TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бизнис Вести

Обезбедете си место на втората Конференција за социјални иноватори во Скопје

Бизнис Вести - пред: 8 часа

На 2 октомври, во киното „Фросина“ во Младинскиот културен центар ќе се одржи втората Конференција на социјални иноватори во организација на „Social Impact Lab“ и Асоцијацијата за истражување, комуникации и развој, „Паблик“.

3 поврзани вести »

МЗШВ достави 13.580 барања до Бирото за судски вештачења за проценка на штетите од годинешните пролетни мразеви

Бизнис Вести - пред: 8 часа

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство денеска до Бирото за судски вештачења, достави 13.580 барања за проценка на штетите од неповолните климатски настани (доцни пролетни мразеви), што се случија во април годинава.

16 поврзани вести »

КХВ се фали со транспарентост, а продолжува да ја крие постапката во случајот „Макпетрол“

Бизнис Вести - пред: 8 часа

Не стивнуваат реакциите во јавноста по прес-конференцијата на првиот човек на Макпетрол Андреа Јосифовски и одговорот од Комисијата за хартии од вредност, во кој КХВ уште еднаш докажува дека нема намера да почне да работи транспарентно и да ѝ ги ...

21 поврзани вести »

Враќање на RS иконата: Новото Audi RS 4 Avant

Бизнис Вести - пред: 8 часа

Audi Sport ја прославува светската премиера на нивото Audi RS 4 Avant на Интернационалното Мотор Шоу во Франкфурт. Комбинација од високи перформанси и секојдневна употребливост. Неговиот 2.9 литарски TFSI мотор со 331kW(450КС) и вртежен момент од ...

4 поврзани вести »

Скопје трча 10КМ: Изненадување од Виз Ер Скопски маратон

Бизнис Вести - пред: 11 часа

Организаторите на Виз Ер Скопскиот маратон подготвува нова трка во спортскиот календар на градот. Скопје трча 10КМ е изненадувањето кое се креира долго време и кое цели кон воспоставување на уште една спортска манифестација која ќе ги поткрепи ...

19 поврзани вести »

Утре ќе се одржи традиционалната манифестација ″ИНТЕРСКОПКЕЈКС 2017″

Бизнис Вести - пред: 12 часа

Утре, 23.09.2017, сабота, во ВЕРО ЦЕНТАРОТ, ќе се одржи традиционалната манифестација ″ИНТЕРСКОПКЕЈКС 2017″. Покровител на манифестацијата е Град Скопје, а организатор на настанот е Хуманитарната организација ХОА – Ангелчиња.

3 поврзани вести »

Познати македонските претставници на светското еспорт првенство во Кореа

Бизнис Вести - пред: 12 часа

Две екипи ќе ја претставуваат Македонија на светското првенство во еспорт, кое годинава, во ноември, се организира во Бусан, Кореа. Екипата Evolution Online се финалисти кои на викенд квалификациите освоија победа над Me6.

5 поврзани вести »

Макпрогрес од Виница ја превзема Дониа од Прилеп

Бизнис Вести - пред: 12 часа

Македонскиот производствен гигант на кондиторските производи Макпрогрес ДОО од Виница потпиша договор за стопроцентно превземање на кондиторската фабрика Дониа, со седиште во Прилеп. Превземањето на кондиторската фабрика Дониа со својата палета на ...

8 поврзани вести »

ЕДС ДОО Скопје ја нема иницирано постапката за блокирање на сметките на ФЕНИ ИНДУСТРИ АД

Бизнис Вести - пред: 12 часа

Енерџи Деливери Солушнс, ЕДС ДОО Скопје по наведените невистини и обиди за нарушување на угледот на компанијата кои беа изнесени во одредени медиуми како и по соопштението до медиумите од ФЕНИ ИНДУСТРИ АД Кавадарци, би сакале да ја дадеме следната ...

70 поврзани вести »

Пивара Скопје и компанијата Coca-Cola донираа Активна зона и во Радовиш

Бизнис Вести - пред: 16 часа

Вчера, на 21.09.2017 официјално беше пуштена во употреба „Coca-Cola Активната зона“ и во Радовиш, дел од големиот проект на Coca-Cola компанијата и Пивара Скопје. Активната зона во Радовиш всушност е претпоследната од вкупно 10 предвидени за 2016 и ...

11 поврзани вести »

Амазон работи на “паметни” очила

Бизнис Вести - пред: 16 часа

Амазон влегува во нова нова авантура и веќе работи на создавање “паметни” очила, синхронизирани со гласовен асистент на Алекса. Веста доаѓа од извор запознаен со плановите на гигантот, пишува Investopedia, додавајќи дека нејзиниот прв пренослив уред ...

2 поврзани вести »

Шварценегер го претстави првиот електричен Hummer (Фото)

Бизнис Вести - пред: 16 часа

Првиот целосно електричен Hummer беше претставен од страна на Арнолд Шварценегер, врз основа на моделот H1. Официјалната презентација се одржа во Крејсел Електрик центарот за истражување. Тоа е австриската компанија која го создаде електричниот ...

4 поврзани вести »

Кој регион во Македонија има најголемо учество во креирањето на бруто-додадената вредност во земјоделството

Бизнис Вести - пред: 17 часа

Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2015 година, во креирањето на бруто-додадената вредност во земјоделството во Република Македонија, најголемо учество има Југоисточниот регион со 31.1%, потоа Пелагонискиот со 19.4% итн.

3 поврзани вести »

Колку изнесува просечната месечна исплатена нето-плата по вработен

Бизнис Вести - пред: 18 часа

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во јули 2017 година, во однос на јули 2016 година, изнесува 101.5. Ваквото зголемување се должи, пред сé, на зголемувањето на ...

35 поврзани вести »

Фени Индустри: Поради блокадата на сметката сега имаме проблеми со дневните плаќања и кон други доверители, добавувачи, ...

Бизнис Вести - 21.09.2017

„Фени Индустри e во функција, сметката на Комбинатот e блокирана од деловна банка „Во однос на неодамнешните шпекулации кои се однесуваат на Фени Индустри А.Д., Кавадарци, сакаме да ги дадеме следните информации.

70 поврзани вести »

Државата попушти: Еве колку Вардар од сега ќе плаќа за еден натпревар

Бизнис Вести - 21.09.2017

Директорот на ПУИГ дека на денешниот состанок изјави дека со управите на Вардар и Работнички се договориле да се вратат старите цени. Тој рече дека стадионот трпи огромни загуби и дека работи нерентабилно, но дека во интерес на македонскиот спорт, ...

27 поврзани вести »

Д-р Кочо Анѓушев и министерот за транспорт и врски Горан Сугарески учествуваа на средба со стопанственици од ...

Бизнис Вести - 21.09.2017

Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања, д-р Кочо Анѓушев и министерот за транспорт и врски Горан Сугарески учествуваа на средба со стопанственици од Регионалните комори на Прилеп и Битола при Стопанската комора на Македонија.

20 поврзани вести »

Шести ден од Европската недела на мобилност 2017

Бизнис Вести - 21.09.2017

„Споделување автомобил во Скопје – фикција или реалност?“ беше темата на воведната дискусија од м ладинската мобилна конференција „Bike & Learn” која денеска /21.09.2017 година/ почна во Салата на Советот на Град Скопје, а продолжи на други локации ...

Еве што се случи со осомничениот Игор Југ за насилството во собранието на 27-ми април

Бизнис Вести - 21.09.2017

Денес утрово во Куманово е уапсен 47-годишниот Игор Југ, осомничен за насилството кое се случи на 27-ми април при упадот во Собранието. Полицијата го бараше речиси 5 месеци. Југ е уапсен во станот на неговиот починат татко, кога полицајци од СВР ...

66 поврзани вести »

Студен бран во Македонија: Погледнете какво време не очекува

Бизнис Вести - 21.09.2017

Како што најавивме во текот на изминатата ноќ дојде до понатамошно спуштање на значително постуден воздух од север и од северозапад па така температурите на воздухот значително опаднаа дури и за 10тина степени а на некои места и повеќе, информира ...