавни обвинителства во Битола, Струга, Кочани и Скопје отворени се дополнителни предмети кои се во предистражна постапка .

37 поврзани вести »

Изборниот ден со бројни инциденти кои продолжија и денеска

Алфа - 16.10.2017

10 приведени лица за фотографирање на гласачките места и уште 46 пријави по разни основи - бројни нерегуларности го одбележаа изборниот ден од првиот круг на шестите по ред локални избори.

Самит 100 на ЈИЕ во Скопје

Алфа - 16.10.2017

Неопходни се инвестиции во изградба и модернизација на автопати и пруги за што побрз транспорт на луѓе и стоки во регионот – ова е еден од заклучоците на Самит 100, собир на бизнис и политичките лидери од југоисточна Европа кој деновиве се одржува ...

47 поврзани вести »

Дизелот и Еуросупер 95 поевтинуваат за половина денар

Алфа - 16.10.2017

Новата цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 63,00 ден/лит, на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) 51,00 ден/лит, а Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) ќе чини 39,50 денари за литар. Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, на дизелот ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на ...

47 поврзани вести »

Опожарено возило во скопско Лисиче

Алфа - 16.10.2017

Ноќеска околу 02:50 часот во Скопје на ул.„Тодор Чангов“ опожарено е патничко моторно возило „Ланчиа“ со скопски регистарски ознаки, сопственост на С. Н.(40). Ноќеска околу 02:50 часот во Скопје на ул.

13 поврзани вести »

Најмалку 30 загинати во пожарите во Шпанија и Португалија

Алфа - 16.10.2017

Бројот на загинати во големите шумски пожари што ги зафатија северо-западна Шпанија и Португалија се искачи на 30. Бројот на загинати во големите шумски пожари што ги зафатија северо-западна Шпанија и Португалија се искачи на 30.

54 поврзани вести »

Себастијан Курц најверојатно најмлад светски лидер

Алфа - 16.10.2017

Себастијан Курц (31), лидерот на австриската Народна партија која прогласи победа на изборите, би можел да стане најмладиот лидер на земја во светот. Себастијан Курц (31), лидерот на австриската Народна партија која прогласи победа на изборите, би ...

89 поврзани вести »

Џерард Батлер хоспитализиран по тешка сообраќајна незгода

Алфа - 16.10.2017

Шкотскиот актер Џерард Батлер итно е префрлен во болница, откако преживеа тешка мотоциклистичка несреќа. Шкотскиот актер Џерард Батлер итно е префрлен во болница, откако преживеа тешка мотоциклистичка несреќа.

14 поврзани вести »

Зошто некои луѓе зборуваат во сон

Алфа - 16.10.2017

Луѓето кои зборуваат во сон претежно пцујат и се караат со некого, покажуваат податоците од една нова француска студија, која можеби е и најголема што досега е направена на оваа тема. Луѓето кои зборуваат во сон претежно пцујат и се караат со ...

7 поврзани вести »

Пуџдемон бара два месеца за разговори со Мадрид

Алфа - 16.10.2017

Каталонскиот лидер Карлес Пуџдемон не даде јасен одговор дали објавил независност на Каталонија, во писмо испратено до шпанскиот премиер Маријано Рахој. Каталонскиот лидер Карлес Пуџдемон не даде јасен одговор дали објавил независност на Каталонија, ...

50 поврзани вести »

Анкета: Филипинците го поддржуваат претседателот Дутерте во војната против нарко-бандите

Алфа - 16.10.2017

Анкета спроведена на Филипините покажа дека девет десеттини од граѓаните ги поддржуваат методите што претседателот Родриго Дутерте ги применува во неговата борба против шверцерите со дрога.

7 поврзани вести »

Бројот на жртвите од бомбашкиот напад во Могадишу зголемен на 276, повредени 300 лица

Алфа - 16.10.2017

Бројот на жртвите од саботниот напад со камион-бомба во Могадишу се зголеми на 276, а 300 се повредени, изјави сомалискиот министер за информации Абдирахман Осман. Бројот на жртвите од саботниот напад со камион-бомба во Могадишу се зголеми на 276, а ...

32 поврзани вести »

„Велт ам Зонтаг“: Грција дава лажни податоци за бројот на мигрантите

Алфа - 16.10.2017

Германскиот весник „Велт ам Зонтаг“ ја обвини Грција дека ги фалсификува податоците за бегалците и мигрантите и воедно тврди дека Бугарија се претвора во се позначајна транзитна земја на балканската рута.

7 поврзани вести »

Ураганот Офелија ослабна, закана од силни ветрови во Велика Британија и Ирска

Алфа - 16.10.2017

Ураганот Офелија ослабна во посттропски циклон, но се уште се заканува со силни ветрови во Велика Британија и Ирска, соопшти Националниот центар за урагани на САД. Ураганот Офелија ослабна во посттропски циклон, но се уште се заканува со силни ...

55 поврзани вести »

Венецуелската опозиција одби да ги признае резултатите од изборите за гувернери

Алфа - 16.10.2017

Венецуелската опозиција одби да ги прифати резултатите од вчерашните избори за гувернери. Венецуелската опозиција одби да ги прифати резултатите од вчерашните избори за гувернери. Според податоците на Националниот избирачки совет, кандидатите на ...

14 поврзани вести »