TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Алфа

Четворица повредени во експлозијата во Њујорк, напаѓачот приведен

Алфа - 11.12.2017

Четири лица се повредени во експлозијата на бомба од „непознато потеклo“, која попладнево се случи на станица во Менхетен во Њујорк Четири лица се повредени во експлозијата на бомба од „непознато потеклo“, која попладнево се случи на станица во ...

57 поврзани вести »

Силен земјотрес го погоди западниот дел на Иран

Алфа - 11.12.2017

Земјотрес со интензитет од шест степени според Рихтеровата скала, денеска го погоди западниот дел на Иран. Земјотрес со интензитет од шест степени според Рихтеровата скала, денеска го погоди западниот дел на Иран.

38 поврзани вести »

Ултиматум до Заев – поголем буџет за екологија или радикални протести

Алфа - 11.12.2017

Ако владата повторно се оглуши на нивните барања ќе следат протести. Македонија се гуши во смог. Жителите на Скопје, Битола, Тетово, Куманово и оваа зима останаа измамени. Иако новата влада во предизборната програма ветуваше дека приоритет ќе биде ...

Внимавајте на миленичињата, отров е фрлен во Центар, Карпош и Аеродром

Алфа - 11.12.2017

Несовесни граѓани поттикнати од неодамнешните инциденти почнаа кампања за труење на бездомните кучиња. Отров по скопските улици – најмногу во Центар, Карпош и Аеродром. Несовесни граѓани поттикнати од неодамнешните инциденти почнаа кампања за труење ...

60 поврзани вести »

Чичаковски, Дума и Милев си поднесоа оставки во државната изборна комисија

Алфа - 11.12.2017

Претседателот на Државната изборна комисија Александар Чичаковски и членовите Игор Милев и Виолета Дума поднесоа оставки. Претседателот на Државната изборна комисија Александар Чичаковски и членовите Игор Милев и Виолета Дума поднесоа оставки.

95 поврзани вести »

БПЦ очекува наскоро да биде во посакуваното единство со МПЦ

Алфа - 11.12.2017

„Нашите молитви се со вас и со црквата на Република Македонија. Господ да даде во најскоро време да бидеме во единство кое е посакувано“. Ова е главната поента во писмото што бугарскиот патријарх Неофит го упати до митрополитот струмички.

32 поврзани вести »

Поделиле минимална плата, но после ги терале работниците да ги вратат парите

Алфа - 11.12.2017

Со ваков проблем се соочиле неколку текстилни работници од неколку града, откако на нивната сметка им биле исплатени законските 12.000 денари. Зеле минимална плата, а потоа биле приморани дел од парите да ги вратат на рака.

29 поврзани вести »

Груевски: Ниту планирам да им се мешам на делегатите, ниту да им сугерирам кого да поддржат

Алфа - 11.12.2017

Ниту планирам да се мешам во одлуките на делегатите, ниту да им сугерирам кого да поддржат - Никола Груевски одговори на шпекулациите дека наводно ќе застане зад некој за нов претседател на партијата.

89 поврзани вести »

Новиот закон за енергетика е речиси готов

Алфа - 11.12.2017

Откако прво во новиот Закон за енергетика се предвиде концесионерите на малите хидроелектрани по дваесетина години да станат нивни сопственици, тој член беше избришан од Законот. Вицепремиерот Анѓушев под притисок на јавноста се откажа од милиони ...

47 поврзани вести »

Охридските улици стануваат се понебезбедни , инцидентите и кражбите стануваат секојдневие

Алфа - 11.12.2017

Охрид како Тексас, фрчат пиштоли во банки и по улици,а од разбојниците ни трага ни глас. Две лица се приведени,ама не и сторителот на вчерашното убиство во обид. Охрид како Тексас, фрчат пиштоли во банки и по улици,а од разбојниците ни трага ни глас.

17 поврзани вести »

Металург домаќин на Динамо Панчево

Алфа - 11.12.2017

Ракометарите на Металург утре против Динамо од Панчево ќе го одиграат последниот натпревар на домашен терен во оваа година. Македонскиот вицешампион има одлична можност пред своите навивачи да ја забележи четвртата победа сезонава и со двоцифрено ...

42 поврзани вести »

Комплетирање на 1/4 финалните двојки на СП

Алфа - 11.12.2017

На Светското првенство во ракомет во женска конкуренција денеска ќе бидат комплетирани четврт-финалните двојки. Од 17 часот и 30 минути се играат натпреварите Романија - Чешка и Русија - Јужна Кореа додека три часа подоцна стартуваат дуелите ...

48 поврзани вести »

Познати 1/16 финалните двојки во Лига Европа

Алфа - 11.12.2017

Познати се и двојките за шеснаестина финалето во Лига Европа. Спартак Москва се среќава со Атлетик Билбао, Селтик за противник го има Зенит, Лион се соочува со Виљареал, Реал Сосиедад игра против Салзбург, а од балканските претставници во второто по ...

20 поврзани вести »

Реал против ПСЖ, Челзи со Барселона

Алфа - 11.12.2017

Денеска во Нион со жрепка беа одредени двојките за првите елиминациски кола во европските клупски натпреварувања. Во Лигата на шампионите уште во осминафиналето ќе се соочат фаворитите за освојување на трофејот.

150 поврзани вести »

Индијана го совлада Денвер, Њу Орлеанс подобар од Филаделфија

Алфа - 11.12.2017

Во НБА лигата одиграни се шест натпревари. Индијана по продолжение од пет минути го совлада Денвер со 126:116 и ја забележа четвртата последователна победа. Мечот на кариерата го одигра Виктор Оладипо кој имаше учинок од 47 поени, шест асистенции и ...

47 поврзани вести »

Нимиц се огласи, Грција бара да се зборува за сржта на проблемот

Алфа - 11.12.2017

Иако медијаторот Нимиц уште пред еден месец најави дека новата рунда преговори ќе се случи на 11 и 12 декември такво нешто денеска во Брисел нема но тоа и не е суштинското за новата рунда преговори која што според се ќе трае само еден ден.

85 поврзани вести »

Саатницата и местото за средбата со Нимиц во Брисел се држат во тајност

Алфа - 11.12.2017

Целосната информативна блокада во врска со новата рунда преговори за името укажува на тоа дека Македонија и Грција навистина може да се во финална фаза на решавање на спорот за името Целосната информативна блокада во врска со новата рунда преговори ...

85 поврзани вести »

Амандманска расправа без амандманска расправа, Груби експресно го врати законот за јазици во Собрание

Алфа - 11.12.2017

За Артан Груби Комисијата морала да работи согласно процедурата за закони со европско знаменце, дури и во отсуство на владин претставник но и во отсуство на опозицијата која има поднесено најмногу амандмани.

63 поврзани вести »

Туристичките работници се жалат на нелојалната конкуренција и сивата економија

Алфа - 11.12.2017

Сериозен проблем кој го нарушува пазарот во земјава е нелојалната конкуренција и постоењето на сива економија забележуваат туристичките работници. Посочуваат дека на интернет порталите се помасовно може да се видат угостителски објекти за ноќевање к ...

20 поврзани вести »

Конгрес: Нов претседател и раководство што ќе ја врати ВМРО-ДПМНЕ на власт

Алфа - 11.12.2017

Од денеска до 21 декември почнува да тече и рокот за поднесување на кандидатурите на потенцијалните кандидатите кои треба да го заменат Груевски на позицијата претседател на партијата. 16-от вонреден Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ закажан за 22 и 23 декември ...

89 поврзани вести »