TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бриф

Чичаковски, Милев и Дума си поднеле оставки од ДИК

Бриф - пред: 2 часа

Претседателот на ДИК Александар Чичаковски и членовите предложени од СДСМ Виолета Дума и Игор Милев поднеле барање за престанок на функцијата. Оставките се неотповикливи, а според Дума парите што ги земале како надомест поради и што беа критикувани ...

89 поврзани вести »

Девојка се обесила на дрво во Карпош

Бриф - пред: 6 часа

Во близина на основното училиште Лазо Трповски, позади трговскиот центар “Лептокарија”, во скопската општина Карпош, вчера на едно од дрвата позади зградите била обесена девојка. Глетката била ужасна, велат граѓаните.

31 поврзани вести »

Сообраќајот во Македонија се одвива по суви коловози

Бриф - пред: 7 часа

Сообраќајот на државните патишта се одвива пo претежно суви коловози, освен на осојничавите места. Од 15 ноември на сила стапи законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на моменталната временска состојба.

Нимиц на средба со преговарачите за името во Брисел

Бриф - пред: 7 часа

Посредникот на ОН во разговорите за прашањето на името меѓу Македонија и Грција Метју Нимиц, по тригодишна пауза, денеска и утре во Брисел ќе има средба со преставниците на двете земји Васко Наумовски и Адемантиос Василакис.

79 поврзани вести »

Груевски поднел неотповиклива оставка, конгрес на 22 декември

Бриф - пред: 17 часа

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски вечерва поднел неотповиклива оставка пред Централниот комитет на партијата. На состанокот на Централниот комитет 100 членови гласале да се одржи вонреден конгрес на кој ќе се бира нов претседател на партијата, ...

164 поврзани вести »

Ловџија загинал при лов во Струмичко

Бриф - 09.12.2017

При лов на дивеч во кој учествувале поголема група на ловџии во близина на браната Водоча-Струмица, Ж.И. бил повреден од ловна пушка во пределот на главата по што починал. Како што информира МВР, поради непристапен терен возилото на итна медицинска ...

35 поврзани вести »