TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Денар

Заборавете на златото. Цената на овој метал се зголеми за 50% во оваа година

Денар - пред: 16 часа

Цената на златото се зголеми за околу 13% од почетокот на годината. Тоа навистина е добра година за благородниот метал, но не колку што беше поскапувањето на паладиумот. Цената на суровината додаде 50% на својата вредност во 2017-та година, за да го ...

3 поврзани вести »

Денес сончево и топло време

Денар - пред: 17 часа

Времето денес ќе биде сончево и топло за овој дел од годината со мала до умерена висока облачност и со слаб ветер од јужен правец. Минималната температура ќе биде од три до 12 степени, а максималната од 24 до 28 степени.

Британска компанија за дигитален маркетинг се шири во Македонија

Денар - пред: 17 часа

SoPro, агенција за дигитален маркетинг со седиште во Обединетото Кралство, кoja веќе две години има подружница во Македонија, најавува дека во текот на следните месеци ќе инвестира дополнителни 4 милиони американски долари и ќе отвори можност за ...

6 поврзани вести »

Скопје доби полнач за електрични автомобили

Денар - пред: 17 часа

Скопје вчера го доби првиот е-полнач за електрични автомобили во рамките на проектот „Едисон“, а автомобилот на полнење прва го донесе европската еврокомесарка за транспорт, Виолета Булц. Таа го возеше електричниот автомобил од хотелот „Мериот“, ...

7 поврзани вести »

Анѓушев ќе ги поттикнува граѓаните да возат електрични автомобили

Денар - пред: 17 часа

Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, се обрати на панелот „Е-концепт за забрзување на растот базиран на поврзувањето“, што е дел од „Самитот 100“, на кој учествуваат политичките и бизнис-лидерите од Југоисточна Европа.

16 поврзани вести »

Апсења за аферата „Агрокор“, Тодориќ не е во Хрватска

Денар - 16.10.2017

Четворица поранешни клучни раководители на концернот „Агрокор“ во Хрватска се уапсени во полициската акција којашто почна рано утрово, во рамки на истрагата што се води поради сомнеж за стопански криминал и за фалсификување.

48 поврзани вести »

Газпром со зголемено производство на гас од почетокот на годината со над 18%

Денар - 16.10.2017

Газпром со зголемен производство на гас од 1-ви јануари до 15-ти октомври со 18,4 отсто до 361,1 милијарди кубни метри во однос на истиот период од минатата година, се наведува во соопштението на рускиот гигант, цитирано од агенциите.

2 поврзани вести »

Еврозоната има суфицит за август, но ЕУ има дефицит

Денар - 16.10.2017

Трговскиот биланс на еврозоната со остатокот од светот продолжува да биде позитивен во август на ниво од 16,1 милијарди евра, иако тоа е со мало забавување на годишна основа. За споредба, во август 2016-та година, тој изнесувал 17,5 милијарди евра, ...

2 поврзани вести »

Од среда почнува вакцинацијата против сезонскиот грип

Денар - 16.10.2017

Вакцинација против сезонски грип во цела држава ќе почне в среда и се врши во центрите за јавно здравје и нивните подрачни единици. Вакцината ги покрива типовите вирус на грип кои циркулираат во северната хемисфера, вклучувајќи ги европскиот регион ...

35 поврзани вести »

Денар.мк во Минхен: Huawei ја претстави серијата Mate 10 (фото+видео)

Денар - 16.10.2017

Денар.мк – Ексклузивно од Минхен: Денеска во главниот град на Баварија, „Huawei“ ја претстави серијата „HUAWEI Mate 10“, која ќе ја отвори вратата кон новите „AI“(artificial inteligence) мобилни апликации.

20 поврзани вести »

Посетете го луксузниот Sukhothai хотел (фото)

Денар - 16.10.2017

Овој хотел своето име го добил по старото тајландско кралство, кое постоело и цветало пред околу седум века… „Sukhothai“ хотелот во Бангкок за цел има да ја разбуди старата слава и традиција во модерното опкружување.

Од денес горивата со нови цени

Денар - 16.10.2017

Регулаторната комисија за енергетика соопшти дека малопродажните цени на еуросупер БС-95, на еуродизел (Д-Е V) и на екстра-лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) од денес се намалуваат за 0,5 денари по литар.

47 поврзани вести »

Скопје: Започна 6-тиот годишен САМИТ100 за Бизнис лидери од ЈИЕ

Денар - 16.10.2017

Во присуство на повеќе од 100 еминентни бизнис лидери од Македонија и регионот и специјални гости од меѓународни финансиски институции, денес г-дин Живко Мукаетов, Генерален директор на „Алкалоид“, кој воедно е и Претседател на Управниот одбор на ...

43 поврзани вести »

Повеќе од 500 компании ја напуштиле Каталонија

Денар - 16.10.2017

Во моментот на референдумот, определен од централната власт во Мадрид за незаконски, 540 компании ја напуштиле Каталонија менувајќи ја својата правна адреса, соопштува „РИА Новости“, повикувајќи се на податоци од трговскиот регистар во земјата.

58 поврзани вести »

Меѓу редови – САД ги очекува уште еден скок

Денар - 16.10.2017

Гувернерката на американската централна банка Џенет Јелен изнесе оптимистичен поглед за движењето на американската економија. Таа изјави дека последиците од неодамнешните урагани веројатно донекаде ќе го забават економскиот раст, но само привремено, ...

Потегот на Безос кој ќе ги израдува Британците

Денар - 16.10.2017

Американската компанија за онлајн трговија „Amazon“ соопшти дека планира отворање на нов дистрибутивен центар во 2018 година во Болтон, на северозападот во Англија. Од „Amazon“ порачаа, како што пренесува Ројтерс, дека веќе започнале со регрутирање ...

7 поврзани вести »

График на денот: Животот во Северна Кореја

Денар - 16.10.2017

Додека Северна Кореја и САД продолжуваат да си разменуваат закани, не е многу јасно како војната на зборови ја согледуваат луѓето во Северна Кореја, а главната причина за тоа е дека режимот на Ким Џонг-Ун го држи населението во „кафез“, внимателно ...

58 поврзани вести »

Tesla отпушти стотици вработени во текот на изминатата недела

Денар - 16.10.2017

Американскиот производител на луксузни електрични автомобили „Tesla Inc“ отпушти околу 400 вработени оваа недела, вклучувајќи соработници, тимски лидери и супервизори. Ова беше објавено од страна на „Ројтерс“ од поранешен вработен кој сакаше да биде ...

4 поврзани вести »

Макрон ветува полн ефект за година, година ипол

Денар - 16.10.2017

Францускиот претседател Емануел Макрон очекува дека реформите на пазарот за труд, кои ги покрена, ќе имаат видливо влијание на намалувањето на невработеноста во наредните две години. „Невработеноста моментално се намалува.

4 поврзани вести »

Флексибилниот Samsung Galaxy X ќе биде нешто ексклузивно

Денар - 16.10.2017

Претстојниот „Galaxy X“, кој „Samsung“ ќе го обезбеди со извонредна структура, најверојатно ќе биде најпосакуваниот паметен телефон. Тоа ќе го надмине интересот за „iPhone X“ поради неговата непристапност.

9 поврзани вести »