TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Бриф

Убиство во скопски Чаир

Бриф - пред: 7 часа

Во престрелка на улица Лазо Трповски што се случи пред неколку часа, кај маркетот „Принц“ во скопски Чаир е убиен Исмет Арифи од Скопје, а Ќемал Лусјани со прострелна рана е пренесен во болницата „Св.

29 поврзани вести »

Османи: Ако направиме што треба, во јуни очекувам датум за преговори

Бриф - пред: 13 часа

Во јуни чекаме датум за почеток на преговори со ЕУ, се разбира ако ја завршиме работата како што треба, порача вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи вечерва во Собранието, на седницата посветена на пратеничките прашања.

49 поврзани вести »

Заев: Ќе бараме меѓународна истрага и за Никола Младенов

Бриф - пред: 16 часа

Граѓаните бараат одговор дали е убиен новинарот Никола Младенов, а ние бараме меѓународна истрага затоа што општеството е премногу исполитизирано и граѓаните немаат доверба во домашните институции, рече премиерот Зоран Заев, на прашањето на ...

31 поврзани вести »

Заев: На крајот на мандатот специјалистите ќе имаат 100.000 денари плата

Бриф - пред: 16 часа

До крајот на мандатот, како што ветивме, специјалистите во државата ќе имаат 100.000 денари плата и вкупната плата на сите вработени во здравството ќе расте со доволно мотовирачко темпо да ни останат тука во државата, истакна претседателот на ...

31 поврзани вести »

Кривични за седум вработени во Министерството за земјоделство

Бриф - пред: 16 часа

Поради постапување спротивно на член 30 од Законот за шуми и бесправна сеча со која ја оштетиле државата, стекнувајќи противправна имотна корист од 4.609,482 денари, Г.Л. (52) , В.Ќ. (52), Д.М. (43), С.Н. (39), В.В. (61), Ј.З.

28 поврзани вести »

Шилегов: Галиите се небезбедни, дадов налог да се дислоцираат

Бриф - пред: 17 часа

Новиот градоначалник на Град Скопје, Петре Шилегов, во интервју за „Телевизија 24“ откри дека потпишал налог за дислоцирање на галиите што се наоѓаат во реката Вардар во центарот на Скопје. – Планот е бродовите да се дислоцираат.

35 поврзани вести »

Заев: Нестручни и нечесни кадри нема да останат во институциите

Бриф - пред: 17 часа

ите постапки околу вработувањата ќе бидат транспаретни, секој ќе има можност да конкурира согласно законот, а приоритет ќе се дава на квалитетот, а потоа и на искуството и припадноста во општеството, порача премиерот Зоран Заев од собраниската ...

10 поврзани вести »

Лазаров доби 6 месеци условна затворска казна за случајот „Шамари“

Бриф - пред: 18 часа

Шест месеци условна затворска казна доби Томислав Лазаров од судијката Татјана Михајлова во скопскиот Кривичен суд за случајот со насилствата пред Општина Центар во 2013 година, што во јавноста е познат како „Шамари“.

83 поврзани вести »

(ВИДЕО) Шилегов: Постојат индиции за криминал во ,,Дрисла“ и сомнеж дека се гори радиоактивен отпад

Бриф - пред: 18 часа

Постојат сериозни индиции за огромна криминална активност и за сериозна кривична одговорност на многу лица со работењето на ,, Дрисла’, севкупното работење, но и со загадувањето на Скопје, изјави градоначалникот Петре Шилегов во интервју за ТВ24.

39 поврзани вести »

(ВИДЕО) Седум години од упадот во А1 Телевизија

Бриф - 23.11.2017

25 ноември, 2010-та година. „А1 Телевизија е под полициска опсада. Полициски возила и џипови, доцна попладнево ја блокираа телевизијата. Сите новинари на А1 и снимателите, се оневозможени да работат и забранета им е слободата на движење.

16 поврзани вести »

Вратени првите 300 илјади евра, ќе почне ли да врти бројчаникот?

Бриф - 23.11.2017

Агенцијата за филм на Република Македонија известува дека првите 300 илјади евра државни пари се одземени од хрватската продукција „Јадран филм“ како последица на неисполнувањето на договорот за производство на играната серија „Македонија“.

38 поврзани вести »

Средба Спасовски-Радев: Отворањето на преминот Клепало-Сандански ќе овозможи полесно движење на граѓаните од Македонија ...

Бриф - 23.11.2017

Министерот Оливер Спасовски денеска во Струмица, пред започнувањето на заедничката седница на владите на двете земји, одржа работна средба со министерот за внатрешни работи на Република Бугарија Валентин Радев.

Министерот Тевдовски по третпат стана татко

Бриф - 23.11.2017

Министерот за финансии, Драган Тевдовски, по третпат стана татко. Неговата сопруга Анита на свет ја донесе третата ќерка во семејството. Драган и Анита имаат две ќерки, а од денеска тие добија уште една сестричка.

10 поврзани вести »

Зорица Заева ќе биде манекенка за децата со ретки болести

Бриф - 23.11.2017

Сопругата на премиерот Зоран Заев, Зорица, в недела ќе биде дел од модната ревија во Струмица во клубот „Индустријал“. Појавувањето на Заева на модната писта е во знак на поддршка на лицата со ретки болести, настан што секој декември го организира ...

6 поврзани вести »

Министрите Порожанов и Николовски најавуваат соработка во делот на земјоделското производство

Бриф - 23.11.2017

Во рамките на официјалната посетата на премиерот на Р. Бугарија, Бојко Борисов и министрите во владата, пред почетокот на Заедничката седница на Владата на Р. Македонија и Владата на Р. Бугарија, министерот за земјоделство, шумарство и ...

2 поврзани вести »

Автобус полн со Македонци се забил во возило во Австрија

Бриф - 23.11.2017

Едно лице загинало, а повеќемина се повредени кога автобус во кој се превезувале 28 патници од Македонија се судрил со автомобил во близина на Шлибрах, Австрија. Несреќата се случила синоќа околу 22 часот а според информациите, починал возачот на ...

52 поврзани вести »

(ВИДЕО) Заев го пречека Борисов во Водочкиот манастир „Свети Леонтиј“

Бриф - 23.11.2017

Претседателот на владата на Република Македонија Зоран Заев утрово го пречека бугарскиот колега Бојко Борисов пред Водочкиот манастир „Свети Леонтиј“ во Струмица кој се наоѓа на границата со Бугарија.

Семејна фотографија на Лепа Брена со поранешната сопруга на Боба

Бриф - 23.11.2017

Низ социјалните мрежи кружи фотографија од поранешната сопруга на Боба Живојановиќ, сегашниот сопруг на пејачката Лепа Брена. Зорица и Брена, многупати досега покажале дека одлично се согласуваат, а впрочем тоа го говорат и нивните заеднички ...

20 поврзани вести »

Новата влада утре во Собранието првпат ќе одговара на пратенички прашања

Бриф - 23.11.2017

Владата и министрите утре на пленарна седница во Собранието ќе одговараат на прашања поставени од пратеници. Ваква седница е прва за новиот владин состав и на неа единствена точка на дневен ред се пратенички прашања.

58 поврзани вести »

Кривичниот суд го прифати обвинението за случајот „Топлик“

Бриф - 23.11.2017

Кривичниот суд го оцени позитивно обвинението што го покрена Специјалното јавно обвинителство за случајот „Топлик“. За овој случај снимките од прислушуваните разговори се прифатени како докази.