TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

еМагазин

Груевски: Ова што го работи СЈО е незаконски, бидејќи нивниот мандат е одамна истечен

еМагазин - пред: 18 мин

Ова што го работи СЈО е незаконски, бидејќи нивниот мандат е одамна истечен и овие предистражни постапки што ги водат практично се малтретирање на граѓаните во услови кога тие не може да поднесуваат никакви обвиненија или практично работат ...

57 поврзани вести »

За три милиони евра продадени 315.000 акции од осигурителната компанија „Албсиг“

еМагазин - пред: 18 мин

Во блок-трансакција вредна 184,4 милиони денари или околу три милиони евра денеска на Македонската берза беа продадени 315.000 акции од „Албсиг“ АД Скопје. Акциите се продадоа по цена од 585,6 денари за акција.

Јанева: Груевски повикан за сведок во предистражна постапка за земена провизија за струја

еМагазин - пред: 36 мин

Поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска неколку часа беше во просториите на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) во Скопје, каде беше викнат во својство на сведок во нова предистражна постапка, информираше специјалната ...

24 поврзани вести »

Полицијата поднесе кривична пријава против поранешен градоначалник на Неготино

еМагазин - пред: 57 мин

Полицијата од Неготино поднесе кривична пријава против поранешен градоначалник на Неготино В.А.(54) поради постоење основи на сомнение за сторени три кривични дела „злоупотреба на службената положба и овластување“.

24 поврзани вести »

(ВИДЕО) Приказната на УЕФА за малиот Јане од Скопје: Не можам да одам, но фудбал играм секаде

еМагазин - пред: 1 час

Деветгодишниот Јане Велковски од Скопје, живее за и со фудбалот. Тој игра фудбал во секоја можна прилика, а очите му светнуваат секогаш кога зборува за својот омилен спорт, почнува сторијата на УЕФА за малиот Јане кој е врзан за количка, со ...

9 поврзани вести »

Купете во Телеком онлајн продавницата: Попуст на телефони до 50%

еМагазин - пред: 1 час

Македонски Телеком нуди големи попусти на мобилни телефони и бесплатна достава доколку ги купите во редизајнираната Телеком онлајн продавница . Можете да заштедите и до 50% преку едноставна постапка и детално да ги разгледате сите модели на телефони ...

17 поврзани вести »

Скопјанец со безбол палка нападнал возач на автобус на ЈСП

еМагазин - пред: 2 часа

Возач на автобус на ЈСП Скопје вчера бил физички нападнат со безбол палка од страна на 33-годишен скопјанец, откако со возилото кое го управувал му го попречил патот на автобусот. Како што соопшти МВР, настанот бил пријавен вчера околу 14,15 часот а ...

20 поврзани вести »

Прва правосилна пресуда на СЈО: Обвинет во „Таргет“ и во „Тврдина“ ја призна вината и доби условна казна

еМагазин - пред: 2 часа

Условна казна од шест месеци доби еден од обвинетите во предметот „Таргет – Тврдина на СЈО, кој во постапката самоиницијативно ја признал својата вина. Ова е прва правосилна за предмет што го води ова обвинителство.

38 поврзани вести »

Груевски на распит во СЈО

еМагазин - пред: 2 часа

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска дојде во просториите на Специјалното јавно обвинителство. Засега нема информации дали Груевски е повикан како обвинет или сведок во некоја од постапките што ги води СЈО.

57 поврзани вести »

Шпанската „Рубау“ бара дополнителен рок за изградба на експресниот пат Градско-Прилеп

еМагазин - пред: 2 часа

Дополнителен рок за изградба на експресниот пат Градско-Прилеп побарале претставници на изведувачот на градежните работи шпанска „Рубау“ денеска на средба со министерот за транспорт и врски Горан Сугарески и директорот на Јавното претпријатие за ...

14 поврзани вести »

Историски скок: Просечната плата прв пат над 23.000 денари

еМагазин - пред: 3 часа

Според податоците на Државниот завод за статистика просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во септември 2017 година изнесува 23.229 денари , што е зголемување за 4,7 отсто во однос на септември 2016 година.

34 поврзани вести »

Ратко Младиќ осуден на доживотен затвор

еМагазин - пред: 3 часа

Судскиот совет на Хашкиот трибунал денеска го осуди поранешниот командант на силите на боснаските Срби, генерал Ратко Младиќ на казна доживотен затвор. Станува збор за првостепена пресуда, на која жалба ќе може да поднесат и Хашкото обвинителство и ...

160 поврзани вести »

Мултимилионска зделка: ЈП за државни патишта набавува телекомуникациски услуги за три години

еМагазин - пред: 4 часа

Јавното претпријатие за државни патишта распиша оглас за набавка на оптичко комуникациско поврзување, интернет пакет услуги и услуги за фиксна телефонија, вклучувајќи и кол центар во времетраење од три години.

Апелација одлучи: „Бомба“ помеѓу Мијалков и Тачи ќе биде доказ во случајот „Титаник 2“ на СЈО

еМагазин - пред: 4 часа

Апелацискиот суд - Скопје денеска одлучи два прислушувани разговора, од кои едниот необјавен, да можат да се користат како доказ во судската постапка за предметот „Титаник 2“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО).

27 поврзани вести »

Распродажба на запленета стока во УЈП: Се нудат автомобили, телевизори, монитори...

еМагазин - пред: 4 часа

На јавна аукција и со слободна комерецијална продажба со прибирање понуди закажани за 30 ноември, годинава Упрвата за јавни приходи ќе изврши пордажба на запленети предмети од даночни должници.

2 поврзани вести »

Поранешни вработени прашуваат: Каде се парите на новинарите од МПМ и МП?

еМагазин - пред: 5 часа

Поранешни вработени во МПМ и МП преку отворено писмо, кое Ви го пренесуваме во целост, јавно прашуваат каде се нивните пари: „Каде се парите на новинарите од МПМ и МП? Ние, поранешните вработени во пропаднатата фирма во ликвидација „Медиа принт“ и ...

20 поврзани вести »

Министерството за труд и социјала бара консултант

еМагазин - пред: 5 часа

На Република Македонија и е одобрен кредит од страна на Светска банка за потребите за реализација на Проектот за условени парични надоместоци. Дел од овие средства ќе бидат искористени за плаќање на обврските што ќе произлезат од договорот што ќе се ...

Расте кредитирањето кај домаќинствата, се намалува кај фирмите: Најбарани станбените кредити

еМагазин - пред: 5 часа

Во октомври вкупните кредити остварија минимално месечно зголемување од 0,1% како резултат на растот на кредитирањето на секторот „домаќинства“, во услови кога кредитниот раст на корпоративниот сектор континуирано бележи негативни месечни стапки од ...

2 поврзани вести »

Вработувања во НБРМ: Се бараат тројца програмери

еМагазин - пред: 5 часа

Народната банка на Република Македонија распиша оглас за вработување на тројца извршители на работно место помлад програмер во Отсекот за програмирање во Дирекцијата за информациска технологија.

Премиерата на македонската верзија на мјузиклот MAMMA MIA! во декември

еМагазин - пред: 6 часа

Од Македонскиот народен театар (МНТ) ја најавуваат премиерната изведба на вториот лиценциран мјузикл во МНТ, MAMMA MIA!. Мјузиклот MAMMA MIA! е еден од најпознатите наслови во музичкиот жанр, а нумерите се најголемите хитови од шведската група АББА, ...

18 поврзани вести »