TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бизнис Инфо

Wells Fargo: Подигнување на готовина од банкомат без картичка

Бизнис Инфо - тукушто објавено

Фото: Pixabay Клиентите на американската банка Wells Fargo ќе може да подигнуваат готовина од банкоматите без да користат дебитна картичка. Оваа банка на 13.000 банкомати ширум земјата ја воведе можноста за идентификација на корисниците преку ...

Sobro – иновативна мултифункционална масичка

Бизнис Инфо - пред: 22 мин

Sobro е иновативна масичка којашто во себе има повеќе функции меѓу кои се: вграден фрижидер, Bluetooth звучници, LED сијалици, полначи за мобилни уреди… Оваа паметна масичка е дизајнирана да го поддржи динамичниот начин на живот на неговите ...

НБРМ: Деловните банки ќе може да го користат безбедниот платен систем – Таргет 2

Бизнис Инфо - пред: 59 мин

Од почетокот на 2017 година, во Народната банка на Република Македонија почна да работи системот за прекугранични плаќања во евра, преку поврзување на Македонскиот интербанкарски платен систем (МИПС) со платниот систем Таргет 2 (Trans-European ...

29 поврзани вести »

Аутомакедонија ќе исплаќа дивиденда на своите акционери

Бизнис Инфо - пред: 2 часа

Собранието на акционери на Аутомакедонија донесе предлог одлука за распределба на добивката по годишна сметка за 2016 година. “Остварената бруто добивка, според билансот на успех, се утврдува на износ од 39.744.383 денари.

11 поврзани вести »

Nike создаде ранец за патики од рециклирани шишиња и капачиња

Бизнис Инфо - пред: 2 часа

Спортскиот бренд Nike во соработка со тајванскиот архитект и инженер, Артур Хуанг, со цел да дизајнираат “одржлив и одговорен“ ранец за патиките Air Max. Ранецот е изработен од рециклирани шишиња и капачиња за пијалаци, пишува Dezeen .

Саем на книгата, Скопје травел маркет и Денови на образование и кариера од 4-ти до 10-ти април

Бизнис Инфо - пред: 2 часа

Дваесет и деветтиот Меѓународен саем на книгата, 20от Меѓународен саем за образование и кариера и Скопје травел маркет започнуваат на четврти април и ќе траат сè до 10-ти април 2017 на Скопски саем.

17 поврзани вести »

ФЗЦ 11 Октомври со добивка од 150,5 милиони денари во 2016 година

Бизнис Инфо - пред: 3 часа

ФЗЦ 11 Октомври од Куманово, од први јануари до 31-ви декември 2016 година, прикажа вкупна сеопфатна добивка од 150.598.000 денари, стои во билансот на успех објавен на Македонска берза. На крајот на 2015 година, компанијата оствари загуба од ...

11 поврзани вести »

Nimuno Loops, лента за коцки што се става на секаква површина

Бизнис Инфо - пред: 3 часа

Анин Кирстен и Макс Баслер од Јужноафриканската Република дизајнираа Nimuno Loops лента, којашто од едната страна е леплива, а од другата е компатибилна со Lego и други коцки. На оваа лента може да се редат коцки на речиси секоја површина и се ...

Општина Центар и годинава ќе субвенционира 1.111 велосипеди

Бизнис Инфо - пред: 4 часа

Фото: Општина Центар Општина Центар , четврта година по ред, ќе го спроведе проектот Цел Центар на точак, којшто изминатите три години се покажа како успешен. Оваа година, општината ќе субвенционира средства за купување на нови 1.111 велосипеди.

22 поврзани вести »

Комерцијална банка го продолжува промотивниот период за неколку кредити

Бизнис Инфо - пред: 4 часа

Комерцијална банка до 31.12.2017 година го продолжува промотивниот период на сите новоодобрени : станбени кредити со ЕУР клаузула, потрошувачки кредити и денарски станбени кредити, стои во соопштението.

13 поврзани вести »

OrganicNet – српска социјална мрежа за органска храна

Бизнис Инфо - пред: 5 часа

Компанијата Eton Digital од Нови Сад ја разви првата социјална мрежа на органска храна во Србија. Станува збор за OrganicNet , мрежа којашто на производителите и потрошувачите им овозможува да имаат директна комуникација и сами да постават услови за ...

Како да решавате проблеми за да “преживее“ вашиот старт – ап

Бизнис Инфо - пред: 22 часа

Ако знаете да решавате проблеми тогаш може да бидете одличен претприемач. Доколку се соочувате со непредвидливи проблеми кои ве иритираат и ви предизвикуваат стрес не се откажувајте од извршување на својата работа.

Струмица Табак лани прокнижи загуба од 457,8 милиони денари

Бизнис Инфо - пред: 23 часа

Струмица Табак оствари 457.890.000 денари загуба, покажува финансискиот извештај за 2016 година објавен на Македонска берза. Една година претходно, компанијата евидентираше добивка од 4.998.000 денари.

11 поврзани вести »

Електронска кожа се напојува со соларна енергија и е осетлива на допир

Бизнис Инфо - пред: 1 ден

Фото: University of Glasgow Инженери од Универзитетот во Глазгов создадоа синтетичка кожа, што користи сончева енергија, а којашто ќе служи за создавање протези како замена за екстремитети.

3 поврзани вести »

УЈП ги утврдува придонесите по службена должност за неподнесена МПИН пресметка

Бизнис Инфо - 27.03.2017

Управата за јавни приходи ги информира работодавачите дека спроведува активности за утврдување и наплата на придонесите по службена должност, во случај кога обврзникот за пресметка и уплата на придонеси не поднел Месечна пресметка (образец МПИН).

3 поврзани вести »

Еко – билборди на Toyota ќе го прочистуваат воздухот во САД

Бизнис Инфо - 27.03.2017

Фото: Toyota USA newsroom Јапонскиот производител на автомобили, Toyota , го претстави својот еколошки автомобил Mirai со исто толку еколошка кампања. “Toyota постојано е во потрага по нови еколошки технологии во сите операции на работа.

Добивка од 3,9 милиони денари за Технометал Вардар

Бизнис Инфо - 27.03.2017

Технометал Вардар во период од први јануари до 31-ви декември 2016 година прикажа вкупна сеопфатна добивка од 3.910.000 денари, покажува билансот на успех објавен на Македонска берза. Една година претходно, компанијата евидентираше загуба од 462.000 ...

11 поврзани вести »

Ветекс од Велес ланската година ја заврши со 9,4 милиони денари добивка

Бизнис Инфо - 27.03.2017

Компанијата Ветекс од Велес минатата година ја заврши со позитивен финансиски резултат од 9.498.000 денари, стои во неревидираниот финансиски извештај објавен на Македонска берза. Добивка од 9.114.000 денари прикажа компанијата во 2015 година.

11 поврзани вести »

Музички спот што никогаш не е ист

Бизнис Инфо - 27.03.2017

Фото: Twitter Британски бенд од Манчестер, Shaking Chains објави уникатен видео спот за својата песна Midnight Oil, којшто е различен секојпат кога го гледате. За спотот се користат алгоритми што избираат случајни делови од снимки што се прикачуваат ...

Хотели Метропол со добивка од 12,4 милиони денари ја завршија претходната година

Бизнис Инфо - 27.03.2017

Хотели Метропол од Охрид прокнижи добивка од 12.472.000 денари, покажува годишниот биланс на успех објавен на Македонска берза. Во периодот јануари – декември 2015 година, компанијата прикажа добивка од 26.456.000 денари.

11 поврзани вести »