TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Balkan Insight

Хашкиот трибунал воведува видеокомуникација за притворениците

Balkan Insight - пред: 16 часа

Механизмот за меѓународни кривични трибунали (ММКТ) во Хаг, воведува пилот-проект кој ќе им овозможи на притворениците користење на видеоповици. Секретаријатот на ММКТ, наследник на Меѓународниот кривичен трибунал за поранешна Југославија (МКТЈ), во ...

Протест на „Жени во црно“, кои побараа отштета за убиените Бошњаци од Сјеверин

Balkan Insight - пред: 17 часа

Организацијата, „Жени во црно“, ја одбележа 25-годишнината од смртта на 16 Бошњаци од Сјеверин, Србија, кои беа киднапирани и убиени од српските сили во БиХ. Активисти на организацијата, „Жени во црно“, во петокот, во Белград, одржаа протест и до ...

„Погласно од оружјето”, филм за пејачите на патриотски песни во војната во Хрватска

Balkan Insight - пред: 21 часа

Новиот документарен филм за големиот број хрватски патриотски песни, снимени за време на конфликтот во 90-тите години, зборува за музичарите кои волонтерски ја подржувале Татковинската војна во Хрватска.

Европскиот суд го отфрли случајот на бошњачките затвореници против Србија

Balkan Insight - 19.10.2017

Европскиот суд за човекови права, донесе одлука, со која претставката против Србија, поднесена од Бошњаците кои за време на војната во Босна и Херцеговина биле затворени во логори во Србија, ја прогласи за недопустлива.

4 поврзани вести »

Македонија му исплаќала на семејството Тарчуловски по 5.000 евра месечно

Balkan Insight - 19.10.2017

Сопругата на Јохан Тарчуловски, единствениот од Македонија кого Хашкиот трибунал го осуди за воени злосторства, потврди дека осум години, додека нејзиниот сопруг бил во затвор, од Владата добивала по 5.000 евра месечно.

14 поврзани вести »