TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Екипа

Што се случува кога „Делии“ ќе влезат на трибината на „Гробари“? Ќе ги соблечат ’пиштол голи’… (ВИДЕО)

Екипа - пред: 21 мин

Неверојатни сцени на српското вечно дерби меѓу Партизан и Црвена Звезда. Како и секогаш, во главна улога се навивачите на двата клуба…Неколку членови од навивачката група „Делије“, фанови на Црвена Звезда, се нашле на трибината кај „Гробарите“, ...

12 поврзани вести »

Чешка немаше сили за ново чудо, Холандија е во полуфиналето

Екипа - пред: 35 мин

Холандија е третиот полуфиналист на СП во ракомет за жени откако по голема битка славеше на дуелот со Чешка со резултат 30-26. Чешките ракометарки по елиминацијата на Романија одиграа уште еден храбар натпревар, а победникот беше решен во последните ...

46 поврзани вести »

Буфон се премислува – ЕП 2020? Не е исклучено…

Екипа - пред: 1 час

Џанлуиџи Буфон претходно најави дека на крајот од сезоната заминува во пензија, но по се изгледа дека легендарниот италијански голман ќе ги смени плановите. Во разговорот за „Газета дело спорт“, Буфон најави дека ќе остане на голот додека се ...

46 поврзани вести »

Трагедија во Ирска, почина 16-годишен фудбалер на Шелбурн

Екипа - пред: 2 часа

Ирскиот фудбал е завиен во црно, откако синоќа среде натпревар почина младиот 16-годишен фудбалер, Изи Дезу. Тој колабирал за време на натпреварот, а не успеале ниту обидите на докторите да го реанимираат. Во болница само била констатирана смртта.

Шкупи се жали, реваншот со Вардар мора да го игра во Ѓорче Петров

Екипа - пред: 2 часа

Стадионот во Чаир не ја мина денешната контрола на претставниците на ФФМ, со што пропадна и последната надеж на Шкупи дека реваншот од Купот на Македонија против Вардар ќе може да го одигра на својата арена, пред своите верни навивачи.

10 поврзани вести »

Јаневски: Секоја чест за моите „војници“

Екипа - пред: 2 часа

Македонскиот првак Вардар го совлада Работнички со 1-0, во заостанатиот дерби – натпревар од Првата лига, и ќе презими со „-8“ бода во однос на лидерот Шкендија. Тренерот Чедомир Јаневски е задоволен од триумфот, и упатува честитки за своите ...

9 поврзани вести »

Њукасл има „газдарица“ – Премиерлигашот продаден за 300 милиони фунти

Екипа - пред: 3 часа

Основачката на „Пи – Си – Пи Капитал Партнерс“, Аманда Стејвли, ќе биде новата сопственичка на Њукасл откако Мајк Ешли се согласи да го продаде клубот за 300 милиони фунти. По двомесечните преговори Ешли ја прифати понудата од 300 милиони фунти, ...

2 поврзани вести »

Стари Мустанг возила станаа елементи во луксузни часовници

Екипа - пред: 3 часа

Многу компоненти од старите Ford Mustang возила наместо во отпад завршуваат во рачно изработени уникатни и лускузни часовници. Идејата е на тандемот Кристијан Миг и Џонатан Камструп, кои ги пребаруваат старите стоваришта за отпад на коли низ светот ...

9 поврзани вести »

Никола Калиниќ се враќа по четири месеци

Екипа - пред: 4 часа

Кошаркарот на Фенербахче, Никола Калиниќ ќе се врати на терените по четири месеци пауза на мечот против Жалгирис закажан за утре во рамките од Евролигата. Српскиот репрезентативец поради повреда со која се здоби во август го пропушти Европското ...

2 поврзани вести »

Црногорците не се заморуваат многу – прво Нова година, па после подготовки за ЕП

Екипа - пред: 4 часа

Машката ракометна репрезентација на Црна Гора ќе има само десет дена подготовки пред настапот на ЕП 2018 во Хрватска на кое ќе игра во групата Ц заедно со Македонија, Словенија и со Германија.

2 поврзани вести »

Барсегјан го реши Работнички, Вардар ќе презими на „-8“ во однос на Шкендија

Екипа - пред: 5 часа

Македонскиот првак Вардар го доби градското дерби против Работнички со 1-0 и ќе презими со осум бода негатива во однос на лидерот Шкендија по есенскиот дел од првенството во Првата лига. Тигран Барсегјан во 78.минута успеа да ја затресе мрежата на ...

43 поврзани вести »

Покана од Погба: Јане Велковски ќе гледа Јунајтед -Севилја на „Олд трафорд“

Екипа - пред: 5 часа

Јане Велковски ќе има можност во живот да го проследи својот идол Пол Погба откако добил покана да биде гостин на францускиот фудбалер на претстојниот осминафинален натпревар од Лигата на шампионите меѓу Манчестер јунајтед и Севилја, закажан за ...

124 поврзани вести »

Ханга пред кошаркарското „Ел класико“: Целта е да се спречи Дончиќ

Екипа - пред: 5 часа

Кошаркарот на Барселона, Адам Ханга има една задача за утрешното „Ел класико“ против Реал Мадрид во Евролигата, примарна цел е да се најде начин како да се спречи бекот на Реал Мадрид, Лука Дончиќ.

Охрид победи во АБА2, и тоа службено

Екипа - пред: 6 часа

Македонскиот прволигаш Охрид ја забележа првата победа во рамките од АБА2, и тоа службено откако екипата на Босна го откажа натпреварот против охриѓани што беше закажан за денеска. Причина е огромната криза на босанскиот клуб, чија егзистенција е ...

10 поврзани вести »

Одреден судијата за „Ел Класико“ – Санчез Мартинез на центарот на „Бернабеу“

Екипа - пред: 6 часа

Санчез Мартинез е изборот на Шпанската Фудбалска Федерација за главен судија на претстојното „Ел Класико“ што ќе се игра на 23 декември на „Сантијаго Бернабеу“ во Мадрид. Реал Мадрид ќе мора да атакува на победа за да го намали заостанувањето во ...

2 поврзани вести »

Роналдо го убедува Флорентино Перез да го купи сонародникот Андре Силва

Екипа - пред: 6 часа

Европскиот првак Реал Мадрид е во потрага по нов напаѓач, откако тренерот Зинедин Зидан конечно го убеди Флорентино Перез дека му се потребни повеќе опции во навалната линија, со оглед дека Герет Бејл е константно повреден.

78 поврзани вести »

ФИФА презеде мерки – Нема Светско првенство за расистот од Колумбија

Екипа - пред: 7 часа

Репрезентативецот на Колумбија, Едвин Кардона доби казна од ФИФА од 20.000 франци и пет натпревари суспензија поради расистичката навреда кон јужнокорејските фудбалери за време на пријателскиот натпревар меѓу Колумбија и Јужна Кореја одигран пред ...

5 поврзани вести »

Ибра пак „пукна“ по Гвардиола: Пеп нема карактер, бегаше од мене во Барселона

Екипа - пред: 7 часа

Златан Ибрахимовиќ уште не може да го преболи својот краток престој во Барселона, продолжувајќи ја војната со Пеп Гвардиола. Швеѓанецот имаше одличен старт на авантурата во Барса влегувајќи во долга гол-серија, но потоа беше преселен на клупата, за ...

124 поврзани вести »

Победа и пораз за надежите на тестовите во Кипар

Екипа - пред: 7 часа

Младите репрезентации на Македонија за фудбалери до 15 односно 16 години, предводени од Марио Вујовиќ запишаа пораз и победа на првите тестови со селекцијата на Кипар. На гостувањето во Кипар, селекцијата до 16 години славеше со 4-3, додека ...

2 поврзани вести »

Четирикратниот победник на „Тур д’Франс“ позитивен на допинг

Екипа - пред: 7 часа

Британскиот велосипедист Крис Фрум (32), член на тимот Скај, бил позитивен на допинг тестот по настапот на „Вуелта“ во септември годинава. Резултатите од тестот открија дека Фрум имал зголемени параметри на салбутамол, лек против астма.

7 поврзани вести »