TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Deutsche Welle

Црвените Бригади на НАТО

Deutsche Welle - тукушто објавено

Дали самракот на Меркел ќе биде запаметен само како крај на нејзината кариера или пак и како вовед во слабеењето на демо-христијанството како доминантна политичка сила во Европа? Пишува Арсим Зеколи Во недостаток на заканите од планетата Нимуру, ...

Зимбабве, фамилијата Мугабе и украдените пари

Deutsche Welle - пред: 41 мин

За 37 години на власт поранешниот претседател на Зимбабве, Роберт Мугабе и неговото семејство наводно одлеале речиси една милијарда американски долари и делумно ги префрлиле во странство. Јужноафриканскиот жолт печат е полн со приказни за ...

69 поврзани вести »

Нечесна игра со Харири

Deutsche Welle - пред: 41 мин

Најавата на Харири да размисли околу повлекување од премиерската функција, ни оддалеку не ја решава кризата во Либан, земјата останува играчка во рацете на странските сили. Моментно најдискутираното прашање на Блискиот Исток гласи: „зошто либанскиот ...

22 поврзани вести »

Ковачев: БПЦ да ја прифати подадената рака од МПЦ

Deutsche Welle - пред: 1 час

Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев вели дека расте притисокот врз Грција да се изнајде решение во спорот за името кое ќе и овоможи на Македонија следната година да влезе во НАТО. Бугарија треба да ја прифати подадената рака од Македонија и да ...

3 поврзани вести »

Кинески робот доби лекарска диплома

Deutsche Welle - пред: 2 часа

Сјао Ји повеќе од една година се „подготвуваше“ за државниот испит по медицина- и успешно го положи. Го чека работа во болница како „подвижна енциклопедија“. Роботот Сјао Ји, развиен на Универзитетот Цинхуа, го положи државниот испит по медицина.

Фотографија на денот: Легендарниот Темпелхоф

Deutsche Welle - пред: 2 часа

Берлинскиот аеродром Темпелхоф, и покрај тоа што е затворен, веќе подолго време, редовно привлекува бројни посетители. За време на Студената војна, градскиот аеродром во германската престолнина во текот на советската блокада на тогашен Западен ...

Германија: Криза? Која криза?

Deutsche Welle - пред: 3 часа

Што е сега ова во Германија? Државна криза, како што претпоставуваат некои набљудувачи од странство? Не би рекле. Германската влада е деловно способна. Така мислат политичарите од речиси сите пратенички групи.

34 поврзани вести »

Последна офанзива за протерување на ИД од Ирак

Deutsche Welle - пред: 4 часа

Ирачките владини трупи со офанзивата планираат да ја повратат контролата врз последните региони во земјата контролирани од џихадистичката милиција Исламска држава. Ирачките владини сили денеска во пустинскиот регон на западот на земјата тргнаа во ...

15 поврзани вести »

Паралелниот универзум на Ратко Младиќ

Deutsche Welle - пред: 4 часа

Младиќ себеси се гледа како воин во борбата на култури. Етосот на верен војник се меша со убиствените фантазии на големосрпскиот национализам кој го спроведуваа фигури како Милошевиќ и Караџиќ, пишува германскиот печат.

256 поврзани вести »

Иселувањето ја празни Македонија

Deutsche Welle - пред: 5 часа

Во тетовското село Нераште работат само чајџилниците. Младите, без работа и без перспектива, бараат начин што побрзо да заминат во странство, старите остануваат како неми набљудувачи на егзодусот.

Со конгрес на народите во Сирија до решение на конфликтот?

Deutsche Welle - пред: 6 часа

Со конференција на која би учествувале што е можно повеќе страни во конфликтот во Сирија, Москва, Анкара и Техеран сакаат да ја поттикнат потрагата по политичко решение за граѓанската војна во земјата Во заедничка декларација, претседателите ...

61 поврзани вести »

Економски мигранти во Германија: Не успеваат сите

Deutsche Welle - пред: 6 часа

Поголем дел од денешните гастарбајтери од БиХ во Европа, полесно или потешко, но се снаоѓа и се прилагодува кон животот и работата но новата земја и општественото опкружување, но постојат и такви кои сепак не успеваат.

2 поврзани вести »

Македонската и бугарската влада на седница во Струмица

Deutsche Welle - пред: 7 часа

На седницата ќе бидат потпишани девет меморандуми и декларација во која ќе биде одбележан напредокот во добрососедските односи. Ќе биде положено и цвеќе пред споменикот на Борис Трајковски.

58 поврзани вести »

Доживотен затвор за „балканскиот касап“, Младиќ ќе се жали на пресудата

Deutsche Welle - пред: 23 часа

По пресудата - доживотен затвор поради геноцид и воени злосторства, која му ја изрече Хашкиот трибунал, босанско српскиот екс-генерал Ратко Младиќ најави вложување жалба. По повеќе од две децении од крајот на босанската војна, Хашкиот трибунал за ...

256 поврзани вести »

Самит во Сочи за Сирија

Deutsche Welle - пред: 1 ден

Во Сочи се одржува самит на претседателите на Русија, Турција и Иран посветен на сирискиот конфликт и наоѓањето политичко решение за него. По две години воено учество на Русија во сириската граѓанска војна, шефот на Кремљ, Владимир Путин, најавува ...

61 поврзани вести »

Ратко Младиќ: чудовиште во излогот

Deutsche Welle - 22.11.2017

Кога Ратко Младиќ би можел повторно да бира, тој би избрал да биде Ратко Младиќ. Но, пресудата за чудовиштето стигнува предоцна за земјата ментално заробена во војна, пишува Драгослав Дедовиќ.

256 поврзани вести »

Трагачот по коски на жртвите на Ратко Младиќ

Deutsche Welle - 22.11.2017

Рамиз Нукиќ го преживеа масакрот во Сребреница. По враќањето во родното место, тој тргна во потрага по коските на убиените. „Жртвите се жртви, не е важно дали Србин, Хрват или муслиман. За што паднаа. За ништо.

3 поврзани вести »

Славов: БПЦ има обврска да ѝ помогне на МПЦ

Deutsche Welle - 22.11.2017

Бугарскиот професор и теолог, Атанас Славов во анализа за „Бугарија аналитика“ пишува дека Бугарија и Бугарската црква треба активно да ги поддржат македонската државност и независност и автокефалноста на МПЦ На 9 ноември МПЦ испрати писмо до ...

84 поврзани вести »

Доживотен затвор за Ратко Младиќ поради геноцид

Deutsche Welle - 22.11.2017

Хашкиот трибунал го прогласи за виновен и го осуди српскиот екс-генерал Ратко Младиќ на доживотен затвор, меѓу другото и за геноцидот во Сребреница во 1995. година. Младиќ беше отстранет од судницата по гласните протести Босанско-српскиот екс ...

256 поврзани вести »

И што сега? - сценарија за нова влада

Deutsche Welle - 22.11.2017

Избирачите го кажаа своето, но влада не може да се формира, зашто пропаднаа коалициските преговори. Можни се неколку варијанти, а некои работи зависат и од преговарачката умешност на германскиот претседател Штајнмаер Одеднаш тој се најде во фокусот.

34 поврзани вести »