TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

еМагазин

Истражување: Колку често македонските граѓани пијат алкохол?

еМагазин - пред: 1 ден

Мнозинството од сите возрасни лица пријавиле дека некогаш го консумирале алкохол во текот на нивниот живот (86,4 отсто), покажува најновото истражување на Институтот за јавно здравје. Исто така, 59,2 отсто од сите возрасни лица пријавиле консумирање ...

52 поврзани вести »

Активни пушачи се речиси половина од возрасните граѓани во Македонија

еМагазин - 21.11.2017

Еден од двајца возрасни во Македонија односно 46 отсто од возрасните се активни пушачи, покажува најновото истражување на Институтот за јавно здравје. Процентот на активни пушачи е највисок во возрасните групи 35-44 (57,6 отсто), а потоа следи ...

Најмногу од ВМРО-ДПМНЕ: Поднесени 90 амандмани за законот за употреба на јазиците

еМагазин - 21.11.2017

Вкупно 90 амандмани се поднесени за Предлог-законот за употреба на јазиците до Комисијата за европски прашања во Собранието до завршувањето на рокот. Најмногу 84 поднела опозициската ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ четири и Беса два.

89 поврзани вести »

Заев објасни како се реши спорот со Србија: Ние повлековме наш човек, Србија повлече свој

еМагазин - 21.11.2017

Република Македонија и Република Србија имаат партнерски односи со високо ниво на заемна доверба, разбирање и добрососедство. Во меѓусебните односи има многу прашања и теми што ги поврзуваат двете земји и сите прашања треба да се решаваат со ...

87 поврзани вести »

Град Скопје ќе прави „генералка“ на улиците

еМагазин - 21.11.2017

Градот Скопје во претстојниот период ќе спроведе голема акција за чистење на улиците со цел намалување на загаденоста, која ќе се спроведува во сите општини во Градот во период од 20-тина дена.

32 поврзани вести »

Промена во Надзорниот одбор на БЕГ

еМагазин - 21.11.2017

Алексеј Шишаков, Александар Архипов, Андреј Королов од Русија се назначени за нови членови на Надзорниот одбор на Друштво за инвестиции, производство, трговија и советодавни услуги Балкан Енерџи Груп АД Скопје (БЕГ).

Пијан Русин паднал од деветти кат, повикал полиција и продолжил да пие

еМагазин - 21.11.2017

Маж во Москва, се опијанил и паднал од прозорецот од деветти кат во зградата каде живее, а потоа се вратил во неговиот стан, повикал полиција и продолжил да пие. Тој паднал на бетон, но само се здобил со гребнатинки по телото бидејќи претходно ...

11 поврзани вести »

(Фото) The Loft: Покорете го секојдневието со нов поглед на светот

еМагазин - 21.11.2017

Една од главните причини која го уништува сечиј дух и енергија е монотоното секојдневие. Заглавени во рутина и обврски, честопати се заборава тоа што го прави животот поинаков. Луѓето сѐ повеќе учествуваат во таа борба за успех која е составена од ...

Промоција на книгата „Успеси и падови 1993 година“ од Стојан Андов во Кавадраци

еМагазин - 21.11.2017

Во Домот на културата во Кавадарци на 22 ноември (среда) во 18 часот ќе биде промовирана книгата „Успеси и падови 1993 година“ од Стојан Андов, издание на „Матица македонска“ од Скопје. Изданието ќе го промовира Љубомир Гајдов, познат ...

7 поврзани вести »

(Фото) Хан, Тевдовски, Царовска, Османи се повозеа во автобус

еМагазин - 21.11.2017

Еврокомесарот за проширување и добросодеска политика Јоханес Хан, министерката за труд и социјална политика Мила Царовска, министерот за финансии Драган Тевдовски, вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи денеска се повозеа во автобусот кој е ...

104 поврзани вести »

Македонското население старее, до 2050 една третина од граѓаните ќе бидат стари

еМагазин - 21.11.2017

До 2050 година над 33% од населението во Македонија ќе бидат стари, покажуваат прогнозите на Обединетите нации. Во 2008 година, според статистички податоци, стари биле 16,6 проценти од населението, а на пописот во 2002 околу 15 проценти.

СЕММ: Треба да се елиминира влијанието на државата врз процесот на саморегулација во медиумите

еМагазин - 21.11.2017

Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ), во пресрет на најавените измени на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, цврсто останува на ставот дека е потребно да се елиминира какво било влијание на државата врз процесот на ...

ЕУ со 37,5 милиони евра дава поддршка за вработувањето, социјалната инклузија и образованието

еМагазин - 21.11.2017

Европската унија обезбедува 37,5 милиони евра за унапредување на состојбите во секторите вработување, образование и социјална инклузија, информира денеска еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, промовирајќи го почетокот на кампањата „Веруваме во ...

32 поврзани вести »

ПериМак- Надеж за најмалите пациенти во Македонија

еМагазин - 21.11.2017

Од 21 до 23 ноември во Хотел Александар Палас Скопје, како и 24 и 25 ноември, во зградата на Министерство за здравство на РМ, повеќе од 250 македонски гинеколози, акушери, педијатри, неонатолози и интензивисти како и медицински сестри ќе бидат дел ...

26 поврзани вести »

Инспекторатот за земјоделство купува нови службени возила

еМагазин - 21.11.2017

Државниот инспекторат за земјоделство објави оглас за доделување на договор за јавна набавка на службени возила. Според објавата на Бирото за јавни набаки се работи за договор со проценета вредност од 5.000.000 денари без ДДВ.

Чешка компанија го купува малцинскиот партнер на Државна видеолотарија

еМагазин - 21.11.2017

САЗКА Груп а.с. (SAZKA Group a.s.) со седиште во Прага е името на чешката компанија која преку купување акции се стекнува со контрола над австриската компанија Казинос Аустриа Акциенгезелшафт (Casinos Austria Aktiengesellschaft), од Виена во чија ...

Детален преглед на буџетските приходи: Владата урива рекорди во наплата на даноци

еМагазин - 21.11.2017

Во периодот јануари - октомври 2017 година вкупните буџетски приходи се реализирани во износ од 146,3 милијарди денари или околу 80 отсто, односно истите се повисоки за 4,4 отсто во однос на наплатените за анализираниот период од претходната година, ...

34 поврзани вести »

ЕУ воведува задолжителна квота за жени во управувањето со компаниите

еМагазин - 21.11.2017

Европската комисија ќе бара воведување задолжителни квоти за жени во управите на јавните компании во земјите на ЕУ. Според предлогот, компаниите кои имаат помалку од 40 проценти жени во управата, ќе треба да преферираат жени при избор на кандидати ...

11 поврзани вести »

Книгата на Кежаровски „Живот во кутија“ ќе се продава во книжарниците „Три“

еМагазин - 21.11.2017

Книгата „Живот во кутија“ на новинарот Томислав Кежаровски од денеска ќе се продава во книжарниците на „ТРИ“ во Скопје и во нивната дистрибутивна мрежа. Во втората половина на декември, ќе се одржат промоции во Битола и во Струмица.

(ВИДЕО) Потонатиот брод „Мис Стон“ извлечен од каналот Студенчишта

еМагазин - 21.11.2017

Денес се надмина инцидентот со бродот “Мис Стон“, кој делумно беше потонат во каналот Студенчишта и од кој беше излеана мала количина нафта, информираат од Општина Охрид. “Со помош на брод од Хидробиолошкиот завод и дигалка бродот беше исправен и ...