TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

еМагазин

(ВИДЕО) Индијката Мануши Чилар стана Мис на Светот

еМагазин - пред: 51 мин

Индијката Мануши Чилар (20) стана Мис на Светот, на натпреварот кој се одржа во Кина. Таа е студент по медицина од индиската држава Харајана и круната ја врати во Индија после 17 години. Третото место го освои преставничката на Англија, а второто ...

6 поврзани вести »

Изгласана одлуката за пренамена на 1,6 милијарди денари помеѓу буџетските корисници

еМагазин - пред: 1 час

Со 51 глас „за“, 25 „воздржани“ и ниту еден „против“ Собранието на Република Македонија денеска ја усвои одлуката за прераспределба на 1,6 милијарди денари меѓу буџетските корисници на централната власт и меѓу фондовите.

48 поврзани вести »

(ВИДЕО) Во Зајас погребани посмртни останки на албански жртви од 1913 до Втората светска војна

еМагазин - пред: 2 часа

Посмртни останки на албански жртви од масакри од 1913 година па сè до Втората светска војна кои беа пронајдени во гробници денеска беа погребани во Зајас, Кичево. Организацискиот Совет за откривање на злосторствата врз Албанци организира пренесување ...

36 поврзани вести »

Внимание: Жена во Тафталиџе лажно се претставува како мајка на Валерија и собира пари за лекување на девојчето

еМагазин - пред: 4 часа

Мајката на Валерија Зафировска, Марина предупреди дека некоја жена во Тафталиџе2 во Скопје, се претставувала во нејзино име и собирала пари за Валерија. „До сите прјатели. Имаме дојава дека некоја жена оди во Скопје, поточно во Тафталиџе 2 од врата ...

3 поврзани вести »

Полицијата го утврди идентитетот на безживотното тело пронајдено во Охридското Езеро

еМагазин - пред: 4 часа

Полицијата го утврди идентитетот на лицето чие безживотно тело денеска во 11:55 часот беше забележано во водите на Охридското Езеро во близина на плажата „Бафало бич“ кај мостот на каналот „Студенчишта“. Станува збор за лицето Филип Ѓ.

54 поврзани вести »

(Фото) Фестивалот на младо вино на „Тиквеш“: Бербата 2017 оценета со одличен квалитет

еМагазин - пред: 5 часа

Осма година по ред голем број љубители и почитувачи на виното присуствуваа на првото отворање на бочвите со вино од годинешната берба во рамки на Фестивалот на младо вино во „Тиквеш“. Присутните претставници на димпломатскиот кор, на институциите, ...

14 поврзани вести »

Монашки хорови од Македонија на фестивал во Солун

еМагазин - пред: 5 часа

Монашкиот хор на Бигорскиот манастир и монахинските хорови „Свети Георгиј Победоносец“ од дебарското село Рајчица и манастирот Пречиста кај Кичево, утре ќе настапат на 8.Меѓународен хорски фестивал, што викендов се одржува во Солун.

5 поврзани вести »

Случаен минувач забележал безживотно тело во каналот Студенчишта во Охрид

еМагазин - пред: 5 часа

Безживотно тело е забележано денеска во водите на Охридското езеро во близина на плажата „Бафало бич“ кај мостот на каналот „Студенчишта“. Телото, како што информираат од охридската полиција, во 11 часот и 55 минути го забележал случаен минувач кој ...

54 поврзани вести »

(Фото) Реномираниот италијански автор Клаудио Магрис гостуваше на отворањето на „Арс студио“

еМагазин - пред: 6 часа

Вчеравечер во новоотворената „Арс студио’’ книготека во центарот на градот на улицата „Максим Горки’’ бр. 21 пред бројните љубители на убавиот пишан збор се претстави реномираниот италијански автор Клаудио Магрис.

6 поврзани вести »

Дел од парите за Валерија уплатени за лекување на други две дечиња

еМагазин - пред: 6 часа

Семејството Зафировски информираше дека, дел од средствата за лекување на седумгодишната Валерија Зафировска, денеска биле пренаменети за лекување на други деца. Од уплатниците може да се види дека се уплатени по 16.585 денари на хуманитарните ...

3 поврзани вести »

Бројот на загинати во поплавите во Грција достигна 19

еМагазин - пред: 7 часа

Три нови тела на жртви се пронајдени од поплавите во Грција во градот Мандра, со што бројот на загинати достигна до 19, соопштија грчките власти. - Се уште не знаеме дали тие тела се на лица кои се водат како исчезнати, прво мора да ги ...

52 поврзани вести »

Парите за Стефан се собрани, тој може да замине на операција за да му се спаси видот

еМагазин - пред: 7 часа

Парите за операција на малиот Стефан се собрани и тој ќе може да се оперира во Русија. „Добри луѓе, ви благодариме за хуманоста и агилноста, и сакам да ве известам дека средствата за операција за Стефан се собрани.

7 поврзани вести »

Владата на ВМРО-ДПМНЕ во ланската кампања платила 219.000 евра за пи-ар совети од странци или по 73.000 месечно

еМагазин - пред: 7 часа

Поранешната Влада на ВМРО-ДПМНЕ во 2016 година на денот на почетокот на предизборната кампања, на 21 ноември, ангажирала две странски компании специјализирани за односи со јавност и креирање стратегии, за чии услуги, согласно договореното исплатила ...

10 поврзани вести »

На солунскиот градоначалник Јанис Бутарис „не му е гајле“ за реакциите во Грција што не нарекол Македонија

еМагазин - пред: 7 часа

Реакциите во Грција, како од пратеници на опозициските партии, така и од медиумите затоа што градоначалникот на Солун во Скопје го употреби уставното име на Македонија, ги коментираше самиот Јанис Бутарис, кој вели дека е комплетно рамнодушен и ...

61 поврзани вести »

Кежаровски: Што да речам, а да не заплачам

еМагазин - пред: 8 часа

По промоцијата на книгата „Живот во кутија“, новинарот Томислав Кежаровски се заблагодари на сите оние кои го испочитуваа на овој настан кој се одржа во ФОН. „Што да речам а да не заплачам по којзнае кој пат овие два дена. Едни сте и единствени сте.

38 поврзани вести »

(Фото) Планинарскиот дом Љуботен е реновиран и изгледа исто како пред 86 години

еМагазин - пред: 8 часа

Членовите на планинарскиот клуб „Љуботен“ го реновираа планинарскиот дом „Љуботен“ и сега тој изгледа исто како пред 86 години, односно како што изгледал во 1931 година. Фотографијата, на која се гледа сличноста во изгледот ја постираше ...

Ново домче за нов старт: Голема акција за првиот ромски извиднички одред во Шуто Оризари

еМагазин - пред: 9 часа

Првиот ромски извиднички одред „Просперитет“ ќе добие свој дом. Најновиот извиднички одред во Македонија заедно со извидниците од Сојузот на извидници, „Мрдни со прст“ и локалното население денеска ќе го реновираат објектот на центарот за социjaлни ...

(Фото) Прослава за 145 години постоење на S.T. Dupont во Француската резиденција во Скопје

еМагазин - пред: 9 часа

Францускиот бренд за луксузни производи S.T. Dupont го прослави 145-от роденден и ги промовираше новите луксузни колекции на настанот кој се одржа во Резиденцијата на францускиот амбасадор во Скопје.

12 поврзани вести »

Црната точка Радовиш - Струмица зеде уште една жртва, загина 19 годишно момче

еМагазин - пред: 10 часа

Деветнаесет годишно момче од Радовиш утрово загина во сообраќајка која се случила на магистралниот пат Радовиш-Струмица кај клучката Воиславци. Сообраќајката се случила помеѓу патничко возило Голф управувано од Кристијан Р.

33 поврзани вести »

Владата усвои законски измени за олеснето социјално и здравствено осигурување на земјоделците

еМагазин - пред: 10 часа

На вчерашната 39. седница, владата го разгледа и усвои предлог–законот за изменување на Законот за придонеси од задолжително социјално осигурување. Оваа предлог одлука е донесена за да се обезбеди непречено задолжителното социјално осигурување на ...

50 поврзани вести »