TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Екипа

Сефте за кумановци и во БИБЛ

Екипа - 17.10.2017

Кошаркарите на Куманово ја надминаа мини-кризата по почетните два порази на стартот од сезонава, па по првиот триумф во домашното првенство денеска имаа сефте и во БИБЛ-лигата, славејќи на дуелот против Ибар со резултат 96-92.

12 поврзани вести »

Гонзалес: И кога се мачевме одбраната ни беше на ниво

Екипа - 17.10.2017

Раул Гонзалес има причина за задоволство од настапите на Вардар на стартот од оваа сезона, откако „црвено-црните“ по големиот триумф над Барселона денеска ја продолжија и својата победничка серија во ЛШ, рутински совладувајќи го тимот на Загреб.

51 поврзани вести »

Проблем за Барса, се повреди Жорди Алба

Екипа - 17.10.2017

Ернесто Валверде се соочува со нов проблем околу составот на Барселона откако на денешниот тренинг повреда заработи Жорди Алба. Левиот бек не успеа да го доврши тренингот и веќе е повеќе од сигурно дека тој нема да може да настапи на утрешниот дуел ...

2 поврзани вести »

Надал го пропушта Базел: Морам да го одморам коленото

Екипа - 17.10.2017

Рафаел Надал нема да биде дел од турнирот во Базел, се со цел да го добие неопходниот одмор пред предизвиците што ќе го очекуваат на завршните турнири за оваа година. Шпанскиот ас играше на тврда подлога во 10 од последните 13 дена, па по враќањето ...

22 поврзани вести »

Вардар надмоќен во регионалното дерби против ППД Загреб

Екипа - 17.10.2017

По втор пат сезонава ракометарите на Вардар демонстрираа надмоќност и запишаа нова победа против ППД Загреб со , овој пат во дуелот од 5.коло во регионалната СЕХА лига. Претходно, вардарци беа супериорни против хрватскиот шампион и во дуелот од ...

51 поврзани вести »

НБА „лудилото“ започнува вечерва, кој ќе му застане на патот на Голден стејт?

Екипа - 17.10.2017

Претсезонските подготовки завршија пред три дена, a ноќeска во 02:00 часот по полноќ започнува новата сезона во најелитната кошаркарска лига во светот. На стартот се закажани два премиерни, дерби натпревари.

52 поврзани вести »

Вентура: Шведска е силен ривал, но на СП ќе игра Италија

Екипа - 17.10.2017

Италијанската фудбалска јавност е незадоволна од денешниот ждреб за баражот за влез на СП, откако „аѕурите“ за ривал ја добија Шведска, на хартија најсилната репрезентација меѓу неносителите.

34 поврзани вести »

Лестер го отпушти Крег Шекспир

Екипа - 17.10.2017

Крег Шекспир повеќе не е менаџер на Лестер откако денеска доби отказ од оваа функција по серијата слаби игри на „лисиците“ на стартот од оваа сезона. Ремито од 1-1 на домашен терен против ВБА беше само уште еден доказ за немоќта на овој стратег да ...

24 поврзани вести »

Ултиматум за Монтела: Победи на следните три натпревари или отказ

Екипа - 17.10.2017

Тренерот на Милан, Винчензо Монтела доби ултиматум од управата за да ја спаси работата во клубот, известуваат италијанските медиуми. Неговиот состав мора да издвои три победи во следните три натпревари, во спротивно „росонерите“ ќе се одлучат за ...

28 поврзани вести »

Тетекс прв четвртфиналист во Купот на Македонија

Екипа - 17.10.2017

Македонскиот второлигаш Тетекс е првиот четвртфиналист во фудбалскиот Куп на Македонија. „Текстилците“ денеска во Тетово успеаја да го совладаат Кожув со 3-2, и по ремито (2-2) на првиот мелч, го трасираа патот меѓу осумте најдобри екипи во ...

67 поврзани вести »

Илија Темелковски е нов тренер на Еурофарм Работник

Екипа - 17.10.2017

Битолскиот ракометен суперлигаш Еурофарм Работник веднаш го назначи својот нов тренер по разделбата со Андон Бошковски. Клубот потпиша двеогодишен договор со Илија Темелковски, кој веднаш го презема кормилото на клубот.

26 поврзани вести »

Младинците на Шкендија елиминирани од Нитра во ЛШ

Екипа - 17.10.2017

Младинскиот тим на Шкендија е елиминиран од словачкиот претставник Нитра во Лигата на шампионите. По минималниот пораз (0-1) на гостувањето, младинскиот состав на Шкендија ремизираше 1-1 на денешниот меч што се одигра комплексот на ФФМ во Скопје.

67 поврзани вести »

Несторовски го „олади“ Удинезе: Мислам само на Палермо

Екипа - 17.10.2017

Илија Несторовски уште еднаш ја потврди лојалноста кон Палермо, експресно одбивајќи го интересот на Удинезе за неговите услуги. „Фриулијаните“ се надеваа дека ќе успеат да го доведат македонскиот голгетер во своите редови во јануарскиот преоден рок, ...

3 поврзани вести »

Најавени тимови за ЛШ: Сари во дилема, „наполитанците“ ќе се чуваат за Интер

Екипа - 17.10.2017

Тренерот на Наполи, Маурицио Сари, се соочува со сериозни дилеми оклу составот за вечерашното гостување против Манчестер сити. „Наполитанците“ одиграа жесток дерби дуел со Рома, веќе следниот викенд ги очекува ново дерби против Интер, па затоа ...

2 поврзани вести »

Реал Сосиедад без шестмина повредени доаѓа во Скопје

Екипа - 17.10.2017

Реал Сосиедад ќе биде значително ослабен за претстојното гостување во Скопје против екипата на Вардар, во рамките од третото коло од Лигата на Европа. Тренерот Еузебио Сакристан денеска го објави списокот од 20 фудбалери кои ќе патуваат во ...

24 поврзани вести »

Репрезентацијата се враќа во Скопје: На 11. ноември против Норвешка

Екипа - 17.10.2017

Македонската А репрезентација на 11. ноември ќе одигра пријателски натпревар против селекцијата на Норвешка на Националната арена „Филип Втори“ во Скопје, и официјално информираат од ФФМ. Против репрезентацијата на Норвешка досега сениорите имаат ...

Баражи: Италија против Шведска, Хрватите на мегдан со Грција

Екипа - 17.10.2017

Италија како второпласирана од нашата квалификациска група нема да има нималку лесна задача за пласман на СП 2018, откако „аѕурите“ за противник во нокаут фазата ја добија селекцијата на Шведска.

34 поврзани вести »

Шок од Италија: Анчелоти се враќа во клубот каде што го нарекуваа „свиња“?

Екипа - 17.10.2017

Италијанскиот стратег Карло Анчелоти би можел да се врати на клупата на Јувентус, откриваат медиумите на Апенините. Ова е изненадувачка информација ако се знае дека фановите на „старата дама“ воопшто не го респектираа Анчелоти и му истакнаа ...

28 поврзани вести »

Барселона ќе го понуди Андре Гомеш како ‘мамка’ во Ливерпул за да го купи Кутињо

Екипа - 17.10.2017

Каталонскиот гигант Барселона не се откажува од намерата да го доведе бразилскиот ас Фелипе Кутињо од Ливерпул во своите редови. Иако англискиот премиерлигаш неколку пати ја одби понудата на Барса во летниот преоден рок, раководството на овој клуб ...

15 поврзани вести »

Тодоров: Кога се игра брза кошарка, мора да се примаат и многу поени

Екипа - 17.10.2017

МЗТ Скопје ја прекина мини-серијата од два порази во АБА-лигата, триумфирајќи на тешкото гостување во Лакташи против Игокеа. За успехот да е уште поголем, „металците“ ја прекинаа успешната серија на домаќините, кои во претходните две кола зедоа ...

46 поврзани вести »