TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Deutsche Welle

Мадрид ја развластува каталонската влада

Deutsche Welle - 21.10.2017

За да го реши конфликтот околу каталонската независност, шпанската централна влада најави активирање на членот 155 од Уставот и нови регионални избори. На притисокот од Мадрид, сепаратистите одговараат со нови протести.

124 поврзани вести »

Вечно насмеаниот претседател на Словенија

Deutsche Welle - 21.10.2017

Борут Пахор има големи шанси да биде реизбран на претседателската функција во Словенија. Земјата на чие чело е тој, не се вклопува во клишеата за Балканот како буре барут и извор на трајни политички кризи.

36 поврзани вести »

Моја Европа: Татковината како одраз на загубениот рај

Deutsche Welle - 21.10.2017

Што е татковина? На тоа прашање многумина одговараат автоматски, сметајќи дека на сите им е јасно. Дана Григорчеа пак има своја констатација: татковина е првенствено местото каде нешто можеш да постигнеш.

Уапсен напаѓачот со нож во Минхен

Deutsche Welle - 21.10.2017

Полицијата соопшти дека е уапсен осомничениот напаѓач со нож во Минхен. Тој повредил четири лица во напади на шест локации во градот. Портпарол на полицијата потврди дека е уапсено лице за кое постои сомневање дека ги извршило нападите со нож утрово ...

44 поврзани вести »

„Весела машина“ од која тече ракија

Deutsche Welle - 21.10.2017

Домашното производство на ракија е традиција во Србија. За некои денес тоа е и дополнителен извор на заработувачка, но и прилика за дружење. Домашното производство на ракија е традиција во Србија, за која се верува дека потекнува од далечно време, ...

Шпанија и Каталонија - курс на конфронтација

Deutsche Welle - 21.10.2017

Централната влада во Шпанија најавува активирање на членот 155 од Уставот, кој се нарекува уште и „политичка атомска бомба“. Што значи тоа за Шпанија, а што за Каталонија? Целокупниот развој на ситуацијата во Шпанија укажува на конфронтација.

124 поврзани вести »

Германија позаинтересирана за ЕУ одбрана отколку за НАТО

Deutsche Welle - 21.10.2017

Нова студија за одбранбените опции на Германија сугерира дека перцепцијата за заканите во Берлин се менува поради стравот од тероризмот и опасноста од Русија. Авторот Пол Тејлор вели дека тоа ги менува и приоритетите Анкета на околу 200 водечки ...

Рака - што по ослободувањето?

Deutsche Welle - 21.10.2017

Терористите од Исламска држава воено се совладани, но нова битка е во најава. Најмногу страдаат цивилите оти тие се повторно меѓу двата фронта „Борбата против терористичката организација Исламска држава во Рака остави пустош зад себе", вели ...

22 поврзани вести »

Митолошка дебата за ВМРО-ДПМНЕ

Deutsche Welle - 21.10.2017

Изборните победи во последниве 10 години и историското кредо на ВМРО ја претворија партијата во монархистички клуб на деспотски властелини и стотици илјади закрепостени поддржувачи. Сета оваа расправа за тоа дали Никола Груевски ќе поднесел оставка ...

110 поврзани вести »

Фотографија на денот: „Урбан“ рибар

Deutsche Welle - 21.10.2017

Хоби, пасија, бегство од градската хектика? Можеби од сѐ понешто - на оваа #ФотографијаНаДенот еден човек лови риби во реката Мајна, во Франкфурт, во вечерните ...