TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дума

СДСМ: „Училиштето во Демир Капија е претворено во партиско училиште на ДПМНЕ“

Дума - пред: 19 часа

Од општинската организација на СДСМ Демир Капија денеска на прес конференција обвинија дека основното училиште „Димче Ангелов Габерот“ во овој град било претворено во приватно партиско училиште на ВМРО-ДПМНЕ.

За поголема промоција на македонските вина,Французи од Алзас во посета на вардарски плански регион

Дума - пред: 23 часа

На тема „вински патишта“ претставници на асоцијацијата „Алма“ од Алзас во Франција, Жак Шлеф и Кристијан Рин, одржаа средби со професионалците во винариите „Бовин“, „Гама“, „Стоби“, „Тиквеш„ и „Шато Сопот“ во Велес, Неготино, Кавадарци, Градско и ...

3 поврзани вести »

Рецепт за прочистување на белите дробови на пушачите

Дума - 20.01.2017

Потребни ви се следниве состојки: 1 тегла природен мед,1 тегла таан,1 кг мелени ореви ,1 кг мелени бадеми,1 кг сусам и 1 кг лимон претходно исцеден. Сите состојки убаво се мешаат заедно и потоа секое утро и вечер земајте по една супена лажица од ...

73 поврзани вести »

Влатко Стојанов најсреќен меѓу педесетте учесници во факањето на крстот во Велес

Дума - 19.01.2017

Дваесет и едно годишниот Влатко Стојанов од велешката населба Речани 2 кој првпат на Водици се фрли во студената вода на реката Вардар е годинешен среќен фаќач на светиот Крст. Тој е ветеринарен техничар кој покрај здравје, среќа и љубов како ...

87 поврзани вести »

Никола Мантев го фати светиот крст во Кавадарци

Дума - 19.01.2017

Дваесет и пет годишниот Никола Мантев од Кавадарци беше најсреќен меѓу десетината момчиња кои скокнаа по светиот крст во водата на реката Луда Мара во Кавадарци. Голем број верници присуствуваа на централната манифестација по повод големиот празник ...

87 поврзани вести »

Кои се најбогатите Македонци?

Дума - 18.01.2017

Магазинот „Форбс“ ги објави најбогатите за 2016 година. Според листата на овој магазин, САД се земја со најголем број милионери, зад неа е Кина, додека во Европа првото место го делат Германија и Велика Британија со по 120 милионери, а трета е ...

2 поврзани вести »

Светата Богојавленска вода

Дума - 18.01.2017

Денеска, во навечерието на крштението Господово се подготвуваме за големиот празник на кој го споменуваме крштението на Господ Исус Христос од Јован Претеча и Крстител во реката Јордан. Заради важноста на утрешниот настан, Црквата установила пост на ...

64 поврзани вести »

18 јануари - Меѓународен ден на снешкото

Дума - 18.01.2017

– Идејата за овој празник е на германскиот колекционер Корнелиус Граетц, а датумот 18 јануари, не е избран случајно: единицата симболизира метла, а осумката – телото на снешко. Празникот има за цел да ги расположи луѓето во студените зимски денови и ...

21 поврзани вести »

Tри работи кои не треба да ги правите после 21 часот

Дума - 18.01.2017

Квалитетниот сон е многу важен за вашето здравје. Затоа ние ви откриваме три работи кои не смеете да ги правите после 21 часот ако сакате квалитетно да спиете. Месо за вечера – Варењето на протеините во телото е интензивна и често напорна работа ...

Почина последниот астронаут што одеше по Месечината

Дума - 17.01.2017

Астронаутот Јуџин Сернан, последниот човек кој одеше по Месечината, почина во 83-та година од животот, соопшти НАСА. Тој со мисијата Аполо 17 слета на Месечината во декември 1972 година. Сернан беше 12-от астронаут кој одел по Месечината и ...

8 поврзани вести »

Една лажица на ден е доволна од оваа смеса

Дума - 17.01.2017

Нутриционистите, лекари и други експерти одамна ја потврдија предноста на потрошувачката на мед и цимет, комбинација која е моќно оружје против многу болести. Се смета дека дури и Египќаните го користеле медот за лекување на рани, Грците за долг ...

18 поврзани вести »

Цукерберг во првите 15 дена од годинава се збогати за 5 милијарди долари

Дума - 17.01.2017

Само во првите две недели на 2017-та година нето богатството на Марк Цукерберг се зголеми за речиси 5 милијарди долари, што го прави носителот на Фејсбук најбрзо збогатениот милијардер, покажува истражувањето на списанието “Форбс”.

5 поврзани вести »

Ќе се одбележи 20 годишнината од смртта на Лејди Ди

Дума - 17.01.2017

Ќе има официјален празник во чест на принцезата Дијана – посветен на она што ја правеше толку сакана. За да се одбележи 20-годишнината од смртта на принцезата Дијана во 1997 година, организација “Diana Award”, формирана во 1999 година, ќе го слави ...

3 поврзани вести »