TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Алсат-М

МОН: Целосно да се расветли случајот со злоупотреба на лични податоци на студенти

Алсат-М - 20.01.2017

Министерството за образование и наука (МОН) денеска ги повика надлежните институции целосно да го расветлат случајот со злоупотреба на лични податоци на студенти од Машинскиот факултет и други факултети на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ ...

41 поврзани вести »

Скијачката сезона ги остави посетителите на Попова Шапка разочарани

Алсат-М - 20.01.2017

И покрај најавите дека ски-лифтовите на Попова Шапка ќе се ставаат во функција, тоа не се случи. Екипата на Алсат М забележа дека е пуштена само жичарницата, но и таа често пати прекинува со работа.

4 поврзани вести »

Движење “Беса” и аналитичарите бараат транспарентност во преговорите за формирањето нова Влада

Алсат-М - 20.01.2017

Од Движењето „Беса“ предупредија дека ДУИ може да ја прекрши Платформата на Албанците при преговорите со македонските партии за формирање на новата Влада. Претставникот на „Беса“, Аријанит Хоџа, во емисијата „Патот кон“ изјави дека секоја коалиција ...

2 поврзани вести »

Со продолжување на распустот, се намали и бројката на заболени од грип

Алсат-М - 20.01.2017

Бројот на заболени од грип забележа пад. Според податоците на Институтот за јавно здравје, во споредба со првата недела од овој месец, бројката на заболени се намалила за 32,2%. Од над осум илјади заболени, сега има околу 5.500.

7 поврзани вести »

Најмалку 66 демократи ја бојкотираат инаугурацијата на Трамп

Алсат-М - 20.01.2017

Најмалку 66 демократи од Конгресот на САД ќе ја бојкотираат церемонијата за стапување на должност на претседателот Доналд Трамп, јави Еј-Би-Си. Партијата чиј кандидат Хилари Клинтон загуби од Трамп на изборите, има 186 места во Претставничкиот дом и ...

523 поврзани вести »

Инспектори ќе проверуваат дали се урнати спорните катови на Панчевски

Алсат-М - 20.01.2017

Инспектори од општина Центар следната недела ќе проверуваат дали поранешниот претседател на скопскиот Кривичен суд, Владимир Панчевски, навистина ги урнал спорните два ката кои општината наложи да ги отстрани.

Судиите Џолев и Неделкова со тужби против Судскиот совет

Алсат-М - 20.01.2017

Судиите Иван Џолев и Лидија Неделкова најавија дека ќе поднесат тужби до Управниот суд. Ќе се жалат на одлуката на Судскиот совет да не ги прифати нивните приговори за вонредното оценување.

8 поврзани вести »

Институциите без осуда и постапка против говорот на омраза

Алсат-М - 20.01.2017

Ниту една државна институција досега не го осуди, ниту пак поведе постапка за говорот на омраза што на крајот на минатата година можеше да се слушне на протестите пред ДИК од членовите и симпатизери на ВМРО-ДПМНЕ.

2 поврзани вести »

Државата ќе им дава на земјоделците готови проекти за ИПАРД 2

Алсат-М - 20.01.2017

Министерството за земјоделство призна дека не се искористуваат парите од ИПАРД 2 програмата. Немањето капацитет и знаење земјоделците сами да подготват проекти се главна пречка за неискористеноста на овие европски фондови.

27 поврзани вести »

Во Охрид одбележан денот на рибарите

Алсат-М - 20.01.2017

Во редици се чекаше за да се проба од рибјата чорба која во голем казан од 3.000 литри се вареше неколку часови за Денот на рибарите во Охрид. Но, наместо Охридска пастрмка или белвица за овој специјалитет и годинава биле употребени 400 килограми ...

12 поврзани вести »

Трамп му го оставa Балканот на Путин?

Алсат-М - 20.01.2017

Новиот американски претседател Доналд Трамп нема да пројавува особен интерес кон Западен Балкан, а можно е и целосно повлекување на американските војници од овој регион, изјави за „Дојче Веле” германскиот политиколог и историчар Зибо Јансен.

523 поврзани вести »

Повредата на Миркуловски не е сериозна

Алсат-М - 20.01.2017

Големата борба и пожртвуваност која ја демонстрираа македонските ракометари на синоќешниот меч против Исланд, резултираше и со повреди на двајца наши репрезентативци. Филип Миркуловски на раце беше изнесен од теренот откако заработи силен удар во ...

106 поврзани вести »

Чудо во Италија; Шестмина преживеани под урнатините од лавината

Алсат-М - 20.01.2017

Шест лица се пронајдени живи под урнатините на хотелот во планинската област на италијанскиот регион Абруцо, врз кој пред речиси два дена се спушти лавина, а претставници на пожарникарската бригада наведуваат дека тие допрва треба да бидат ...

80 поврзани вести »

Варварите се вратија: ИД ја уништува древната Палмира

Алсат-М - 20.01.2017

Милитантите од Исламска држава уништија делови од еден од најпознатите споменици во античкиот град Палмира. Како што јавија државните медиуми милитантите ја уништиле капијата тетрапилон и фасадата на амфитеатарот кои се древни римски споменици.

16 поврзани вести »

Од утре ниски утрински температури, од вторник снег

Алсат-М - 20.01.2017

За време на викендот и в понеделник времето во Македонија ќе биде стабилно со ниски утрински температури, кои на повеќе места ќе се спуштат под -10 степени. В недела ќе биде најстудено, со температура од -16 до -7.

90 поврзани вести »

Путин ги изнервира Американците со изјавата дека руските проститутки се најдобри на светот

Алсат-М - 20.01.2017

Рускиот претседател Владимир Путин изјави пред неколку дена дека руските проститутки се најдобри на светот, одговарајќи на гласините дека американскиот претседател Доналд Трамп уживал во нивно друшство за време на еден престој во Москва.

43 поврзани вести »

ЕУ не ги поддржува санкциите на САД против Додик

Алсат-М - 20.01.2017

Санкциите на САД против претседателот на Република Српска, Милорад Додик, не се поддржани од ниту една членка на Европската Унија, јави ТВ каналот „Ал Џезира”. Вчера се одржа нова средба на работната група на дипломати од ЕУ, каде се разговарало за ...

16 поврзани вести »

Мексиканскиот нарко лорд Ел Чапо екстрадиран во САД

Алсат-М - 20.01.2017

Познатиот мексикански нарко лорд Хоаким Гузман, познат по прекарот Ел Чапо е екстрадиран во САД, соопштија мексиканските власти. Домашните медиуми претходно открија дека Ел Чапо бил префрлен на аеродромот во мексиканскиот пограничен град Сиудад ...

40 поврзани вести »

Инаугурација на новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп

Алсат-М - 20.01.2017

Новоизбраниот претседател на САД, Доналд Трамп денеска ќе биде инаугуриран како 45. американски претседател, а, како што коментираат светските медиуми, во Белата куќа ќе влезе исто како што влезе и во претседателската трка, „пркосен, сосема сигурен ...

523 поврзани вести »

Видео: Љубовта кон потпетиците не познава граници

Алсат-М - 19.01.2017

Оваа девојка реши да носи ултра високи потпетици на мраз и ги разбранува социјалните мрежи со илјадници коментари. Погледнете сами како изгледаше целиот ...