TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Cooltura

Солената храна го зголемува апетитот

Cooltura - пред: 4 часа

Иако сите мислат дека солената храна ја зголемува жедта, едно неодамнешно истражување покажало дека солената храна всушност ја зголемува глата... Истражувањето спроведено за време на симулација на мисија на Марс, покажало дека космонаутите кои ...

5 поврзани вести »

Премиера на „Ах, љубов моја“ во Битола

Cooltura - пред: 4 часа

Филмот „Ах, љубов моја“ во режија и сценарио на Коле Ангеловски премиерно ќе биде прикажан во 3Д Кино Битола на втори мај со почеток во 20 часот. Филмот е снимен во продукција на Авард Филм и Видео и копродуцентите – Квазар Филм и КТ Филм и Медиа.

Кина планира да создаде најголем национален парк во светот

Cooltura - пред: 4 часа

Со овој потег, новиот национален парк на прво место ќе го замени Националниот парк на Северозападен Гренланд, што досега беше најголем национален парк во светот, пренесува порталот croenergo.eu...

2 поврзани вести »

Како да ги смирите немирните децата на јавно место?

Cooltura - пред: 4 часа

Често родителите се чувствуваат непријатно и незнаат како да реагираат кога децата ќе почнат да плачат и врескаат... Колку пати сте виделе дете на јавно место да плаче, а неговите родители да не реагираат и продолжуваат да разговараат со ...

2 поврзани вести »

Туристите во Фонтаната ди Треви лани фрлиле 1.5 милиони долари

Cooltura - пред: 5 часа

Минатата година туристите во римската Фонтана ди Треви фрлиле пари во вредност од 1,5 милиони долари... По едногодишната обнова, римската знаменитост, барокното ремек-дело на Никола Салви од 18-ти век, повторно е отворена во 2015 година.

5 поврзани вести »

Дневник на Џон Кенеди продаден за 718.700 долари

Cooltura - пред: 5 часа

на аукција во Бостон, дневник на Џон Фицџералд Кенеди, напишан во 1945 година е продаден за 718.700 долари, цена трипати повисока од првичната... Купувачот е колекционер од САД, по име Џозеф Алсеп.

3 поврзани вести »

Концерт на „Танец“ во Велес

Cooltura - пред: 5 часа

Ансамблот за народни песни и игри „Танец“ во преполната сала на новиот театар во Велес одржа целовечерен Велигденски концерт... На програмата играорците настапија со македонските ора и игри: Сред село, Џамала, Водичарки, Седенка, Малешевка, како и ...

7 поврзани вести »

Репертоар на Драмски театар Скопје од 1 до 7 мај

Cooltura - 29.04.2017

Тековен репертоар на Драмски театар Скопје од 1 до 7 мај... На репертоарот на Драмскиот театар Скопје од 1 до 7 мај имате можност да ги проследите следните претстави: ден и час: 03.05.2017 ( среда ) | 20.00 ЈОВ играат: Игор Стојчевски, Соња ...

Проекција на шведскиот филм „Авалон" во Кинотека

Cooltura - 29.04.2017

Амбасадата на Шведска во Скопје, во соработка со Кинотека на Македонија ќе го прикаже наградениот шведски филм „Авалон", на 29 април и 4 мај во 20:00 часот во Кинотеката... По одслужувањето на казна со контрола на движење преку алка, Жан, поранешен ...

Манифестација „Дојдете, да читаме книги“

Cooltura - 29.04.2017

Турскиот Културен центар Скопје „Јунус Емре Институт“ и Меѓународниот Балкански Универзитет се организатори на манифестацијата „Дојдете, да читаме книги“... Манифестацијата ќе се одржи на 3 мај, со почеток во 17.00 часот во Куршумли ...

Заврши Скопскиот филмски фестивал

Cooltura - 29.04.2017

Над 75 филмови, работилници, гостувања на реномирани филмски имиња, првата македонска филмска ретроспектива на Стенли Кјубрик, како и прво издание на програмата „Креираме заедно“, содржеше годинашниот 20-ти јубилеен Скопски филмски фестивал кој ...

12 поврзани вести »

Меѓународен ден на танцот

Cooltura - 29.04.2017

По повод Меѓународниот ден на танцот, 29 април, авторка на светската порака е кореографот и танчерка Триша Браун, а авторка на македонската порака е реномираната танчерка, кореограф и професор Искра Шукарова...

11 поврзани вести »

Фредерик Бегбеде: Измислените елементи се највистинити

Cooltura - 29.04.2017

Улогата на писателот не е да дига револуции. Тој треба да го набљудува светот, да му се смее, да му ја кажува вистината, да внесува емоции и да создава убавина. Тоа е неговата работа - вели во интервјуто за Cooltura.mk славниот француски писател со ...

4 поврзани вести »

Петто издание на натпреварот NASA Space apps challenge во Македонија

Cooltura - 28.04.2017

Петтото издание на светскиот натпревар NASA Space Apps Challenge ќе се одржи на 29 и 30 април во Скопје, во организација на ЊуМенс Бизнис акцелераторот и Голдилокс Стејт Фондацијата, под покровителство на претседателот на Република Македонија Ѓорге ...

16 поврзани вести »

Отворен нов Дом на култура во Македонска Каменица

Cooltura - 28.04.2017

Денеска, 28 април, во Македонска Каменица со пригодна свеченост, беше отворен новиот Дом на културата... Тој произлезе од старото кино по реконструкција која траеше околу 18 месеци и чинеше 42 милиони денари обезбедени од Светска банка.

2 поврзани вести »

Филмот „Фатален Исход” во кината од 11 мај

Cooltura - 28.04.2017

Филмот „Фатален исход” е заснован на вистинска приказна во Германија, кога два патнички авиони се судираат поради грешка на контролорот од сообраќајот... Приказната ги прати животите на двајца потполни странци што ги поврзува несреќата, човекот што ...

2 поврзани вести »

Поезија од Јовица Тасевски-Етернијан објавена во ирско списание за литература

Cooltura - 28.04.2017

Поезија од Јовица Тасевски-Етернијан, заедно со био-библиографија, е објавена во познатото ирско списание за литература „Галвеј ривју“ (The Galway Review) во рубриката „Најдоброто овој месец“ (Best of the Month)...

2 поврзани вести »

Билетите за првиот концерт на Филхармонијата во новата сала во продажба од 2 мај

Cooltura - 28.04.2017

На првиот концерт на Филхармонијата во нејзиниот нов дом ќе бидат изведени дела од Трајко Прокопиев, Сергеј Прокофјев и Петар Илич Чајковски... Македонската филхармонија соопшти дека од вторник, 2 мај, ќе бидат пуштени во продажба билетите за ...

10 поврзани вести »

Пет опери, три балетски претстави и два рецитала на годинашните Мајски оперски вечери

Cooltura - 28.04.2017

Традиционално, фестивалот ќе биде отворен на 9 мај – оваа година со премиера на „Травијата“ од Верди, нова постановка во режија на Верена Штојбер од Германија и со сопранистката Ана Дурловски во насловната улога...

14 поврзани вести »

Објавен конкурс за државната награда „11 Октомври“

Cooltura - 28.04.2017

Конкурсот трае од 1 до 31 мај 2017 година... Министерството за култура информира дека е распишан конкурсот за државната награда „11 Октомври“. Освен во јавните гласила, конкурсот е објавен и на веб-страницата на Министерството за култура ...