TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Банкарство.мк

Охридска Банка и македонскиот виртуоз на виолина од светски ранг ‒ Ева Богоевска ‒ склучија партнерски договор

Банкарство.мк - пред: 10 часа

Охридска банка Сосиете Женерал и младата виолинистка Ева Богоевска ја најавија заедничката соработка со потпишување на партнерски договор во дирекцијата на Охридска банка Сосиете Женерал во Скопје.

5 поврзани вести »

Промовиран музички спот за песната „ЗЕМЈА ЗА НАС“ од проектот„СОНУВАМЕ.МЕНУВАМЕ“ на Стопанска Банка

Банкарство.мк - пред: 11 часа

По повод меѓународниот ден на лица со Даунов синдром 21.03, во просториите на Стопанска банка АД – Скопје пред претставниците на медиумите и учесниците во проектот „Сонуваме.Менуваме“ промовиран беше музички спот за песната „Земја за нас“ во ...

7 поврзани вести »

Инфлацијата во Британија највисока во последните три години

Банкарство.мк - пред: 12 часа

Британската инфлација скокна во февруари на највисоко меѓугодишно ниво во последните три години, поттикната со растот на цените на горивата, покажа официјалната статистика. Стапката на инфлација на годишно ниво достигнала минатиот месец 2,3% во ...

4 поврзани вести »

НБРМ реализира проект за електронско банкарство

Банкарство.мк - пред: 12 часа

Народната банка на Република Македонија во континуитет реализира проекти во насока на повисок степен на дигитализација на македонското општество. Во тие рамки, Народната банка реализира проект за електронско банкарство за извршување на платниот ...

37 поврзани вести »

"Goldman Sachs" ќе пресели стотина вработени од Англија пред Брегзит

Банкарство.мк - пред: 13 часа

Американската банка "Goldman Sachs" потврди дека ќе пресели неколку стотини вработени од Лондон во некоја друга европска земја пред Британија да излезе од Европската унија. Генералниот директор на европскиот сектор на "Goldman Sachs", Ричард Гнод, ...

4 поврзани вести »

ПроКредит банка нуди 24 часа модерно банкарство и одлични услови за кредитирање за доктори

Банкарство.мк - пред: 14 часа

Бидејќи професијата е динамична, не познава работно време и бара посветеност на пациентите, ПроКредит банка нуди 24 часа модерно банкарство и одлични услови за кредитирање за доктори. Советниците за клиенти во банката се професионалци, кои може да ...

37 поврзани вести »

Халкбанк ќе изврши промена на тарифата за физички лица

Банкарство.мк - пред: 14 часа

Халкбанк АД Скопје ги известува своите клиенти дека од 01.04.2017 ќе изврши промена на провизиите во делот на платен промет за физички лица, платежни картички и денарско работење со физички лица.

2 поврзани вести »

МАПАС: Продажбата на НЛБ пензиски фонд нема да влијае на функционирањето на друштвото

Банкарство.мк - 21.03.2017

Процесот на продажба на акционерскиот капитал на НЛБ Нов пензиски фонд АД Скопје ќе се одвива под целосна контрола на Агенцијата за супервизија на капитално финансирано пензиско осигурување – МАПАС согласно македонското законодавство.

24 поврзани вести »

Бил Гејтс и натаму на врвот на листата на најбогати луѓе на "Форбс"

Банкарство.мк - 21.03.2017

Соосновачот на Microsoft Бил Гејтс и понатаму е најбогат човек на светот според новата листа на магазинот Форбс. Неговото богатство се проценува на 86 милијарди долари, а тој ја предводи листата на најбогати луѓе на светот четврта година по ред и 18 ...

20 поврзани вести »

Капитал Банка АД Скопје ќе се претстави со атрактивна кредитна понуда на 43-от Саем за мебел

Банкарство.мк - 21.03.2017

Со задоволство Ве покануваме да нè посетите на нашиот штанд на 43-от Саем за мебел што ќе се одржи од 21.3.2017 до 26.3.2017 година во Скопски Саем и дозволете ни да Ве запознаеме со одличните услови на БРЗИОТ ОНЛАЈН кредит.

34 поврзани вести »

Најголемите банки во светот ја зголемија прогнозата за европската валута

Банкарство.мк - 21.03.2017

Десетте најголеми светски банки ги повлекоа своите прогнози за падот на еврото до ниво на доларот или пониско, покажа најновото истражување на Ројтерс. Иако аналатичарите од "Barclays bank" и "Morgan Stanley" ги зголемија своите прогнози тие сеуште ...

Оглас за вработување во Шпаркасе Банка Македонија

Банкарство.мк - 21.03.2017

ШПАРКАСЕ БАНКА МАКЕДОНИЈА АД СКОПЈЕ, дел од групацијата Steiermärkische Bank und Sparkassen AG од Австрија, како комерцијална банка на македонскиот финансиски пазар, ги нуди сите современи и високо квалитетни финансиски производи и дава поддршка на ...

Кој ќе ги наследи милијардите на Рокфелер?

Банкарство.мк - 21.03.2017

Банкарот и милијардер Дејвид Рокфелер почина на 101 година, а со тоа почнаа и шпекулациите што ќе се случи со неговото богатство, имајќи предвид дека беше припадник на последната генерација од светски познатото семејство.

37 поврзани вести »

Трите клучни работи во преговорите

Банкарство.мк - 21.03.2017

Без сомнение најдобрите лидери умеат да преговараат и го даваат најдоброто од себе, кога им е најтешко. Некои имаат проблеми со подредените, други со луѓе врз кои немаат власт – членови на комисии, одбори, шефови во компанијата.

ХАЛКБАНК со ПРОМОТИВНИ ПОТРОШУВАЧКИ КРЕДИТИ на Саемот за Мебел 2017

Банкарство.мк - 21.03.2017

Халкбанк АД Скопје со задоволство Ви го најавува присуството на 43тиот Меѓународен саем на мебел, опрема за домаќинства и јавни објекти, репроматеријали и машини за индустрија на мебел кој ќе се одржи од 21-26.03.2017 на Скопски Саем.

34 поврзани вести »

Guardian: Пари од руски криминалци во британски банки

Банкарство.мк - 21.03.2017

Дел од највлијателните британски банки како HSBC и RBS раководеле со околу 740 милиони долари што биле испрани од руски криминалци, објави Guardian. Перењето пари е поврзано со руската влада и ФСБ (Федералната служба за безбедност), тврди весникот.

21 поврзани вести »

Deutsche Bank драстично ги намали бонусите

Банкарство.мк - 21.03.2017

Германскиот банкарски гигант Deutsche Bank ги намали бонусите со повеќе од три четвртини во минатата година, покажува годишниот извештај, пренесува ВВС. Бонусите се намалени до 0,50 милијарди евра во споредба со 2,4 милијарди евра од претходната ...

Раст на профитот на "Saxo Bank" во 2016 година

Банкарство.мк - 21.03.2017

"Saxo Bank" го претстави годишниот извештај за 2016 година според кој оперативниот приход во тој период изнесувал 2,9 милијарди дански круни (390 милиони евра) и бил повисок во однос на 2,1 милијарди дански круни(282 милиони евра) од 2015 година.

2 поврзани вести »