TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Cooltura

Домашна премиера на „Исцелител“ и доделување награди за крај на „Синедејс“

Cooltura - пред: 58 мин

Со македонската премиера на „Исцелител“ по сценарио и режија на Ѓорче Ставрески и доделување награди за најдобри филмови од двете натпреварувачки селекции – Официјалната и СинеБалкан, вечерва во кино „Милениум“ ќе заврши 16.

16 поврзани вести »

Тиквешијата во минатото / 1900 година – Пречекот на г.г. Герасим во Кавадарци

Cooltura - пред: 1 час

(раскажува Христо Поп Антов) Во февруари 1898 година дојде наредба, дојде писмо од архијерејското намесништво во Струмица дека за нов назначен бугарски владика е Неговото величество г.г. Герасим. Во 1900 година дедо Герасим првпат дојде во Кавадарци.

Проекција на документарниот филм „Барајќи ги сликите“

Cooltura - пред: 1 час

Во Кинотека на Македонија вечерва, недела 19 ноемв., ќе се одржи проекција на документарниот филм „Барајќи ги сликите“ на режисерот Бенјамин Гајслер, чија тема е Бруно Шулц, полски писател, уметник, литературен критичар и професор по уметност со ...

10 поврзани вести »

Монашки хорови од Македонија на фестивал во Солун

Cooltura - пред: 2 часа

Монашкиот хор на Бигорскиот манастир и монахинските хорови „Свети Георгиј Победоносец“ од дебарското село Рајчица и манастирот Пречиста кај Кичево, денес ќе настапат на 8-от Меѓународен хорски фестивал, што викендов се одржува во Солун.

7 поврзани вести »

МПЦ побара Бугарската православна црква да и биде црква-мајка

Cooltura - пред: 2 часа

Светиот синод на Македонската православна црква - Охридска архиепископија испратил писмо до Бугарската православна црква во кое бара од нив да бидат нивна црква-мајка ако ја признаат афтокефалноста на МПЦ-ОА, јавува МИА.

42 поврзани вести »

Почина Малколм Јанг, гитарист и основач на AC/DC

Cooltura - пред: 2 часа

Легендарниот гитарист и основач на групата AC/DC Малколм Јанг почина во 64-та година од животот, по тригодишна борба со деменција поради што беше приморан да се повлече од бендот. - Со најдлабока жал AC/DC соопштува дека Малколм Јанг почина, соопшти ...

27 поврзани вести »

Струмичко-велешко поетско матине во Струмица

Cooltura - пред: 21 часа

Во ЛУБ „Благој Јанков Мучето“ во Струмица се одржа струмичко-велешко поетско матине, на кое учествуваа осум поети од двата града. Замислено како дружење меѓу авторите и размена на стихови, средбата има за цел промоција на пишаниот збор пред ...

3 поврзани вести »

Вечер на шведска музика на Есенските музички свечености

Cooltura - пред: 21 часа

Во фоајето на Македонската опера и балет од 20 часот ќе се одржи вечер на шведска музика „Музика на кралското семејство Бернадот од Шведска“ во рамки на 18. Есенски музички свечености. Ќе настапат сопранистките близначки од Белград Лилјана Јовановиќ ...

7 поврзани вести »

Отворена уметничката инсталација „365 килограми живот“

Cooltura - пред: 22 часа

Во ликовната галерија „Борко Лазески“ во домот на културата „Марко Цепенков“ во Прилеп, синоќа беше отворена изложбата - уметничка инсталација насловена „365 килограми живот“ од уметникот Перо Кованцалиев од Гевгелија кој живее и работи во Скопје.

4 поврзани вести »

Доделување награди за најдобрите филмови на „Мобил фестивал“

Cooltura - пред: 22 часа

Во Кинотеката на Македонија од 20 часот ќе се одржи финална вечер на Фестивалот за филмови снимени со мобилен телефон „Мобил фестивал“, кој го организира продуцентската и дистрибутерска куќа „КТ филм и Медиа“ од Битола.

19 поврзани вести »