TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Денар

Deutsche Telekom ќе го купи холандскиот бизнис на Tele2

Денар - пред: 12 часа

„Deutsche Telekom“ постигна договор со „Tele2 AB“, според кој „T-Mobile“ Холандија ќе се здобие со холандскиот бизнис на „Tele2“ за 190 милиони евра во готово и удел од 25% во комбинираната компанија, соопшти „MarketWatch“.

Учество на 131. седница на Советот за царинска соработка

Денар - пред: 12 часа

Делегација на Царинската управа предводена од директорот Ѓоко Танасоски учествуваше во активностите на 131. седница на Советот за царинска соработка на Светската царинска организација, што се одржа на 14 и 15 декември во Брисел, Белгија.

5 поврзани вести »

Презентиран нов меѓуграничен проект на Македонија и Албанија во Дебар

Денар - пред: 12 часа

Македонија и Албанија ќе реализираат проект со средства на ЕУ за развој на аграрот. Во Дебар денеска беше презентирана меѓугранична проект-студија на Македонија и Албанија во сферата на агробизнисот.

3 поврзани вести »

Европската унија повторно го врати својот дефицит во октомври

Денар - пред: 12 часа

Еврозоната продолжува да бележи суфицит со остатокот од светот и во октомври, иако вишокот го забавува малку темпото на раст, достигнувајќи ниво од 18,9 милијарди евра. За споредба, во октомври 2016-та година тој бил во износ од 19,2 милијарди евра, ...

Воведување на итни мерки против загадувањето во Општина Карпош

Денар - пред: 12 часа

Поради високото ниво на загаденост на воздухот во Општина Карпош, градоначалникот Стефан Богоев ги образложи сите ургентни мерки кои во моментот ги презема Општината за намалување на степенот на загаденост.

33 поврзани вести »

„Рајанер“ со понуда за избегнување на божиќни нарушувања на летовите

Денар - пред: 13 часа

Нискобуџетната авиокомпанија „Рајанер“ соопшти дека е подготвена да ги признае пилотските синдикати, во обид да го избегне нарушувањето на летовите во текот набожикниот период. Пред неколку дена, 79 пилоти со седиште во Даблин најавија дека ќе ...

31 поврзани вести »

Градот Скопје ја зголемува финансиската поддршка за првиот семеен центар

Денар - пред: 13 часа

Градот Скопје наредната година ќе ја зголеми финансиската поддршка на првиот семеен центар, што ќе изнесува вкупно 1.500.000 денари, изјави градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, при посета на центарот.

23 поврзани вести »

16% од компаниите во ЕУ продаваат преку веб-канали

Денар - пред: 13 часа

16% од фирмите кои се наоѓаат во Европската унија, користеле сајт или мобилна апликација за да добиваат нарачки од своите клиенти. Ова го покажуваат податоците на „Еуростат“ за 2016-та година, а статистиката ги опфаќа сите претпријатија со не ...

6 поврзани вести »

Во Општина Кисела Вода организирана крводарителска акција

Денар - пред: 14 часа

Крводарителска акција се одржува денес во Општина Кисела Вода. Од општината информираат дека градоначалникот, претседателот на Советот, вработени во општинската администрација, претставници од сите месни и урбани заедници од Општината и хумани ...

33 поврзани вести »

УЈП: Највисоката исплатена годишна бруто плата за 2016 година изнесува 2,7 милиони евра

Денар - пред: 14 часа

Годишна даночна пријава за 2016 година поднеле 439.689 граѓани, преку која доброволно пријавиле 173.592.004.847 годишни бруто приходи и 10.133.228.081 персонален данок. Најголем број од доброволните ГДП се поднесени во подрачјето на Регионалната ...

46 поврзани вести »

Американците го зголемуваат својот интерес за пазарот на недвижнини во Германија

Денар - пред: 14 часа

Во текот на изминатите 10 години има невиден раст на германскиот пазар на недвижности. Но бумот е малку подгреан од страна на меѓународните инвеститори кои ја избираат земјата поради својот статус како еконмско засолниште во контекст на глобалната ...

„Волт Дизни“ го купи „Фокс“ на Мердок за 52 милијарди долари

Денар - пред: 15 часа

„Волт Дизни“ се согласи да го купи најголемиот дел од бизнисот на 21 век, „Фокс“, за 52,4 милијарди долари, во договор што двете компании велат дека ќе се натпреваруваат во медиумската индустрија што брзо се менува.

18 поврзани вести »

Лидерите на ЕУ согласни да ги продолжат преговорите за Брегзит во следната фаза

Денар - пред: 15 часа

Лидерите на ЕУ се согласија да ги продолжат преговорите за Брегзит во следната фаза, соопшти Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск. Тоа значи дека разговорите можат да преминат на долгорочните односи меѓу Британија и ЕУ, вклучувајќи ја ...

38 поврзани вести »

Над 70.000 Македонци имаат бугарски пасош

Денар - пред: 15 часа

Според потпретседателката на Бугарија, Илиана Јотова, од 2001 година, 71 524 лица добиле бугарско државјанство во Република Македонија. „Од почетокот на мандатот на претседателот Румен Радев, кој започна во јануари годинава, 1.184 Македонци добиле ...

67 поврзани вести »

„Фени“ в понеделник ќе бира ново синдикално раководство

Денар - пред: 15 часа

Кулминира незадоволството од сегашното раководство на синдикалната организација на кавадаречки „Фени индустри“. Сопирање на обидите за штрајк, злоупотреба со огревното дрво преку Синдикатот, притисоци во корист на бугарската компанија, непочитување ...

7 поврзани вести »

Загадувањето во Скопје започнало нагло да расте од 10-ти декември

Денар - пред: 15 часа

Од 10 декември воздухот во Скопје почнал нагло да се загадува, покажа индексот за квалитетот на воздух на Министерството за животна средина. Тоа се највисоките концентрации на штетните ПМ10 честички кои се измерени изминатите 3 месеци.

120 поврзани вести »

Неколку нешта кои ви создаваат стрес при барањето на работа

Денар - пред: 15 часа

Ако барате работа, голема е веројатноста дека сте под стрес. Тоа е сосема нормалнo. Она што не е толку нормално е да се вознемирувате за работи кои не можат претерано да влијаат на исходот.

Apple го објави својот досега најскап компјутер (фото+видео)

Денар - пред: 15 часа

„Apple“ го претстави својот најскап компјутер: „iMac Pro“. Новиот десктоп компјутер, кој беше претставен за прв пат на Конференцијата на програмерите во јуни, вчера се појави во продавниците во целиот свет.

3 поврзани вести »

H&M планира да затвори продавници поради слабата продажба во кварталот

Денар - пред: 16 часа

Шведската модна компанија „H&M“ планира да затвори уште физички продавници и да се насочи кон онлајн продажбата, откако претстави послаби од очекуваните резултати за четвртиот финансиски квартал, објави компанијата во своето соопштение.

21 декември 2017 година неработен ден за граѓаните припадници на турската заедница

Денар - пред: 16 часа

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ„ бр.21/98 и 18/07), 21 декември 2017 година ( четврток ), Денот на настава на турски јазик е неработен ден за граѓаните ...

25 поврзани вести »