TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Алфа

Притвор за осомничените за нападот врз Зијадин Села

Алфа - 19.10.2017

Осомничените беа вчера препознаени со помош на граѓаните по објавување на нивните фотографии, информираат од Основното јавно обвинителство. Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за проширување на истрагата за уште 3 лица за сторено ...

Вредноста на семејната кошница во август 32.316 денари

Алфа - 19.10.2017

Вкупната вредност на синдикалната кошница во август изнесувала 32.316 денари. Од нив, за храна и комуналии граѓаните од семејниот буџет одвојувале 23.871 денар, покажуваат податоците за вредноста на синдикалната минимална кошница што ги објавува ...

28 поврзани вести »

ДИК ги разгледува приговорите за првиот круг од локалните избори

Алфа - 19.10.2017

Државната изборна комисија (ДИК) ја започна седницата на која одлучува по приговорите од подносителите на листи на кандидати во врска со гласањето на првиот круг на локалните избори. Поднесени беа 46 приговори Државната изборна комисија (ДИК) ја ...

97 поврзани вести »

Шпанија ќе ја суспендира независноста на Каталонија

Алфа - 19.10.2017

Шпанија в сабота ќе почне постапка за укинување на автономијата на Каталонија, откако нејзиниот лидер Карлес Пуџдемон се закани дека ќе прогласи независност. Шпанија в сабота ќе почне постапка за укинување на автономијата на Каталонија, откако ...

42 поврзани вести »

Пуџдемон најави прогласување независност, доколку нема преговори со Мадрид

Алфа - 19.10.2017

На само неколку минути пред истекување на ултиматумот кој Мадрид и го даде на Барселона за повлекување на барањето за независност, каталонскиот лидер денеска објави писмо, со што го игнорираше барањето на Шпанија.

42 поврзани вести »

Елејн Дјук: Терористите планираат напад како на 11 септември 2001 година

Алфа - 19.10.2017

Министерката за внатрешна безбедност на САД, Елејн Дјук изјави дека екстремистите планираат да извршат терористички напад сличен на оној од 11 септември 2001 година, кога загинаа речиси 3.000 луѓе.

19 поврзани вести »

Северна Кореја се закани дека ќе ги нападне САД кога најмалку очекуваат

Алфа - 19.10.2017

Северна Кореја се закани со „незамислив“ удар врз САД во момент кога тоа најмалку ќе го очекуваат, јави севернокорејската новинска агенција КЦНА. Северна Кореја се закани со „незамислив“ удар врз САД во момент кога тоа најмалку ќе го очекуваат, јави ...

40 поврзани вести »

Путин најави дека со Хрватска ќе гради бродови

Алфа - 19.10.2017

Рускиот претседател Владимир Путин оцени дека Хрватска е важен партнер на Москва и ја потенцираше посебната врска меѓу двете земји на економски план. Рускиот претседател Владимир Путин оцени дека Хрватска е важен партнер на Москва и ја потенцираше ...

76 поврзани вести »

Сончево време, температура до 28 степени

Алфа - 19.10.2017

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност и со слаб ветер од јужен правец. Времето во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност и со слаб ветер од јужен правец.

84 поврзани вести »

Почнува 36. Скопски џез-фестивал

Алфа - 19.10.2017

Со концерт на Давид Хелбок трио од Австрија и на големиот ансамбл од Норвешка – Трондхејм џез оркестра со Оле Мортен Ваган, вечер во Македонската опера и балет ќе почне 36. Скопски џез-фестивал.

51 поврзани вести »

Затворена границата со Грција, штрајкуваат грчките цариници

Алфа - 19.10.2017

Поради штрајк на грчките царински служби денеска ќе биде во прекин сообраќајот на државната граница помеѓу Република Македонија и Република Грција. Границата ќе може да ја поминат само пешаци.