TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бизнис Вести

Дониа е добитник на Јубилејно признание за општествено одговорни практики за периодот помеѓу 2007 и 2017 година

Бизнис Вести - пред: 2 часа

Министерството за Економија на Република Македонија и Координативното тело за општествена одговорност на претпријатијата (КТООП) на 15 ноември, 2017 година беа домаќини на десеттата јубилејна традиционална годишна манифестација – Националната ...

5 поврзани вести »

Интервју со Калин Бабушку: MAMA’S додека не го освои цел свет, нема да застане во освојување на нови пазари

Бизнис Вести - пред: 19 часа

Не многу одамна, некаде на југот од Балканот, си беа тројца пријатели Петар, Калин и Бобан и удобно си седеа во еден стар, традиционален и многу познат ресторан во Скопје. На масата пред овие тројца големи гурмани имаше богата трпеза со сè што едно ...

Утре стартува седмата Недела на дизајнот во Скопје

Бизнис Вести - пред: 20 часа

Унгарија, каде се создадени пенкалото познато како „биро“ (Ласло Биро, 1938), Рубиковата коцка (Емо Рубик, 1975) и Нојмановата архитектура што е основа на сите модерни компјутери (Јанош Нојман, 1945), е земјата во фокусот на годинашното 7.

21 поврзани вести »

Започнаа пред-нарачките на Huawei Mate 10 Pro

Бизнис Вести - пред: 21 часа

Потрошувачите можат да го бараат и да го добијат првиот врвен модел на Huawei во Нептун, непосредно пред официјалниот почеток на продажбата во Македонија Скопје, 21 ноември 2017 година – Почнувајќи од вчера започнува пред-нарачката на главниот уред ...

25 поврзани вести »

Живиот ѕид го чисти воздухот со вештачка интелигенција

Бизнис Вести - пред: 21 часа

Повеќето луѓе трошат околу 22 часа надвор, но дали знаете дека атмосферата во просториите може да содржи повеќе штетни материи од околината? Во обид да го подобри квалитетот на воздухот во затворени простории и да ја стимулира врската помеѓу човекот ...

Се продава автомобилот Астон Мартин на Пол Макартни

Бизнис Вести - пред: 22 часа

Астон Мартин DB5 1964, во сопственост на музичарот Битлс Пол Макартни, ќе биде понуден на аукција на Bonhams во Лондон, објави Top Gear. Самата аукција ќе се одржи на 2 декември 2017 година, а цената на возилото е помеѓу 1,6 и 2 милиони долари.

Државите со најдобар „имиџ“ за 2017 година

Бизнис Вести - пред: 22 часа

Германија га премести САД како земја со најдобар “имиџ на брендот”, според новото истражување меѓу 50 земји, соопштува “Дојче веле”. Студијата Nation Brands Index (НБИ) спроведена од германската фирма за маркетинг истражување GfK и британскиот ...

Ford Kuga трето најпродавано Ford возило во Европа

Бизнис Вести - пред: 22 часа

Ford Kuga е третото најпродавано возило во Европа по Ford Fiesta и Ford Focus. Поради ова, компанијата Ford одлучи да инвестира повеќе од 750 милиони евра во фабриката во Валенсија, Шпанија за да се направи новата генерација спортско возило Ford ...

10 поврзани вести »

Започнува втората потрага по Добри брендови

Бизнис Вести - пред: 23 часа

Центарот за истражување и креирање политики (ЦИКП), кој во Македонија е носител на проектот Smart Start (ко-финансиран од Европската унија и се спроведува во пет земји како што се Македонија, Босна и Херцеговина, Србија, Црна Гора и Турција), ...

11 поврзани вести »

Колку барања за субвенции за купување печки на пелети се доставени во Град Скопје

Бизнис Вести - 21.11.2017

До денеска до 14 часот во архивата на Град Скопје се доставени 217 барања за надоместување на дел од трошоците на граѓаните на подрачјето на Скопје за купување печки на пелети. Комисијата веќе ги разгледува пристигнатите барања и почна да врши увид ...

16 поврзани вести »

Градилиштата во Карпош „на мета“ на инспекцијата

Бизнис Вести - 20.11.2017

Како што информиравме пред дваесеттина дена(поточно на 30.10.2017) година, комунални и градежни инспектори на Општина Карпош започнаа со контрола на неколку поголеми градилишта на територија на Општината со цел да се направи увид колку се почитуваат ...

18 поврзани вести »

Градот Скопје ќе ги донира средствата планирани за дочекот на Новата 2018

Бизнис Вести - 20.11.2017

Градоначалникот Петре Шилегов на денешната седница на Советот на Градот Скопје ја информира јавноста дека се откажува дочекот на Новата 2018 година, а средствата коишто беа планирани за организирање на дочекот ќе се донираат во добротворни цели на ...

Најскапиот бренд на алкохол изгуби 8 милијарди долари за еден ден

Бизнис Вести - 20.11.2017

Акциите на Kweichow Moutai, најскапиот производител на ликер во светот, во петокот загубија 5,7 отсто од својата вредност. Ова дојде како резултат на соопштение во новинската агенција Кингхуа, која претстави “рационален преглед” на компанијата.

Лондон го замени Париз како најскапа трговска локација во Европа

Бизнис Вести - 20.11.2017

Њу Бонд Стрит во Лондон стана најскапата шопинг-улица во Европа. Според 29-то издание на извештајот Main Streets Across The World, глобалната консултантска компанија Cushman & Wakefield, британската локација ја менува од оваа позиција со Avenuedes ...

Alibaba инвестираше 2,9 милијарди долари во најголемиот кинески ланец на продавници

Бизнис Вести - 20.11.2017

Интернет гигантот Alibaba во понеделникот објави дека ќе инвестира 22,4 милијарди хонгконгски долари (2,87 милијари американски долари) за да се стекне со значителен удел во најголемиот трговски синџир на Кина, Sun Art Retail Group.

7 поврзани вести »

Буџетот на ЕУ за 2018 година изнесува 160 милијарди евра

Бизнис Вести - 20.11.2017

После двојни преговори Европскиот совет и Европскиот парламент се согласија за буџетот на заедницата за 2018 година, со оглед на тоа што објавените средства се 160 милијарди евра. Членките на европскиот парламент и државните членки одлучија да ги ...

4 поврзани вести »

Започна интернационалниот детски фестивал на театар на сенки “Сонот на облачето”

Бизнис Вести - 20.11.2017

Ноември е месец на фестивали, меѓу кои се вбројува и Интернационалниот детски фестивал на театар на сенки “Сонот на облачето” кој ќе се одржи од 20-ти до 22-ри ноември во просториите на Младинскиот културен центар.

11 поврзани вести »