TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Deutsche Welle

Напад во срцето на Лондон

Deutsche Welle - пред: 6 часа

Четворица загинати, меѓу кои и еден полицаец, и најмалку 20 повредени е досегашниот билас од нападот кој попладнево се случи во срцето на Лондон. Полицијата смета дека извршител на нападот во близина на британскиот парламент е едно лице.

27 поврзани вести »

Пукотници пред парламентот во Лондон

Deutsche Welle - пред: 8 часа

Во центарот на Лондон попладнево се случи напад, во кој е убиено едно лице, а повредени се повеќемина. Како што изјави претставник на британскиот парламент, пред зградата на парламентот напаѓач повредил еден полицаец, по што бил убиен од страна на ...

40 поврзани вести »

Германија ќе ги обесштети жртвите на антихомосексуалните закони

Deutsche Welle - пред: 9 часа

Германската влада одобри закон за обесштетување на обвинетите според законот со кој по Втората светска војна беше забранета хомосексуалноста. Германскиот министер за правда ја нарече иницијативата - одамна задоцнета.

11 поврзани вести »

Републиканците, интересите на Русија и нападите врз Сорос во Македонија

Deutsche Welle - пред: 9 часа

Магазинот „Политико“ пишува дека оркестрираните напади врз фондацијата на Џорџ Сорос во Македонија и американската амбасада во Скопје се поттикнати и поддржани од Русија. Победата на Доналд Трамп на изборите во САД им даде крилја на политичарите со ...

6 поврзани вести »

Штајнмајер положи заклетва

Deutsche Welle - пред: 10 часа

Само што положи заклетва на претседателската функција, Франк-Валтер Штајнмајер премина во офанзива. Во инаугуративниот говор тој го критикуваше турскиот претседател Ердоган. Германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмајер ги отфрли споредбите на ...

83 поврзани вести »

Средба на анти-ИД коалицијата во Вашингтон

Deutsche Welle - пред: 10 часа

Со Трамп сѐ ќе се смени? Плановите за борба против терористичката милиција „Исламска држава“ (ИД) потсетуваат многу на оние на владата на Обама. Сега за нив ќе се разговара со партнерите. Средбата во Вашингтон на министрите за надворешни работи на ...

82 поврзани вести »

Скопје ќе „дишe“ на Еко-дрво

Deutsche Welle - пред: 11 часа

Во центарот на градот, во близина на плоштадот на Македонија, денеска беше поставено првото еко-дрво (City tree) во Скопје. Оваа еколошка инсталација има за цел да го прочистува воздухот и е составена од комбинација на видови мов и васкуларни ...

44 поврзани вести »

Трамп го омаловажува НАТО

Deutsche Welle - пред: 13 часа

Американскиот претседател Доналд Трамп преку својот министер за надворешни работи Рекс Тилерсон демонстрира кои партнери за САД се поважни од НАТО. Тоа е намерен сигнал, смета Миодраг Шориќ.

48 поврзани вести »

Светски ден на водата: Отпадните води како вреден ресурс

Deutsche Welle - пред: 13 часа

На годинешниот Светски ден на водата, ОН повика на зголемување на обемот на третирање на отпадните води и нивно рециклирање, затоа што отпадните води се „есенцијална компонента во циркуларната економија“.

49 поврзани вести »

Хан: Владиното мнозинство мора да биде почитувано од сите

Deutsche Welle - пред: 14 часа

Во единственото интервју кое го имаше за време на престојот во Скопје, еврокомесарот за проширување Јоханес Хан порачува дека мора да се почитуваат Уставот и парламентарното мнозинство. Еврокомесарот Јоханес Хан и тројцата пратеници во парламентот ...

294 поврзани вести »

Нова генерација терористи во Грција

Deutsche Welle - пред: 14 часа

Испраќач на откриените пакети-бомби низ Европа е грчката илегална организација „Заговор на огнените ќелии“, која најавува спроведување некаков план на одмазда. Лабораториските испитувања на експлозивните поштенски пратки, откриени во атински ...

Хан: Русите нѐ лутат, но ништо повеќе од тоа

Deutsche Welle - пред: 14 часа

Во интервју за ДВ, еврокомесарот за проширување говори за обврските на новата влада и шансите, доколку се исполни ветеното, да се забрза процесот на интеграцијата во ЕУ. Прво демократско предавање на власта, а потоа и спроведување на договорените ...

294 поврзани вести »

Брисел се сеќава на жртвите на теророт од 2016-та

Deutsche Welle - пред: 14 часа

На 22 март 2016-та се случи она од што Белгија стравуваше по нападите во соседна Франција: џихадисти убија 32 лица во Брисел, а стотици беа повредени. Болката останува. Белгија денеска се сеќава на жртвите од терористичките напади кои се случија ...

24 поврзани вести »

Источноевропејците како робови во германските фабрики

Deutsche Welle - пред: 15 часа

Плати колку за голо преживување, подизведувачи и аутсорсинг-условите за работа на источноевропските работници во германската месна индустрија се очајни. Советувалишта нудат помош, додека индустријата заработува милијарди Еден бугарски работник ...

Хан му укажал на Груевски дека е загрозена препораката на Македонија

Deutsche Welle - пред: 16 часа

Еврокомесарот укажал дека е загрозена европската иднина, а од ВМРО-ДПМНЕ предочиле дека нема стабилен излез од кризата ако се игнорира политичкиот победник кој го претставува најголемиот дел од македонскиот народ.

294 поврзани вести »

Остри пораки од Хан и ЕУ парламентарците за Иванов и Груевски

Deutsche Welle - 21.03.2017

Во заедничката изјава на комесарот Јоханес Хан и тројцата ЕУ-парламентарци Кнут Флекенштајн, Иво Вајгл и Едуард Кукан од Иванов се бара итно да ја смени одлуката и веднаш да се формира влада Сите политички лидери во земјата, вклучително и ...

127 поврзани вести »

Брисел очекува влада, ВМРО-ДПМНЕ отфрлање на платформата

Deutsche Welle - 21.03.2017

Итно да се формира реформска влада, потребно е државништво, а на тактизирање, порача еврокомесарот Хан во Скопје. ВМРО-ДПМНЕ бара отфрлање на платформата или нови избори Да се почитува демократијата и парламентарното мнозинство, да не се потпалуваат ...

294 поврзани вести »

Чекањето на Иванов заврши, треба да се формираат Собрание и влада

Deutsche Welle - 21.03.2017

Блокадата на Иванов треба да се надмине со конституирање на Собранието и формирање Влада согласно Уставот, велат извори во ЕУ за ДВ. Колку побрзо, толку подобро, велат во Брисел и потврдуваат дека се разговара за санкции Партиите зад кои стои ...

Хотел мама: Ќе се отселам кога ќе се омажам!

Deutsche Welle - 21.03.2017

Многу хрватски девојки и момчиња живеат со родителите. Своите детски соби ги напуштаат со околу триесетина години. Тоа значи и подоцнежно засновање семејство, па и долгорочна штета за демографски урнисаното општество.

2 поврзани вести »

Даунов синдром: Секој мора сам да одлучи

Deutsche Welle - 21.03.2017

Родителите кои очекуваат дете се под голем притисок: сѐ порано е можно да се дознае дали бебето ќе биде родено со инвалидитет. Со тој предизвик може да се излезе на крај, порачува Верица Спасовска-од сопствено искуство.

40 поврзани вести »