TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Денар

Андреас Елснер – нов Главен извршен директор на Македонски Телеком

Денар - пред: 20 мин

Андреас Елснер стапува на позицијата Главен извршен директор на Македонски Телеком од 1 мај 2017 година. Г. Елснер доаѓа во Македонски Телеком во 2014 година, на чело на Секторот за управување со односи со корисници и корисничко искуство, а од 2015 ...

18 поврзани вести »

Парични казни за земјите од ЕУ кои преземаат помалку бегалци

Денар - пред: 20 мин

Како дел од напорите за прераспределба на кандидатите за азил што пристигнале во најзасегнатите земји од Европската унија, членките кои земаат помалку бегалци, може да бидат казнети односно да платат одредени износи, пишува германскиот национален ...

2 поврзани вести »

Меј ќе оствари средба cо Јункер и Барние

Денар - пред: 20 мин

Премиерот на Велика Британија, Тереза ​​Меј, в среда ќе се сретне со претседателот на ЕК, Жан-Клод Јункер, и со главниот преговарач на ЕУ во врска со Брегзит, Мишел Барние, пишува Индипендет.

4 поврзани вести »

Да живееш во Сан Франциско не е евтино, дури и со 6-цифрена плата

Денар - пред: 56 мин

Да живееш во Сан Франциско воопшто не е евтино, дури и со плата која има шест цифри. Во материјал на „The Guardian“, објавен претходно оваа година, анонимен 40-годишен вработен на „Twitter“ вели дека дури и со неговата плата од 160.000 долари ...

Јавниот долг на Бугарија порасна на 29 проценти од БДП

Денар - пред: 1 час

Јавниот долг на Бугарија на крајот на минатата година изнесувал 14 милијарди евра или нешто повеќе од 29 проценти од бруто домашниот производ (БДП) на земјата, покажуваат податоците на Националниот статистички институт.

Дали е ова првиот летечки автомобил?(видео)

Денар - пред: 2 часа

Најновиот летечки автомобил е поддржан од страна на Лери Пејџ и ќе можете да го купите до крајот на годината. Главниот извршен директор на Алфабет, Лери Пејџ верува и го поддржа старт-апот “Kitty Hawk”, каде летечки автомобили ќе бидат достапни до ...

Го одби американскиот гигант, па забележа раст

Денар - пред: 2 часа

Англо-холандскиот гигант во прехрамбената индустрија и во секторот за стока за широка потрошувачка, Unilever, извести за пораст на продажбата и зголемување на дивидендата за акционерите. Вакви резултати се забележани во првиот преглед на деловните ...

2 поврзани вести »

Втора компанија ја мина границата од 600 милијарди долари пазарна вредност

Денар - пред: 2 часа

Компанијата мајка на „Google“ – „Аlphabet“, ја мина границата од 600 милијарди долари пазарна оценка, станува јасно од информацијата на „ MarketWatch “. Вчера акциите на технолошкиот гигант додадоа 19.57 долари, или 2.32% до 862.76 долари, а ...

2 поврзани вести »

И покрај огромното нафтено богатство се повеќе луѓе во Нигерија се крајно сиромашни

Денар - пред: 2 часа

Нигерија доживува потешкотии со искоренувањето на сиромаштијата во последните три децении, и покрај огромните нафтени наоѓалишта и извонредниот економски раст, раскажува „Quartz“. Ова го покажува истражувањето на Светската банка, „Atlas of ...

Сообраќајот надвор од градските средини е умерен, возете внимателно

Денар - пред: 4 часа

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.

Трговската недела со скромен почеток

Денар - пред: 4 часа

Скромен промет од 2,89 милиони денари и 29 трансакции го одбележаа понеделничкиот трговски ден на Македонската берза. Ниту една акција немаше промет близу до милион денари. Најтргувани беа акциите на Стопанска банка Скопје со промет од 700.500 ...

3 поврзани вести »

Philips со седумкратeн раст на нето добивката за првиот квартал

Денар - пред: 20 часа

Холандската компанија во секторот на електрониката „Philips“ забележа импресивен 700% раст на нето добивката за првото тримесечје од годината до 259 милиони евра во споредба со 37 милиони евра една година порано.

3 поврзани вести »

Бундесбанк: Потенцијалот за раст на германската економија може да се намали до 2025-та

Денар - пред: 20 часа

Економскиот раст на Германија веројатно се крена значително во првиот квартал од 2017-та година, а индустријата и приватната потрошувачка се во основата на трендот. Сепак потенцијалот за уште поголем раст на најголемата економија во Европа, може да ...

7 поврзани вести »

Колку денари постојат? За секој Македонец по 166 илјади!

Денар - пред: 21 часа

344 милијарди и 729 милиони. Ова е вкупната сума на денари што постојат! До неа се доаѓа кога ќе се соберат сите можни македонски пари – од паричниците, од душеците, од сефовите, од под каучите, од касите во продавниците; но и од трансакциските ...

3 поврзани вести »

Новата верзија на легендарниот телефон Nokia 3310 наскоро во Европа

Денар - пред: 21 часа

Следната недела на европскиот пазар во продажба ќе се најде „Nokia 3310“ (2017). Станува збор за нова верзија на славниот модел кој многу корисници го сметаат за најиздржливиот мобилен телефон во историјата.

13 поврзани вести »

7 прашања кои треба да си ги поставите ако ви се нуди работа која всушност не ја сакате

Денар - пред: 21 часа

Сите барем еднаш во животот сте се нашле во следната ситуација: сте останале без работа, а ви било понудено работно место кое всушност не ви се допаѓа и не го сакате. Не знаете што да правите, дали да ја прифатите работата или не? Како да ја решите ...

„VoiceUp“ во пет градови во Македонија

Денар - пред: 22 часа

Во рамките на проектот „VoiceUp“, а под мотото „Сликни, сними, сподели“ во вторник, на 25 април, од 19 до 21 часот, ќе се одржи мултимедијален коктел преку кој ќе се спои физичкото со виртуелното присуство во пет градови во Македонија преку ...

6 поврзани вести »

Лавров: Русија планира целосно да ја обнови соработката со ЕУ

Денар - пред: 22 часа

Русија планира целосно да ја обнови соработката со Европската Унија, најголемиот трговско-економски партнер на федерацијата, изјави шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров на средбата со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и ...

36 поврзани вести »

Exxon не доби дозвола за ископување во Русија

Денар - пред: 22 часа

САД нема да направи исклучок за некои американски компании, вклучувајќи и „Exxon Mobil Corp“ кои сакаат да испитуваат за нафта и гас во Русија, соопшти американскиот министер за финансии Стивен Мнучин, цитиран од агенциите.

3 поврзани вести »

Можност за покривање на трошоците за породување во некоја од приватните клиники со семејно приватно здравствено ...

Денар - пред: 23 часа

По зголемениот интерес на граѓаните за продуктот Семејно приватно здравствено осигурување на Еуролинк Осигурување, компанијата реши да ја збогати и да ја прошири својата понуда со дополнително вклучување трошоци за породување во некоја од приватните ...

9 поврзани вести »