TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Алсат-М

Мета и официјално претседател на Албанија

Алсат-М - пред: 4 часа

Со заклетвата што ја даде пред народните избраници, Илир Мета и официјално ја презеде функцијата претседател на Албанија. Со свечената седница претседаваше потпретседателката, социјалистката Валентина Лескај.

34 поврзани вести »

Османи очекува брзо усвојување на Законот за употреба на јазиците

Алсат-М - пред: 5 часа

Во следните денови, Владата на седница ќе го разгледа Законот за употреба на албанскиот јазик, по што потоа тој би требало да влезе во собраниска процедура. Вицепремиерот Бујар Османи изјави дека е задоволен што има консензус меѓу владејачкото ...

24 поврзани вести »

Утврдени религиозни активности во „Блета“, инфотмирано и МВР

Алсат-М - пред: 5 часа

Министерството за труд и социјална политика денеска изврши ненајавена контрола на објектот на улица 173 број 8 во Скопје, брз основа на информации дека постои нелегална институција наречена „Блета“, која згрижува деца од предшколска возраст и ...

24 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ против мешање религија во градинките

Алсат-М - пред: 7 часа

Координаторот на пратеничката група на СДСМ Томислав Тунтев е против мешањето на религијата во градинките. Коментирајќи го случајот „Пчела“ Тунтев вели дека неговиот личен став е оти ниедна религиозна организација не смее да се меша во образованието ...

9 поврзани вести »

„Блета“, Омбудсманот бара санкции за одговорните

Алсат-М - пред: 7 часа

Хелсиншкиот комитет и Народниот правобранител ги набљудуваат детално активностите на градинката „Блета“ во населбата Гази Баба, општина Чаир. Од Хелсиншкиот комитет велат дека во никаков случај не смее да се дозволи децата да бидат принудени да ...

24 поврзани вести »

Владата сè уште без нови директори

Алсат-М - пред: 9 часа

Владата сè уште не успева да избере и именува свои кадри на повеќето директорски и места во управните одбори. На такви позиции и натаму се луѓе на опозициската ВМРО – ДПМНЕ. Барањето кадри со кои ќе се настапи на локални избори не е дополнителен ...

19 поврзани вести »

СЈО повторно побара притвор за Канческа-Милевска

Алсат-М - пред: 9 часа

Поранешната министерка за култура, Елизабета Канческа-Милевска е изненадена од барањето на СЈО, таа да заврши во притвор. Преку нејзините адвокати побара Апелација да ù го врати одземениот пасош, додека специјалните обвинители остануваат на ставот ...

56 поврзани вести »

Тачи, ја закажа првата седница на шесттиот собраниски состав

Алсат-М - пред: 9 часа

Претседателот на Косово, Хашим Тачи, ја свика првата седница на шесттиот собраниски состав за 3 август. Претходно ги покани на консултативна средба политички субјекти кои добија мандати. Но, на поканата одговори само коалицијата на Демократската ...

19 поврзани вести »

Викендов седница за разрешување на Зврлевски?

Алсат-М - пред: 9 часа

Викендов можно е пратениците да расправаат околу разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски. Извори за Алсат М велат дека до четврток треба да заврши деловнички предвидениот рок за ребалансот на Буџетот, по што додека тој биде на ...

9 поврзани вести »

Хелсиншки: Упадот на 27 април најтешко дело сторено од омраза

Алсат-М - пред: 9 часа

Најтешко дело сторено од омраза беше упадот во Парламентот на 27 април годинава, велат од Хелсиншкиот комитет за човекови права. Од оваа организација денеска ги претставија резулатите од нивното истражување за бројот и за причините за разни дела ...

9 поврзани вести »

Пазарџиите бараат мерки против дивите продавачи

Алсат-М - пред: 9 часа

Дивите продавачи и продавачите кои нудат земјоделски производи од камион им го крадат профитот на пазарџиите. Од групацијата на пазарџии при Стопанската комора на Македонијабараат во надминување на проблемот да се вклучи и полицијата бидејќи ...

17 поврзани вести »

Салији: До крајот на октомври стратегија за реформи во судството

Алсат-М - пред: 9 часа

Министерот за правда, Билен Салији изјави дека веќе се формирани Совет и работна група за следење на реформите во правосудството кои треба да се спроведат. Во Програмата 3-6-9 има вкупно 13 мерки за судскиот систем.

67 поврзани вести »

Врховен утре ќе расправа за „Тврдина“ и „Таргет“

Алсат-М - пред: 9 часа

Најверојатно утре Врховниот суд на седница ќе ги разгледува жалбите за притвор кои ги поднесоа одбраната на обвинетите и Специјалното бовинителство за случаите „Тврдина“ и „Таргет“. Претходно Апелацискиот суд ја преиначи одлуката на Кривичен и им ...

29 поврзани вести »

Кривични пријави против три лица за инцидентот со смртни последици во Охрид

Алсат-М - пред: 10 часа

Три лица од Охрид се товарат за виновни за инцидентот со смртни последици што вчера се случи на улицата „Будва“ во охридската населба „Радојца Новичиќ“. Станува збор за Н.С. (79), З.С. (45) и Д.С.

64 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Средства од ребалансот за дислоцирање на депонијата во Тетово

Алсат-М - пред: 11 часа

Централната власт итно, со ребалансот на Буџетот, да предвиди средства и да почне постапка за дислоцирање на депонијата во Тетово, бара ВМРО-ДПМНЕ. Како што изјави денеска Ивица Ѓорѓески, Општина Тетово и надлежните институции се глуви на апелите и ...

35 поврзани вести »

Димитров утре во посета на Албанија

Алсат-М - пред: 11 часа

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, на покана на неговиот колега Дитмир Бушати, утре ќе престојува во работна посета на Република Албанија. Во рамки на посетата, покрај со домаќинот, предвидено е Димитров да ...

34 поврзани вести »

„Димократиа“: Хојт Ји игра антигрчка улога

Алсат-М - пред: 11 часа

Хојт Брајан Ји води сомнителна и антигрчка улога која предизвика жестока дебата во и надвор од Грција, пишува грчкиот весник „Димократиа“ додавајќи дека Ји минатата недела беше во Атина каде се сретнал со Каменос, Мицотакис и митрополитотАнтимос.

19 поврзани вести »

СПЦ не дозволува прослава на Илинден во манастирот „Прохор Пчињски“

Алсат-М - пред: 11 часа

Патријархот Иринеј и Синодот на Српската православна црква нема да дозволат официјална делегација на Македонија предводена од премиерот Зоран Заев да го посети манастирот „Прохор Пчињски“ по повод одбележувањето на Илинден кој е еден од најголемите ...

38 поврзани вести »

Регулаторна со нов ценовник за дериватите

Алсат-М - пред: 12 часа

Бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 од полноќ поскапува за 0,50 денари по литар, а цените на ЕУРОСУПЕР БС-98 и на дизел горивата остануваат исти, одлучи денеска Регулаторнста комисија за енергетика. Новата цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе изнесува 61,00 денар.

43 поврзани вести »

Врховен ќе заседава за притворот на обвинети во „Таргет“ и „Тврдина“

Алсат-М - пред: 13 часа

Врховниот суд денеска треба да заседава по обжалените решенија од Апелацијa за притвор на тројца обвинети во случаите „Таргет“ и „Тврдина“: Горан Грујевски, поранешниот началник на Петта управа, Тони Јакимовски, екс шеф на кабинетот на Сашо Мијалков ...

29 поврзани вести »