TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Денар

Германија ја отфрлa можноста за билатерални договори помеѓу САД и членките на ЕУ

Денар - пред: 11 часа

Германија во петокот ги отфрлила најавите од страна на САД за можни билатерални договори помеѓу САД и членките на ЕУ, пренесуваат светските агенции. Портпаролот на германското МНР, Мартин Шафер, рекол дека „ЕУ има заедничка трговска политика, ...

2 поврзани вести »

Растот на економијата на САД е ревидиран нагоре

Денар - пред: 12 часа

Економијата на САД расте со побрзо темпо во првиот квартал, отколку што се мислеше претходно, покажува второто читање на податоците. Зголемувањето е ревидирано нагоре од 0,7 до 1,2% годишна стапка на раст и тоа може да ги намали донекаде ...

Темел на глобалната економија се семејните компании

Денар - пред: 12 часа

Семејните компании се темел на глобалната економија. Тие инвестираат на подолг рок и ја поддржуваат нивната заедница и вработени. Нивните амбиции, флексибилност, поттик и знаење ги става во витална и цврста позиција да просперираат и растат.

5 поврзани вести »

Раст од 69,6 проценти на превезената стока во товарниот патен превоз

Денар - пред: 12 часа

Превезената стока во товарниот превоз е зголемена за 69,6 отсто во првиот квартал во годинава во споредба со минатата година. За разлика од товарниот, превозот во железничкиот и во воздухопловниот сообраќај се намалува за 18,5 проценти, односно за ...

9 поврзани вести »

Евтин паметен часовник со подобар процесор и перформанси (видео)

Денар - пред: 13 часа

По моделот „G8“, производителот No.1 ќе лансира нов модел на паметен часовник кој ќе го нарекува со логично име „G9“. Станува збор за значително подобрен уред. „G9“ е првиот паметен часовник на оваа компанија кој ќе има „GPS“ технологија за следење ...

Тешки предизвици за лидерите од Г7

Денар - пред: 13 часа

Челниците на групата седум најбогати земји на светот Г7 се собраа во петок на почетокот на дводневниот самит на Сицилија на кој, како што се очекува, американскиот претседател Доналд Трамп ќе се најде под притисок на колегите да ги ублажи своите ...

37 поврзани вести »

180.000 евра ќе потроши ЕЛЕМ за компјутери, печатари и скенери

Денар - пред: 13 часа

За сума од 11 милиони денари без ДДВ, или околу 180 илјади евра, АД Електрани на Македонија ќе набавува компјутерска опрема. На Бирото за јавни набавки е објавен оглас за персонални и преносни компјутери, печатари, видео-проектори и скенери.

4 поврзани вести »

Oд коцкање на туристите Србија годишно заработува половина милијарда долари

Денар - пред: 13 часа

Приходите од коцкарниците во Србија чинат петтина од вкупната заработка во туризмот, изјави Александар Денда, советник за економски развој во Министерството за трговија, туризам и телекомуникации на Србија.

3 поврзани вести »

Samsung создава фонд за поддршка на малите добавувачи

Денар - пред: 14 часа

Јужнокорејската технолошка компанија „Samsung Electronics“ ќе создаде фонд во вредност од 500 милијарди вона (445 милиони долари), за да им помага на мали добавувачи. Сето ова ги покажува првите чекори кои компанијата ги прави, во позадината на ...

Совршено место за секоја личност која сака вистинско уживање и луксуз (фото)

Денар - пред: 14 часа

Поранешната лаошка палата „ Maison Souvannaphoum Hotel“ денес е совршено место за секоја личност која сака вистинско уживање… Ако во текот на својот одмор сакате да се размазите, да се почувствувате благородно и да посетите уникатна дестинација, ...

Песимизам: сите со надолни корекции за економскиот раст

Денар - пред: 15 часа

Политичката криза се повеќе удира на економската активност. Сите домашни и интернационални институции ги намалија проекциите за раст – Народната Банка, Светската Банка, Меѓународниот монетарен фонд, Европската Унија.

66 поврзани вести »

2 јуни неработен ден за граѓаните од православна вероисповед

Денар - пред: 15 часа

Министерството за труд и социјална политика соопштува, дека 2 јуни 2017 година (петок), Духовден, петок пред Духовден, е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед. Од Министерството додаваат дека одлуката е согласно Законот за ...

24 поврзани вести »

Јункер демантира дека Трамп ја критикувал Германија

Денар - пред: 15 часа

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, денеска демантираше дека американскиот претседател Доналд Трамп остро ја критикувал трговската политика на Германија на вчерашниот состанок во Брисел.

26 поврзани вести »

Саем за вработување во Штип – пазарот на труд насочен кон автомобилската и текстилната индустрија

Денар - пред: 15 часа

Циклусот Саеми за вработување, којшто почна во Скопје, во петок застана на својата прва станица во Уметничката галерија „Безистен” во Штип. „На ова штипско издание ги очекуваме граѓаните кои се невработени или сакаат да се информираат за понудата за ...

18 поврзани вести »

Масовна петиција во Словачка: Не ги сакаат српските работници

Денар - пред: 15 часа

Жителите на една општина во Словачка масовно потпишале петиција против доселувањето на српски работници кои би требало да работат во тамошните фабрики, пренесуваат српските медиуми. Населението кое живее во општината Водеради во западна Словачка е ...

4 поврзани вести »

Доделени наградите на ЕУ за истражувачко новинарство, Александар Димитриевски со најдобра истражувачка сторија во 2016 ...

Денар - пред: 15 часа

Делегацијата на Европската Унија во Македонија ги додели наградите за истражувачко новинарство за 2016 година. Жирито на чело со Марина Тунева наградата за најдобра истражувачка сторија за 2016 година му ја додели на новинарот Александар ...

29 поврзани вести »

Граве осигурување одбележува 10 години на македонскиот пазар

Денар - пред: 15 часа

Под мотото „Го славиме животот“ на 26-ти мај осигурителната компанија „ГРАВЕ“ ја одбележа својата 10-годишнина откако е присутна на македонскиот осигурителен пазар. Основана во 2007 година па сѐ до денес, компанијата Граве осигурување а.д.

11 поврзани вести »

Макрон ja повика ЕУ да го ограничи приливот на евтина работна сила од Источна Европа

Денар - пред: 15 часа

Францускиот претседател Емануел Макрон ја повика Европската комисија (ЕК) да направи повеќе за ограничувањето на протокот на ниско-платените Источноевропејци кои привремено работат во Франција, предупредувајќи дека тоа ја поткопува поддршката за ...

43 поврзани вести »

Вирусот WannaCry нанел штета од 1 милијарда долари

Денар - пред: 16 часа

Вкупната штета нанесена на глобално ниво од вирусот „WannaCry“, достигнаа ниво од 1 милијарда долари. Ова го покажуваат податоците на американската компанија специјализирана „сајберопасността“, „KnowBe4“, цитирани од „ McClatchy “.

4 поврзани вести »

ММФ се уште не попушта, Европа е на потег

Денар - пред: 16 часа

Европа се уште треба да обезбеди план за ублажување на должничкиот товар на Грција со цел меѓународниот монетарен фонд да се согласи да обезбеди дополнителни финансиски средства. Меѓутоа, и двете страни ги „истражуваат сите опции“ и разликите во ...