TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Алсат-М

Повеќе од 90 луѓе приведени на протестите во Вашингтон

Алсат-М - 20.01.2017

За време на инаугурацијата на Доналд Трамп во Вашингтон имаше протести при што се приведени повеќе од 90 луѓе, а меѓу ниви и новинарот на руската телевизија „Раша тудеј“ во САД, Александар Рубинштајн.

97 поврзани вести »

Над 100 загинати при американски воздушен напад врз Ал Каеда во Сирија

Алсат-М - 20.01.2017

Повеќе од 100 припадници на Ал Каеда се убиени во воздушен напад врз камп на терористичката група. Според претставник на американската армија, нападот бил извршен синоќа од бомбардер Б-52, кој врз кампот пуштил повеќе од 14 бомби.

35 поврзани вести »

Дачиќ: Белград сака взаемен коректен однос со Скопје

Алсат-М - 20.01.2017

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ денеска изјави дека официјален Белград бара взаемен коректен однос со Македонија, јави ТАНЈУГ. – Ние само бараме взаемен коректен однос. Ако веќе протестираат поради сметките за патарина, што би требало ние ...

48 поврзани вести »

Патиштата со остатоци од кашест снег, да се вози внимателно!

Алсат-М - 20.01.2017

Сообраќајот на државните патишта се одвива без застои и забрани, во зимски услови, по влажни коловози, со остатоци од кашест снег. Дежурните екипи на Македонија пат се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни.

76 поврзани вести »

Повторно малтретиран обвинет од случајот Дива населба

Алсат-М - 20.01.2017

Повторно насилство кај кумановската група. Обвинетиот во настаните во Дива населба, Насуф Беќири е малтретиран од страна на специјалните полициски единици при превозот до суд. Беќири е извлечен од оклопното возило и е удиран, при што паднал на земја.

Доналд Трамп oфицијално стана нов претседател на САД

Алсат-М - 20.01.2017

Доналд Трамп денеска во Вашингтон положи заклетва како 45-ти претседател на САД. Трамп беше претседателски кандидат на Републиканската партија на изборите на 8 ноември 2016 година. Претходно во два мандата функцијата шеф на државата ја извршуваше ...

525 поврзани вести »

Договорот со Турција е укинат како резултат на ратификацијата на Лисабонската конвенција

Алсат-М - 20.01.2017

Министерството за надворешни работи на Македонија оцени дека договорот за признавање на дипломите меѓу двете земји е укинат како резултат на претходен договор меѓу Скопје и Анкара, односно со ратификацијата на Лисабонската конвенција на Советот на ...

29 поврзани вести »

Тачи: Москва и Белград сакаат поделба на Косово по моделот на Крим

Алсат-М - 20.01.2017

Косовскиот претседател Хашим Тачи денeска изјави дека Москва и Белград би можеле да предизвикаат вооружен судир на Балканот со цел да го поделат Косово. – Подготовките веќе се во тек, истакна Тачи во интервју за германскиот весник „Билд“.

48 поврзани вести »

Нови најави за снег од почетокот на следната недела

Алсат-М - 20.01.2017

Иако синоптичарите најавуваат стабилизирање на временските услови за време на викендот, од почетокот на следната недела повторно ќе се вратат врнежите од снег. Сепак, од Хидрометеоролошкиот завод не предвидуваат поларни температури, како оние од ...

89 поврзани вести »

Видео: Демонстранти во Вашингтон демолираат пред почетокот на инаугурацијата на Трамп

Алсат-М - 20.01.2017

Демонстранти, кои се собраа против инаугурацијата на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп во Вашингтон, облечени во црна облека, кршат стакла на продавници и автомобили. Искршени се и прозорци на филијала на Банка на Америка, јавуваат ...

97 поврзани вести »

Најмалку петмина повредени во експлозија во зграда во парискиот регион

Алсат-М - 20.01.2017

Најмалку пет лица се повредени, од кои две се во животна опасност откако се урнаа два ката од зграда во предградие на Париз. Експлозијата се случи во зграда со три ката во Булоњ-Бијанкур, От де Сен, во Парискиот регион, пренесува дописникот ...

8 поврзани вести »

Иако истекува рокот за Груевски да формира влада, сѐ уште нема информации за средби помеѓу партиите

Алсат-М - 20.01.2017

Иако остана околу една недела до крајот на рокот Никола Груевски да формира влада, нема информации за средби меѓу политичките партии во нивните канцеларии. ВМРО –ДПМНЕ и ДУИ и денеска не одржаа состаноци за да преговараат за нивните услови.

51 поврзани вести »

Жителите на Добридол протестираа поради проблемот со водоснабдувањето

Алсат-М - 20.01.2017

Жителите на село Добридол во општина Врапчиште, протестираа поради тоа што не е решен нивниот проблем со водоснабдување. Тие се жалат дека општинското јавно претпријатие од нив земало по две илјади денари за да се реши проблемот, но нивните пари ги ...

2 поврзани вести »

Македонија обезбеди пласман во осмина финалето на СП каде ќе се сретне со Норвешка

Алсат-М - 20.01.2017

Македонската ракометна репрезентација во машка конкуренција со нерешениот резултат 27:27 против Исланд, обезбеди пласман во осмина – финалето каде ќе се сретне со Норвешка. Токму со Исланд, нашите ракометар дојдоа до бројката од 900 голови ...

136 поврзани вести »

Турција еднострано го раскина договорот со Македонија за признавање на дипломите на сите образовни нивоа

Алсат-М - 20.01.2017

Турција го поништи договорот со Македонија во областа на образованието за меѓусебно признавање на дипломите. Документ кој го обезбеди Алсат М телевизија е одобрен на 12 декември минатата година на предлог на Министерството за надворешни работи на ...

29 поврзани вести »

Кузњецова го доби маратонот на ветеранките на Австралија Опен

Алсат-М - 20.01.2017

Руската тенисерка Светлана Кузњецова го доби маратонот на ветеранките на Австралија Опен. По 3 часа и 36 минути Кузњецова беше подобра од Јелена Јанковиќ од Србија со 2:1 и обезбеди осмина – финале на турнирот.

12 поврзани вести »

НБА ги објави составите за Ол стар натпреварот

Алсат-М - 20.01.2017

НБА денеска ги објави составите за Ол стар натпреварот меѓу Источната и Западната Конференција кој ќе се игра во Њу Орлеанс. Најголемо изненадување е фактот што ѕвездата Расел Вестбрук нема да ги игра за Западот.

43 поврзани вести »

Новковски: Укинувањето на договорот со Турција во полето на образованието им штети на студентите во двете земји

Алсат-М - 20.01.2017

Еден од потписниците на договорот меѓу Турција и Македонија во полето на образованието во 1998 година, Ненад Новковски вели за Алсат дека договорот кој бил постигнат пред речиси 20 години бил сеопфатен и без меѓусебни обврски на дипломираните, било ...

Шкендија ги претстави новите засилувања

Алсат-М - 20.01.2017

Шкендија ги претстави двете последни засилувања. Се работи за Дино Медједовиќ кој е играч за врска и централниот бек, Јуре Чолак. Медједовиќ доаѓа од Падерборн додека Чолак, кој одиграл 15 средби со младинската селекција на Хрватска до 19 години, ...

16 поврзани вести »

Жителите на Танушевци, Бреза и Малино цели три недели се блокирани без доволно храна и лекови

Алсат-М - 20.01.2017

Со теренско возило на снег и брзина од само 30 километри на час, нашата екипа се обиде да се искачи до селата на Скопска Црна Гора за да види како жителите ги минувата тешките зимски денови бидејќи се изолирани веќе три недели.

2 поврзани вести »