TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Алсат-М

За Груевски отстранувањето споменици е губење време

Алсат-М - пред: 16 часа

Претседателот на ВМРО – ДПМНЕ иницијативата за отстранување на дел од спомениците од проектот Скопје 2014 ја оцени како губење на време, енергија и пари. Во интервју за „Република“, Груевски рече дека ова ќе донесе нова доза конфликти, омраза и ...

Заев-Хан: Реформи во разузнавачките служби, судството и јавната администрација

Алсат-М - пред: 16 часа

Еврокомесарот Јоханес Хан очекува владата со конретни чекори да ги реформира безбедносните служби, правосудството и јавната администарција. Хан токму овие три сектори ги посочи како најкритични и побара итни реформи.

138 поврзани вести »

Џафери-Хан: Пакетот реформски закони приoритет за Собранието

Алсат-М - пред: 17 часа

Приоритет во работата на Собранието до крајот на годината е донесувањето на пакетот на реформски закони кои произлегуваат од препораките на Прибе, порача претседателот на Собранието Талат Џафери на денешната средба со еврокомесарот за проширување ...

138 поврзани вести »

Трамп ја враќа Северна Кореја на листата на држави кои „спонзорираат тероризам”

Алсат-М - пред: 18 часа

Американскиот претседател Доналд Трамп најави дека ќе ја врати Северна Кореја на листата на држави кои го „спонзорираат тероризмот“, што ќе значи нови санкции за таа земја. Овој потег Трамп го објави денеска за време на состанокот со неговиот ...

47 поврзани вести »

Меркел: Претпочитам нови избори наместо малцинска влада

Алсат-М - пред: 18 часа

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека сака нови избори, наместо да предводи малцинска влада. – Од моја гледна точка, нови избори се подобриот пат, изјави Меркел, и додаде дека според нејзините планови нема да биде канцелар во малцинска ...

40 поврзани вести »

Рама упати писмо до земјите на ЕУ за постигнатите резултати во сузбивање на криминалот и бара поддршка

Алсат-М - пред: 19 часа

Албанскиот премиер,Еди Рама, во писмо упатено до 28-те земји членки на ЕУ го наведува постигнатиот напредок и преземените мерки во борбата против организираниот криминал. – Албанија не е повеќе европски главен град на канабисот,како што некои медуми ...

10 поврзани вести »

Бесплатен автобуски превоз и паркинг за посетителите на Водно за викендите и државните празници

Алсат-М - пред: 19 часа

Советот на Град Скопје на денешната седница ја донесе Одлуката за утврдување краткорочни мерки за намалување на загадувањето на амбиентниот воздух на подрачјето на Скопје. Со оваа одлука се воведува бесплатен превоз на патници на автобуската линија ...

39 поврзани вести »

МОН молчи за формирањето на работна група за ревизија на навредливите учебници

Алсат-М - пред: 19 часа

Премиерот Зоран Заев јавно најави ревизија на учебниците по историја кои ги навредуваат Бугарите и Грците. Сепак, се уште останува нејасно кога ќе се ревидираат учебници те по историја, каде што Албанците со години се навред уваат со : „ маљуци “ , ...

Витректомија – најсложената очна операција ќе се врши и во тетовската болница

Алсат-М - пред: 19 часа

Од денеска на очниот оддел во Клиничката болница во Тетово ќе почне да се применува нов начин на операција на очите, кој досега беше применуван само во скопската очна клиника. Станува збор за операција витректомија, што подразбира, операција на ...

ПМФЛ: 16-тото коло во знак на домашните екипи

Алсат-М - пред: 20 часа

16 – то коло помина во знак на домашните екипи, кои во четири натпревари освоија максимален број бодови. Единствено Силекс победи на гостински терен кај Победа. Екипата на Шкендија и ФК Шкупи постигнаа убедливи победи, додека Скопје победи против ...

42 поврзани вести »

Во повеќе полициски акции во Србија уапсени 93 лица, запленети се дрога и оружје

Алсат-М - пред: 20 часа

Во повеќе одделни акции во Србија, во борбата против криминалот и корупцијата, уапсени се 93 лица, вклучувајќи и шест полицајци, а запленети се околу 3,8 килограми наркотици, соопшти денеска српското Министерство за внатрешни работи.

11 поврзани вести »

Закон за јазиците, истече рокот за поднесување амандмани

Алсат-М - пред: 20 часа

Истече рокот за поднесување на амандмани за Законот за јазиците. ВМРО – ДПМНЕ поднесе 50 амандмани, СДСМ пет и два Движењето Беса. ВМРО – ДПМНЕ вели дека со амандманите ќе се интервенира таму каде што сметаат дека се загрозува македонскиот јазик.

42 поврзани вести »

Анкара треба да ги преразгледа односите со НАТО, предлага советникот на Ердоган

Алсат-М - пред: 20 часа

Анкара треба да ги преразгледа односите со НАТО, изјави главниот советник на турскиот претседател Ердоган, Јалчин Топчу. – Зад сите потреси и зависности на нашиот одбранбен сектор стои НАТО. Дојде време да ги преразгледаме односите со Алијансата.

14 поврзани вести »

Хан: Законот за јазици е разумно барање, но не е еден од приоритетите на Брисел

Алсат-М - пред: 20 часа

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан смета дека законот за јазици е мошне разумно барање, но напомена оти тој не е дел од приортетите на Брисел, што во моментов се бараат од Македонија на патот на нејзината интеграција во Европската унија.

27 поврзани вести »

Самоубиство во Тетово

Алсат-М - пред: 20 часа

Безживотното тело на С.И.(26) од Тетово било пронајдено денеска во двор од куќа на улицата „176“ во градот информираше портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифовски. Според неговите податоци случајот во полиција бил пријавен околу 11 часот и 30 минути ...

8 поврзани вести »

Лига на шампиони: Продолжуваат групните натпревари во петтиот круг

Алсат-М - пред: 20 часа

Лигата на шампионите ќе продолжи со групните натпревари во петтиот круг. Утре се играат 8 натпревари во групите Е, Ф, Г и Х, а дербито се очекува да се одржи во Шпанија, каде Севиља го пречекува Ливерпул.

6 поврзани вести »

Македонската кошаркарска репрезентација се подготвува за претквалификациите за ЕП 2021

Алсат-М - пред: 20 часа

Македонската репрезентација во кошарка ги започна подготовките за претквалификациите за Европското првенство во 2021 година. Македонија ќе игра со репрезентациите на Словачка и Швајцарија, додека на првото собирање задоцни тренерот Јорданчо ...

70 поврзани вести »

Шведска, вегетаријанска торта за Гинис

Алсат-М - пред: 20 часа

Една г рупа пријатели од Шведска во училиште во Стокхолм ја направија најголемата вегетаријанска торта на светот. Тортата, која не содржеше ниту еден животински производ тежеше 462,4 килограми, а тоа го потврдија и од Гинисов ата книга на рекорди.

Селекција на отпадоците за намалување на загадувањето

Алсат-М - пред: 21 часа

Селекцијата на отпадоците ќе биде една од мерките за намалување на загадувањето на воздухот. Ова, според Министерството за животна средина ќе биде во корист на компаниите кои рециклираат, помош ветија и странски претставници во земјава.

26 поврзани вести »

Музејот на азбуката во мизерна состојба, Азири ја обвинува претходната власт

Алсат-М - пред: 21 часа

Мизерната состојба на Музејот на азбуката во Битола е како последица на дискриминаторскиот пристап на претходната власт, обвинуваат од Министерството за култура. Оттаму ветуваат дека во првите шест месеци догодина ќе се стави крај на проблемите со ...

14 поврзани вести »