TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Build

Зделките за кинеските автопати го оштетиле буџетот за фантастични 155 милиони евра

Build - пред: 7 часа

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) на денешната прес-конференција информираше дека отворило нова истрага со работен наслов „Траекторија“ што ја опфаќа изградбата на двата автопати Кичево – Охрид и Миладиновци – Штип.

47 поврзани вести »

Започната изградбата на експресниот пат Штип – Кочани

Build - пред: 7 часа

Започна изградбата на експресниот пат Штип – Кочани во должина од 28 километри. Во изминатиов период се врши пробивање на новата траса, која ќе означува изведба на целосно нова делница што ќе ги поврзува овие два града од источниот дел на Македонија.

47 поврзани вести »

СЈО: Нова истрага за изградба на три куќи во Зелениково

Build - пред: 7 часа

Истрагата „Тревник“ за бесправно градење во скопската општина Зелениково денеска беше претставена пред македонската јавност од страна на Специјалното јавно обвинителство. Истрагата опфаќа основано сомнение за кривично правни дејствија на три лица за ...

55 поврзани вести »

Во живописната Белчишта ќе се гради Еко-музеј со средства од ЕУ

Build - пред: 7 часа

Општина Дебарца планира да изгради Еко-музеј во живописното село Белчишта во близина на Охрид. Проектот предвидува уредување и заштита на Белчишкото блато и пренамена на стариот училишен интернат во Белчишта.

4 поврзани вести »

ФОТО ВЕСТ: Отворена новата Филхармонија

Build - пред: 17 часа

После осум години изградба, вчеравечер со свечен концерт беше отворен новиот дом на Македонската филхармонија во центарот на Скопје. Музичкиот храм има површина од 12.400 метри квадратни и две сали – голема сала со капацитет од 1.000 седишта и мала ...

67 поврзани вести »