TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Алсат-М

Ципрас и Трамп ќе разговараат и за Македонија

Алсат-М - 25.09.2017

Грчкиот премиер Алексис Ципрас во втората половина на октомври во Вашингтон ќе се сретне со американскиот претседател Доналд Трамп, јавија грчките медиуми. Во наредните неколку денови се очекува оваа информација да ја потврди и Белата куќа, откако ...

22 поврзани вести »

Џеј Пи Морган: Биткоинот е измама која ќе се распадне

Алсат-М - 25.09.2017

Биткоинот е измама која на крајот ќе се самораспадне, вели шефот на Џеј Пи Морган, Џејми Димон, кој додаде дека дигиталната валута била смислена да ја користат дилери на дрога, убијци и луѓе кои живеат на места како Северна Кореја.

9 поврзани вести »

Трамп воведе забрана за влез во САД и за Севернокорејците и Венецуелците

Алсат-М - 25.09.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша нов указ со кој им се забранува влез во САД на граѓаните на Северна Кореја, Венецуела и уште пет земји, соопшти синоќа Белата куќа. Новите мерли, кои ќе влезат во сила на 18 октомври, се однесуваат и за ...

31 поврзани вести »

Меркел победи на изборите, но очекува тешки преговори за нова влада

Алсат-М - 25.09.2017

Владејачкиот конзервативен блок на Христијанско демократската унија (ЦДУ) и Христијанската социјална унија (ЦСУ), предводен од германската канцеларка Ангела Меркел, победи на вчерашните парламентарни избори во Германија со освоени 33,9 отсто ...

113 поврзани вести »

Почнува кампањата за Локалните избори 2017

Алсат-М - 25.09.2017

Партиите, коалициите и независните кандидати кои ќе учествуваат на локалните избори што треба да се одржат на 15 октомври годинава, од денеска ја почнуваат 20-дневната изборна кампања. Кампањата за првиот изборен круг завршува на 13 октомври во 24 ...

Време, Облачно и свежо со повремени врнежи

Алсат-М - 25.09.2017

Времето во Македонија ќе биде претежно облачно и свежо со повремени врнежи од дожд, пообилни во западните и југозападните делови на земјата. Во останатите подрачја врнежите ќе бидат локални и со послаб интензитет.

Maкедонија, речиси секоја недела по еден загинат работник

Алсат-М - 24.09.2017

Во Македонија статистички секоја недела има по еден загинат на работното место. Со исклучок на минатата година кога биле регистрирани 28 смртни случаи, во просек претходните години биле забележани по околу 43 смртни случаи годишно.

2 поврзани вести »

Учениците од Сарај и Студеничани бараат решение за транспорт

Алсат-М - 24.09.2017

Ова е секојдневие за овие ученици. Или воопшто не им застануваат или буквално пред очи им се затвораат вратите на преполните автобуси. Се жалат дека тоа е главната причина поради која постојано доцнат на настава.

32 поврзани вести »