TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бриф

СЈО бара притвор за Груевски, високи функционери на ВМРО-ДПМНЕ и Латас

Бриф - пред: 1 час

Специјалното јавно обвинителство бара притвор за лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева одговарајќи на новинарски прашања, потврди дека се бара притвор за претседател на политичка партија зборувајќи за ...

27 поврзани вести »

Кожувчанка отвори нов „ланчбар“ во центарот на Скопје – Центар Бар е новото место за одлично македонско точено пиво

Бриф - пред: 13 часа

Вчера во срцето на Скопје беше отворен нов ЦЕНТАР БАР кој се наоѓа на ул. Димитрие Чуповски, веднаш до Стопанската комора на Македонија, односно поранешното место на Мекдоналдс. Инвестицијата на Кожувчанка ДОО-Кавадарци е во вредност од 350.000 евра ...

5 поврзани вести »

Драган Николиќ назначен за државен секретар во Министерството за одбрана

Бриф - пред: 18 часа

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, го назначи Драган Николиќ за државен секретар во министерството. Драган Николиќ работи во Министерството за одбрана 19 години. Првото работно искуство во Министерството за одбрана го стекнува во 1998 ...

Под итно смена на директорите на затворите

Бриф - пред: 19 часа

Секој ден проведен во затвор особено во овие климатски услови долг е како година. Незнам зошто се чека со ослободувањето на политичките затвореници. Предлагам: Под итно смена на директорите на затворите и месечни отсуства за сите невини или оние со ...

Македонија од утре во портокалова фаза – бремените и болните да не одат на работа

Бриф - пред: 19 часа

Согласно најавата на метео-алармот од Управата за хидрометеоролошки работи, во текот на следните три дена, почнувајќи од утре до сабота, територијата на целата држава ќе биде зафатена со високи температури од портокалова фаза, соопшти Министерството ...

Премиерот Заев упати честитка до премиерот Рама: Преку почитување на европските вредности да ги обезбедиме ...

Бриф - пред: 23 часа

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, упати честитка до премиерот Еди Рама за победатa на парламентарните избори, на коалицијата што ја предводи. „Ви ја честитам победата на парламентарните избори, на Вас и на коалицијата што ...

40 поврзани вести »

СВЕДОК: Ивона Талевска преку Визарис го тужи министерството за здравство и бара штета од над милион евра

Бриф - пред: 23 часа

Ивона Талевска, преку нејзината фирма „Визарис“ го тужи Министерството за здравство и побарува над еден милион евра штета, затоа што екс министерот Никола Тодоров во 2014 година го раскина договорот за набавка на опрема, кога се откри кој стои зад ...

5 поврзани вести »

Законот за јазици – клучно прашање од Декларацијата на албанските партии

Бриф - пред: 23 часа

За ДУИ дел од програмските определби се веќе исполнети. Беса смета дека во Собранието треба да се дискутира за прашањата важни за Албанците. Едно од клучните прашања е Законот за јазици, ако не се изгласа, може да се влоши политичката клима, пишува ...

78 поврзани вести »

РСЕ: „Шамарите“ се изгубија во судските лавиринти

Бриф - 28.06.2017

Обвинението на Специјалното јавно обвинителство за нарачаните „шамари“ заглави во судските лавиринти, па поради тоа доби ново одложување. Наместо во Основен суд 1, предметот се наоѓа во Врховниот суд, а судијката Татјана Михајлова ги убедуваше ...

39 поврзани вести »

Николовски: Исплатени 25 милиони евра субвенции за тутун

Бриф - 28.06.2017

Уште од првиот ден од доаѓањето во Министерството за земјоделство,шумарство и водостопанство, работиме на деблокирање на исплатата на субвенциите за тутунот, пари кои тутунопроизводителите ги чекаат долго време.

32 поврзани вести »

Тевдовски: Од септември, со државна поддршка, минималната плата 12.000 денари

Бриф - 28.06.2017

Со 1,5 милион евра буџетски средства месечно, Владата ќе ги поддржи компаниите да исплаќаат минимална плата од 12.000 денари. Како што соопшти денеска министерот за финансии Драган Тевдовски, поддршката ќе почне од септември кога се очекува и ...

48 поврзани вести »

(ВИДЕО) Одметнат хеликоптер го нападна Врховниот суд на Венецуела

Бриф - 28.06.2017

Полициски хеликоптер го нападна Врховниот суд и министерството за внатрешни работи на Венецуела во Каракас, пренесува СиЕнЕн. Нападот претставува драматична ескалација на неколкумесечната криза во која се наоѓа венецуелската власт на чело со ...

53 поврзани вести »

Фетаи: До крајот на неделава ќе објавиме за кои случаи ќе има обвиненија

Бриф - 28.06.2017

Обвинителката од Специјалното јавно обвинителство, Фатиме Фетаи која денеска беше во Кривичниот суд кадешто го застапува обвинението за случајот „шамарите во Центар“ кусо истакна дека до крајот на неделава СЈО ќе објави за кои предмети ќе поднесат ...

39 поврзани вести »

Околу 90 отсто штети кај вишните од невремето во делчевско

Бриф - 28.06.2017

Штети на вишновите насади предизвика синоќешното невреме проследено со град, дожд и силен ветар во делчевско. Според земјоделците, најголеми се штетите во Тработивиште, Вирче, Град и Петрашевец, додека 50 до 90 отсто се уништени насадите на ...

9 поврзани вести »

Браќа и сестри не се секирајте нема сите да ве стрелаат

Бриф - 28.06.2017

Затскриените за време на режимот мислат дека “ние” што јавно се боревме против него, сме продолжена рака, и соучесници на тогашната опозиција – денес власт. И дека би можеле да кажеме добар збор за нив или па и дека би ургирале за нечија позиција.

Средба на премиерот Заев со шпанскиот амбасадор Каранза: Мудрите политики отворија можност за развој на Македонија, ...

Бриф - 28.06.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска се сретна со амбасадорот на Кралството Шпанија, Рамон Абароа Каранза. Шпанскиот амбасадор Каранза пренесе честитка до премиерот Заев од шпанскиот премиер Маријано Рахој, за ...

Владата наложи ревизија на средствата од ИПА фондовите

Бриф - 28.06.2017

Владата ја разгледа информацијата од Министерството за здравство за изградбата нов објект на Клиничкиот центар во Скопје. Констатирани се повеќе проблематични делови во врска со постапката, локацијата и други прашања поврзани со проектот.

Средба на премиерот Заев со холандскиот амбасадор Пломп: Има видлив ентузијазам во државата, новата Влада отвора ...

Бриф - 28.06.2017

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска се сретна со амбасадорот на Кралството Холандија, Ваутер Пломп. Амбасадорот Пломп достави честитка на премиерот Заев, од холандскиот премиер Марк Руте, за неговото стапување на ...

Ахмети ги кани лидерите на партиите на средба за заедничката платформа

Бриф - 27.06.2017

Повторно безуспешен обид на лидерот на ДУИ, Али Ахмети да ги седне на иста маса – лидерите на параламентарните партии на Албанците. Билал Касами и утре нема да се појави на состанокот што го иницира првиот човек на ДУИ.

78 поврзани вести »

ТВ 24: Нимиц во Скопје, па во Атина

Бриф - 27.06.2017

Нова рунда преговори за името. Медијаторот на Обединетите нации, Метју Нимиц, доаѓа во дводневна посета во Македонија. Се очекува средбите да се реализираат во недела и понеделник, а веднаш потоа според информации на телевизија 24, Нимиц заминува во ...

63 поврзани вести »