TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

еМагазин

(Фото) Планинарскиот дом Љуботен е реновиран и изгледа исто како пред 86 години

еМагазин - пред: 21 часа

Членовите на планинарскиот клуб „Љуботен“ го реновираа планинарскиот дом „Љуботен“ и сега тој изгледа исто како пред 86 години, односно како што изгледал во 1931 година. Фотографијата, на која се гледа сличноста во изгледот ја постираше ...

Ново домче за нов старт: Голема акција за првиот ромски извиднички одред во Шуто Оризари

еМагазин - пред: 22 часа

Првиот ромски извиднички одред „Просперитет“ ќе добие свој дом. Најновиот извиднички одред во Македонија заедно со извидниците од Сојузот на извидници, „Мрдни со прст“ и локалното население денеска ќе го реновираат објектот на центарот за социjaлни ...

(Фото) Прослава за 145 години постоење на S.T. Dupont во Француската резиденција во Скопје

еМагазин - пред: 22 часа

Францускиот бренд за луксузни производи S.T. Dupont го прослави 145-от роденден и ги промовираше новите луксузни колекции на настанот кој се одржа во Резиденцијата на францускиот амбасадор во Скопје.

10 поврзани вести »

Црната точка Радовиш - Струмица зеде уште една жртва, загина 19 годишно момче

еМагазин - пред: 23 часа

Деветнаесет годишно момче од Радовиш утрово загина во сообраќајка која се случила на магистралниот пат Радовиш-Струмица кај клучката Воиславци. Сообраќајката се случила помеѓу патничко возило Голф управувано од Кристијан Р.

33 поврзани вести »

Владата усвои законски измени за олеснето социјално и здравствено осигурување на земјоделците

еМагазин - пред: 23 часа

На вчерашната 39. седница, владата го разгледа и усвои предлог–законот за изменување на Законот за придонеси од задолжително социјално осигурување. Оваа предлог одлука е донесена за да се обезбеди непречено задолжителното социјално осигурување на ...

50 поврзани вести »

Дебарски бањи Цапа ја зголеми добивката

еМагазин - 18.11.2017

Во првите девет месеци од годината Дебарски бањи Цапа има сеопфатна добивка од 29.197.000 денари, соопшти компанијата преку Македонската берза. Лани во истиот период компанијата имаше добивка од 11.540.000 денари.

30 поврзани вести »

Кои се новите членови на Надзорниот одбор на Топлификација

еМагазин - 18.11.2017

За нови членови на Надзорниот одбор на Топлификација АД Скопје, се избираат/реизбираат: Ивица Стојановски, Ристо Спировски, Георги Велевски, Гроздан Делидинков и Коста Костадиновски, соопшти компанијата преку Македонската берза.

2 поврзани вести »

(ВИДЕО) Како култниот Петре Прличко ја пееше „Јовано, Јованке„

еМагазин - 18.11.2017

На 16. ноември се навршија 22 години од смртта на еден од нашите најдобри актери, Петре Прличко. Во ретро Ве потсетуваме на сцена од филмот „Солунски атентатори“ од 1961 година, во која Прличко ја пее позната народна песна „Јовано, Јованке“.

Велешки Ветекс со добивка од 8,2 милиони денари

еМагазин - 18.11.2017

Во првите девет месеци од годината Ветекс од велес има сеопфатна добивка од 8.290.000 денари, објави компанијата преку Македонската берза. Минатата година добивката на компанијата беше 7.081.000 денари.

30 поврзани вести »

Топлификација со добивка од 10,2 милиони денари

еМагазин - 18.11.2017

Топлификација АД Скопје оствари позитивен финансиски резултат за период јануари- септември 2017 година прикажан во неревидираниот поединечен Биланс на успех. Остварената нето добивката по оданочување за период 01.01.

30 поврзани вести »

Кои се членовите на Управниот одбор на Топлификација

еМагазин - 18.11.2017

Надзорниот одбор на Топлификација АД Скопје на 09.11.2017 година донесе одлука за избор на нови членови и претседател на Управниот одбор, соопшти компанијата преку Македонската берза. Надзорниот одбор за нови членови на Управниот одбор ги избра ...

2 поврзани вести »

Димитров не очекува нов предлог за името на средбата во Брисел

еМагазин - 18.11.2017

Министерот за надворешни работи Никола Димитров во пресрет на продолжувањето на разговорите за прашањето на името меѓу Македонија и Грција во Топ тема на Телевизија Телма, оцени дека процесот од наша страна ќе заврши со мудроста на граѓаните.

42 поврзани вести »

Закажано ново рочиште за Фени

еМагазин - 18.11.2017

Основниот суд во Велес, закажа ново рочиште за испитување на условите за отворање стечај во Фени индустри на 29.11.2017 година во 12:00 часот во судница бр. 6 во Основниот суд во Велес (први кат). Претходното рочиште беше одложено.

10 поврзани вести »

Работењето на Триглав во согласност со годишниот план

еМагазин - 17.11.2017

Групацијата Триглав, овогодинешниот деветмесечен период го заврши со добивка пред оданочување во висина од 64,5 милиони евра. Доколку се земат во вид предвидените прилики до крајот на годината, во Заваровалница проценуваат дека ќе се оствари ...

3 поврзани вести »

(Видео) Ученици направија концерт за паметење за топол дом на бездомните животни

еМагазин - 17.11.2017

Во ресторанот „Фоур“, во Скопје се случи несекојдневен концерт по пијано на учениците на Маја Стојановиќ Крстиќ, кои дадоа сè од себе и преку нотите на клавирот ја будеа публиката да се сети на бездомните животинчиња во Скопје.

2 поврзани вести »

Македонија ќе учествува на „Евровизија 2018“

еМагазин - 17.11.2017

Македонија ќе учествува на изборот за песна на „Евровизија“ следната година, откако МРТ и Португалската радио-телевизија постигнале договор. На официјалната веб-страница на „Евровизија“, Македонија сега стои како една од 43 земји учеснички.

12 поврзани вести »

И Силвестер Сталоне обвинет за сексуално злоставување

еМагазин - 17.11.2017

И актерот Силвестер Сталоне е обвинет за сексуален напад од страна на жена чиешто име не се соопштува, и која во 1986. имала 16 години. Тогаш наводно се случил инцидентот, а Сталоне категорично отфрла било каква вмешаност.

23 поврзани вести »

Опожарени три возила во Скопје

еМагазин - 17.11.2017

Три возила се опожарени синоќа во 21:56 часот на ул.„23 Октомври“ во Скопје, соопшти полицијата. Опожарени се возилата “Фолсваген Шаран“ сопственост на А.Б.(33), “Пежо 308“ сопственост на А.Н. и „Форд Фиеста“ сопственост на А.Ј.

22 поврзани вести »

Скопјанец нападнал лекар и медицинска сестра од поликлиниката Чаир

еМагазин - 17.11.2017

Лекар и медицинска сестра вработени во поликлиниката Чаир се физички нападнати од скопјанец кој ја донел внуката со грчеви во стомакот, информираат од МВР. Инцидентот се случил вчера околу 12:40 часот кога Е.С.

22 поврзани вести »

Од недела заладување со снег на планините и повисоките места

еМагазин - 17.11.2017

Од недела се очекува заладување со дожд на пониските места и снег на планините и на повисоките места над 800 метри. УХРМ денеска соопшти дека под влијание на постудена и релативно влажна воздушна маса од недела ќе преовладува облачно време, а кон ...

24 поврзани вести »