TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Дума

Опозициската СДСМ во Велес ја бара ветената Градската куќа во Офицерки, градоначалникот Чадев одговара проектот е готов ...

Дума - пред: 11 часа

По четири години откако градот Велес стекна сопственост врз Офицерскиот дом а градоначалникот Славчо Чадиев и пратеникот на ВМРО ДПМНЕ, Илија Димовски најавија дека ќе го реконструираат и објектот ќе го пренаменат во Градска куќа тој сеуште е ...

7 поврзани вести »

Топлото време го „кутна“ грипот во Кавадарци

Дума - пред: 15 часа

И минатата недела се евидентирани само 17 нови случаи на грип во Центарот за јавно здравје, исто како и претходната недела. Лекарите објаснуваат дека интензитетот е значително ослабнат. „Топлото време не е во прилог на ширењето на грипот.

"Tечно стакло“ за заштита на екранот на смартфоните

Дума - пред: 22 часа

Овој пронајдок можеби е најдобрата заштита на екранот на вашиот паметен телефон од гребнатинки. ProtectivePax е проект на двајца германски научници кои што успеаа да произведат иновативна невидлива заштита за сите стаклени површини.

11 поврзани вести »

Напредувањето на ракот може да биде забавено?!

Дума - пред: 23 часа

Иднината на лекувањето на ракот: Напредувањето на болеста може да биде забавено со новиот револуцинерен третман Лекувањето на канцерот би можело да биде многу поуспешно доколку пациентот се воведе во состојба на хибернација која може да се спореди ...

3 поврзани вести »

Иновативна технологија за камерите на смарт телефоните

Дума - 22.02.2017

Еден од најголемите кинески производители на паметни телефони, кој имаше особено успешна 2016 година, на MWC во Барселона ќе претстави нова технологија за камерите која ќе ја употребува во своите уреди.

25 поврзани вести »

Нов превод на творештвото на Љупчо Михајловски на Бенгали јазик

Дума - 21.02.2017

Поемата „Откривање на постоењето“ на авторот Љупчо Михајловски е преведена во Индија на Бенгали јазик. Ја преведе Индиецот Библап Маје и ја отпечати во магазинот за култура „Исус од Калкута“.

Д-р Трајков: „Граѓаните кои го измениле начинот на живеење му помогнале на личното здравје“

Дума - 21.02.2017

Вкупно 17, 5 милиони граѓани во светот годишно умираат од кардиоваскуларни заболувања додека 7,2 милиони граѓани како последица на коронарни болести. Македонија е дел од светот и Македонците не можат да се изолираат иако за лани и за 2015 година ...

7 поврзани вести »

„Златна Буба Мара“: Наградите ги добија подобрите а не подобните

Дума - 21.02.2017

Манифестацијата за која секогаш се бара билет повеќе, и кај пријателите и кај организаторот, „Златна Буба Мара на популарноста“, вчера одбележа 20 години постоење. Со тоа, наградите што ги доделува радио „Буба Мара“, станаа најдологовечните во ...

74 поврзани вести »

НАСА денеска треба да соопшти „Откритие надвор од Сончевиот систем“

Дума - 21.02.2017

НАСА организира спектакуларна пресконференција на која ќе ѝ се претстави на јавноста важно откритие за екстрасоларните планети, пишува “Индипендент”. “Откритие надвор од Сончевиот систем”, гласи соопштението, макар и да не открива повеќе детали.

33 поврзани вести »

Влијанието на планетите во првите седум години на детето

Дума - 21.02.2017

Во астрологијата секоја од првите седум години на децата се поврзуваат со одредена планета. Најважно е да се апсорбираат и помагаат принципите кои се развиваат во дефиниции за тој период. Првиот период е од 0 до 1 година – планетата која го ...

6 поврзани вести »

Фејсбук воведува револуционерна опција!

Дума - 21.02.2017

Facebook тестира нова опција која ќе им олесни на корисниците во следењето на публикации на нивни пријатели на другите социјални мрежи, пишува британското издание “Independent”. Сајтот почна да става важни линкови до профилите на одредени сметки во ...

13 поврзани вести »

Се откина санта мраз од Антартикот со големина колку Менхетн

Дума - 21.02.2017

Од Антарктикот се откина санта мраз со големина на Менхетн. Снимките од природната катаклизма беа објавени во изданието Popular Mechanics. Тие се снимени со помош на сателитот апарат Landsat 8.