TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Алсат-М

Британската премиерка прва пристигнува на средба со Трамп

Алсат-М - тукушто објавено

Новиот портпарол на Белата куќа Шон Спајсер објави дека претседателот на САД Доналд Трамп следната недела ќе биде домаќин на средба со британската премиерка Тереза Меј. Тоа ќе биде негова прва средба со странски лидер во Белата куќа.

525 поврзани вести »

Земјотрес од 8 степени по Рихтер ја погоди Папуа Нова Гвинеја, се стравува од цунами

Алсат-М - тукушто објавено

Земјотрес со интензитет од осум степени по Рихтеровата скала беше регистриран на островот Бугенвил во Папуа Нова Гвинеја. Тихоокеанскиот центар за предупредување за цунами соопшти дека се можни големи бранови во следните три часа на бреговите на ...

2 поврзани вести »

5 најморничави места на светот

Алсат-М - пред: 10 часа

1. Старите еврејски гробишта, Прага Погребите на овие гробишта се одржувале од 1439 до 1787 година, а на релативно малото место закопани се околу 100 000 лица односно има над 12 000 надгробни споменици.

2 поврзани вести »

Учениците Албанци од ОУ “Панче Пешев” наскоро би можеле да следат настава на мајчин јазик

Алсат-М - пред: 11 часа

Градоначалникот на Куманово, Зоран Дамјановски, ја разреши директорката на основното музичко училиште „Панче Пешев“, Ивана Сфилар, која подолг период го одбиваше барањето за отворање паралелка на албански јазик.

Швајцарија, анализа за Светскиот економски форум во Давос

Алсат-М - пред: 11 часа

Намалувањето на социјалната нееднаковст беше една од клучните теми на годинешниот Светски економски форум во луксузното швајцарско село Давос. На форумот учествуваа кколу 3.000 светски политички лидери и најбогатите бизнисмени.

Веќе две години не се преземаат мерки за санирање на уништените патоказни табли во Струшко

Алсат-М - пред: 11 часа

Неколкуте патоказни табли на албански јазик на излезот на Струга се уште се стојан пречкртани и речиси целосно уништени. Со години нема кој да ги смени. Од Јавното претпријатие за државни патишта уште во јули 2015 година за Алсат М изјавија дека за ...

Минџози: Белград треба да се предупреди бидејќи се дестабилизира целиот регион

Алсат-М - пред: 11 часа

Амбасадорот на Албанија во Kосово, Ќемаил Минџози во средата се очекува да известува пред парламентарната комисија за надворешни работи на Албанија за состојбата по последните настани што се случија меѓу Косово и Србија.

Протести за ослободување на Харадинај во Косово

Алсат-М - пред: 11 часа

Илјадници граѓани и поранешни ветерани на ОВК протестираа во Приштина, каде бараа ослободување на поранешниот премиер Рамуш Харадинај. Претседателот на Организацијата на воени ветерани на ОВК, Хисни Гуцати изјави пред демонстранти дека се собраа да ...

СДСМ бара одговор од Тодоров зошто граѓаните дупло ги плаќаат вакцините против грип

Алсат-М - пред: 11 часа

СДСМ бара министерот за здравство Никола Тодоров да одговори зошто дозволил вакцините против грип кои чинат 171 денар граѓаните да ги плаќаат по 400 денари. Од опозицијата велат дека ќе истражат каде завршиле 5 милиони денари пари на граѓаните ...

25 поврзани вести »

Од вкупно 2.900 државни стипендии студентите Албанци добиле само 373

Алсат-М - пред: 11 часа

Од речиси 2.900 стипендии што Министерството за образование им ги доделува на студентите од државните и приватните универзитети во земјава, само 373 се за студенти-Албанци. Министерот за образование, Пиштар Љутфиу, тврди дека и покрај ова, Албанците ...

5 поврзани вести »

Поларните температури во Македонија – проблем за лицата со кардиоваскуларни заболувања

Алсат-М - пред: 12 часа

Студеното време им создава сериозни проблеми на граѓаните со кардиоваскуларни заболувања. Ниските температури кои од почетокот на годината ја зафатија земјава го зголемија бројот на срцеви инфаркти и мозочни удари.

2 поврзани вести »

Груевски не се откажува од преговорите со Ахмети

Алсат-М - пред: 12 часа

ВМРО-ДПМНЕ не се откажува од преговорите со ДУИ за формирање нова влада иако официјално не се повлекува од позициите за двете прашања клучни за партијата на Ахмети – официјализирање на албанскиот во службен јазик и продолжување на мандатот на СЈО.

51 поврзани вести »

Нерасчистени улици и тротоари, жителите во Полог револтирани

Алсат-М - пред: 12 часа

Учениците од Полошкиот регион од понеделник ќе се соочат со уште еден проблем, нерасчистените улици со снег. Во некои од општините не се исчистени ниту тротоарите, ниту главните улици. За да стигнат на училиште, децата од Врапчиште треба одат по ...

74 поврзани вести »

Неизвесноста трае сѐ уште, кој ќе формира влада?

Алсат-М - пред: 12 часа

Заедничката платформа на албанските партии, притисокот врз ДУИ да не коалицира со ВМРО-ДПМНЕ, но и опциите за можна соработка на СДСМ со албанскиот блок , остава неизвесност за тоа кој ќе формира Влада се додека не завршат предвидените рокови – ...

2 поврзани вести »

Што по раскинувањето на договорот за взаемно признавање на дипломите со Турција?

Алсат-М - пред: 12 часа

Турските студентите во Македонија се во шок по одлуката на официјална Анкара да го раскине договорот со земјава за признавање на македонските дипломи од сите образовни нивоа. Фатих Дурмаз, кој е трета година на Медицинскиот факултет во Скопје за ...

29 поврзани вести »

Видео: Чудна професија, поправка на турбини на ветер

Алсат-М - пред: 12 часа

Гигантските турбини на ветер се најголеми снабдувачи на чиста енергија. Но нивната поправка е зафат за кој треба многу нерви. Американката Џесика Килрој е спортистка која се искачува по карпи, но заработува и со поправање на овие огромни генератори ...

Норвешка пресилна за ослабената Македонија во првото осминафинале на СП

Алсат-М - пред: 15 часа

Ракометната репрезентација на Македонија не успеа да се пласира во четвртфиналето на Светското првенство во Франција, откако попладнево во Албервил загуби од фаворизираната Норвешка со 34:24.

112 поврзани вести »

Издадени налози за апсење на 400 лица во Турција

Алсат-М - пред: 16 часа

Турското обвинителство издаде налози за апсење на повеќе од 400 луѓе, меѓу кои се наоѓаат војници и припадници на обезбедување во 48 провинции ширум земјата, поради сомнеж дека се вмешани во обидот за пуч во јули минатата година.

13 поврзани вести »

Кремљ: Се надеваме на добар дијалог со САД, но разликите остануваат

Алсат-М - пред: 16 часа

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков денеска изрази надеж за конструктивен дијалог со администрацијата на новиот американски претседател Доналд Трамп, но предупреди дека разликите во ставовите на Русија и САД ќе останат.

43 поврзани вести »

Ердоган ја поздрави одлуката на Парламентот за усвојување на уставните реформи

Алсат-М - пред: 17 часа

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган започна кампања за поддршка на уставните реформи, кои значително ќе ги зголемат претседателските овластувања, откако рано изутринава беше изгласан во Парламентот пакетот уставни измени со што се овозможува ...

38 поврзани вести »