TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Денар

Договорено формирање на координативно тело за борба против загадувањето

Денар - пред: 16 часа

Договорено е формирање координативно тело за борба против загадувањето во кое би учествувале сите скопски општини, Град Скопје и Министерството за заштита на животна средина и просторно планирање.

Илирика ја презема дејноста од белградскиот WISE брокер

Денар - пред: 16 часа

ИЛИРИКА Инвестментс АД Белград склучи договор за откуп на дејноста на една од најголемите српски брокерски куќи, WISE брокер АД Белград. Покрај дејностите, ИЛИРИКА ќе ги преземе и сите вработени во оваа компанија.

6 поврзани вести »

Почна пријавувањето за Дедомразовската трка во Скопје

Денар - пред: 16 часа

В недела, на 24 декември, во Скопје ќе се одржи традиционалната Дедомразовска трка, во која повеќе стотици учесници во дедомразовски костуми ќе трчаат во центарот на главниот град. Трката покрај натпреварувачки, има и забавен карактер, па во неа се ...

7 поврзани вести »

Одржан прв состанок на министерите за животна средина во рамките на Енергетската заедница

Денар - пред: 16 часа

Во Приштина се одржа 15. министерски состанок на државите потписнички на Енергетската повелба каде што се постави визијата за политиката за клима и енергија за периодот по 2020 година, на кој учествуваше и министерот за животна средина и просторно ...

19 поврзани вести »

Сопственикот на Zara шие богатство, профитот зголемен за 6 проценти

Денар - пред: 17 часа

Нето профитот на шпанскиот текстилен гигант „Inditex“, сопственикот на компанијата „Zara“ е зголемен за шест проценти во девет месеци од тековната фискална година. Ваквите резултати следеа бидејќи е продолженa меѓународната експанзија како онлајн ...

Кина забележа 91% годишен раст на директните странски инвестиции во ноември

Денар - пред: 17 часа

Огромниот број на нови компании во Кина доведоа до 91% раст на странските директни инвестиции на годишно ниво во ноември, што е најголем пораст во последните две години, соопшти „Bloomberg“.

7 поврзани вести »

Колку Европејците годишно трошат на алкохол?

Денар - пред: 17 часа

Жителите на ЕУ на алкохолни пијалоци трошат 130 милијарди евра годишно, покажуваат податоците на Евростат. Станува збор за последните собрани показатели за 2016 година, со податок дека 1,6 проценти од трошоците на домаќинствата на ЕУ во минатата ...

Alibaba чекори храбро во забавната индустрија

Денар - пред: 18 часа

Видео стриминг услугата „Youku Tudou“ на кинескиот гигант „Alibaba Group Holding“ склучи лиценцнирани договори со „NBCUniversal“ и „Sony Pictures Television“, што претставува уште посериозно навлегување на „Alibaba“ во забавната индустрија, пишува ...

ЕЦБ ги остави непроменети каматите и поттиците

Денар - пред: 18 часа

Европската централна банка (ЕЦБ) ги задржа вчера клучните каматни стапки на непроменето ниво, воздржувајќи се истовремено и од промената на програмата за поттици. Клучната каматна стапка е задржана на нула проценти, каматната стапка на депозитите на ...

11 поврзани вести »

Полска ќе добие над 9 милијарди евра за поддршка на зелената енергија

Денар - пред: 18 часа

Европската комисија ја одобри шемата за поддршка на производителите на обновлива енергија во Полска, истакнувајќи дека е во согласност со правилата за државна помош во заедницата. Вкупниот буџет на програмата е 40 милијарди злоти (9,4 милијарди ...

2 поврзани вести »

Скопје налик Аместердам, утре ќе се одржи „Скопје ред лајт дистрикт“

Денар - пред: 18 часа

Граѓанската иницијатива за заштита и унапредување на правата на сексуалните работници СТАР-СТАР в сабота, ќе го одбележи Меѓународниот ден за борба против насилството врз сексуалните работници.

22 поврзани вести »

Поради маглата откажани повеќе летови на скопскиот аеродром „Александар Велики“

Денар - пред: 18 часа

Поради маглата откажани се повеќе летови на скопскиот аеродром „Александар Велики“. Во текот на ноќта и утрово откажани се слетувања и полетувања на десетина летови. Од аеродромот не полетаа авионите за Виена, Загреб, Ајдховен, Малта, Малме, ...

36 поврзани вести »

Во УЈП ќе мора да се пријавува брзиот трансфер на пари

Денар - пред: 18 часа

Министерство за финансии предлага измени на Законот за вршење на услуги брз трансфер на пари. Со измените е предвидено давателите на услуга брз трансфер на пари и субагентите кои досега немаа обврска да доставуваат податоци за трансакциите до ...

13 поврзани вести »

Магла утрово во Скопје, попладне се очекува ветер, а за викенд дожд

Денар - пред: 18 часа

Во Скопскиот регион утринава има магла која се очекува да се намалува веќе во претпладните часови. Ќе дува умерен јужен ветер, кој кон крајот на денот ќе се засилува. Температурата ќе достигне до девет степени.

33 поврзани вести »

Творецот на биткоинот може да стане најбогатиот човек во светот

Денар - пред: 19 часа

Вистинскиот идентитет на личноста која го креираше биткоинот и кој се претставува како Сатоши Накамото се уште не е познат, а не е познато и дали е индивидуалец или пак група на луѓе. Но, ако тоа е еден човек, Накамото е на 52.

21 поврзани вести »

Бектеши го презеде претседавањето со Енергетската заедница за 2018 година

Денар - пред: 19 часа

Министерот за економија, Крешник Бектеши, за време на петнаесеттиот состанок на министерскиот совет на Енергетската заедница, кој се одржа во Приштина, Република Косово, го презеде претседавањето со Енергетската заедница за в година.

19 поврзани вести »

Самит на ЕУ: Лидерите согласни да продолжат санкциите против Русија

Денар - пред: 19 часа

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, откри дека на самитот земјите на ЕУ се согласиле да продолжат со економските санкции против Русија. „Европската Унија се согласи да продолжи со економските санкции против Русија“, објави полскиот ...

75 поврзани вести »

Граѓаните со поддршка на ЕУ ќе ги оценуваат мерките за вработување

Денар - пред: 20 часа

Здружението за еманципација, солидарност и еднаквост на жените (ЕСЕ) и здружението за унапредување на родовата еднаквост „Акција здруженска“ склучија договори за доделување грантови со четири граѓански организации од Струмица, Битола, Свети Николе и ...

4 поврзани вести »

Заврши големата наградна игра на Халкбанк: Фантастичниот Mini One замина за Кичевo

Денар - 14.12.2017

Заврши големата наградна игра на Халкбанк АД Скопје во која главна награда беше фантастичниот автомобил Mini One. Среќниот добитник на автомобилот е Марко Станоевски од Кичево. Наградната игра „Вози Мини Со Три Дисциплини“ изминатите три месеца ...

10 поврзани вести »

Владата ќе ја зголеми финансиската помош за комуналните претпријатија

Денар - 14.12.2017

Проблемите со кои се соочуваат комуналните претпријатија беа тема на разговори на средбата помеѓу претседателот на Владата, Зоран Заев, и генералните директори на комуналните претпријатија во организација на Здружението на давателите на комунални ...