TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

еМагазин

Температурите паѓаат: Најстудено во Битола со минус осум степени

еМагазин - 21.11.2017

Најниска температура од минус осум степени утрово се измерени во Битола, минус шест се измерени во Маврово и Лазарополе, минус пет во Крушево, минус четири во Крива Паланка, Охрид и Берово, минус три во Претор и Прилеп, минус два Ѓуриште, Пожаране, ...

42 поврзани вести »

Граѓаните пијат помалку: Намалени добивките и продажбата на компаниите за алкохол, сокови и вода

еМагазин - 21.11.2017

Намалени добивки, намалена продажба, намалено производство. Компаниите за производство на безаклохолни и алкохолни пијалоци првите три квартали годинава ги завршија со полоши резултати од минатата година.

16 поврзани вести »

Сеад Кочан и Ѓоко Поповски во суд: Рочишта за „Труст“ и „Триста“

еМагазин - 21.11.2017

Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да се одржат рочишта за предметите на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), „Труст“ и „Триста“. Во „Труст“ првоосомничен е бизнисменот Сеад Кочан, а обвинети се уште две физички и три правни лица, меѓу кои ...

39 поврзани вести »

Кои се Дарко Костадиновски и Осман Кадриу, кандидатите за нови судии во Уставен суд

еМагазин - 21.11.2017

Претседателот, Ѓорге Иванов, ги предложи Дарко Костадиновски и Осман Кадриу за нови судии на Уставниот суд. Костадиновски и Кадриу треба да ги заменат Наташа Габер-Дамјановска и Гзиме Старова, на кои мандатот им истече минатиот месец.

Партизанска станува опасно место за движење: За девет дена со закани со нож, ограбени девет лица

еМагазин - 21.11.2017

Во периодот од 11 до 20 ноември на булеварот „Партизански одреди“ во Скопје се ограбени девет лица. Од полициските билтени може да се извлече податокот дека тие се на возраст од 15 до 19 години.

27 поврзани вести »

Загадувањето тивок убиец: Скопјани најчесто лежат во болница поради болести на дишните патишта

еМагазин - 21.11.2017

Болестите на респираторниот систем се најчестата причина за хоспитализација на населението во Скопскиот регион во 2016 година, покажува анализата на Центарот за јавно здравје - Скопје. Имено, 13,9 отсто од вкупниот број на случаи на болничко ...

3 поврзани вести »

(ВИДЕО) Заев: Во Белград се чувствувам како дома

еМагазин - 21.11.2017

Премиерот Зоран Заев вчера слета на белградскиот аеродром „Никола Тесла“,каде беше дочекан од српскиот министер за иновации и технолошки развој Ненад Поповиќ од каде што замина на вечера со премиерката на Србија Ана Брнабиќ.

97 поврзани вести »

(ВИДЕО) Ангелите на Victoria's secret „го запалија“ Шангај

еМагазин - 20.11.2017

Воздишки и извици на воодушевување предизвикаа убавиците ангажирани во годинашната ревија на еден од најпознатите модни брендови за женска долна облека на светот „Victoria’s secret“ која се одржа во Шангај, НР Кина.

62 поврзани вести »

Со припејд наградна игра на Македонски Телеком до автомобил Volkswagen UP

еМагазин - 20.11.2017

Македонски Телеком почнувајќи од денеска, за своите припејд корисници организира наградна игра „Дополни и добиј“. Со новата припејд наградна игра, корисниците секој ден учествуваат во извлекување за смартфон Samsung J5 2017, а главната награда е ...

6 поврзани вести »

Катимерини: Западот активиран да ги затвори отворените прашања на Западен Балкан

еМагазин - 20.11.2017

Од сите страни пристигнуваат пораки и сигнали кои покажуваат дека претстои развој во однос на темата околу спорот за името на Поранешната Југословенска Република Македонија, пишува „Кетимерини“.

6 поврзани вести »

Вајгл: Руското мешање на Балканот го поттикна проширувањето на ЕУ

еМагазин - 20.11.2017

Словенечкиот европратеник Иво Вајгл во Подгорица изјави дека влијанието на Русија на Балканот довело до тоа Европската унија да му даде повисок приоритет на процесот на проширување. Во разговор за црногорскиот весник „Побједа“, Вајгл вели дека во ЕУ ...

162 поврзани вести »

Рускиот патријарх Кирил: На човештвото му се ближи крајот, внимавајте што правите

еМагазин - 20.11.2017

Рускиот Патријарх Кирил ги повика политичарите и граѓаните да се обединат и да не бараат револуционерни промени, бидејќи, како што рече, „мора некој да биде слеп, па да не забележи дека се ближат страшни моменти во историјата запишани во Книгата ...

14 поврзани вести »

Ретка видео-снимка од времето на Османлиите: Преселба на Власи-номади од битолско

еМагазин - 20.11.2017

Пионерите на филмот во Македонија и во Југоисточна Европа познатите браќа Јанаки и Милтон Манаки се одговорни што и денес можеме да видиме како се живеело на овие простори пред стотина години.

Хан: Законот за јазици е разумно барање, но не е еден од приоритетите на Брисел

еМагазин - 20.11.2017

Јоханес Хан, еврокомесарот за проширување, која е во дневна посета на Македонија, смета дека законот за јазици е мошне разумно барање, но вели оти тој не е дел од приортетите на Брисел, што во моментов се бараат од Македонија на патот на нејзината ...

31 поврзани вести »

(ВИДЕО) Голема акција во Србија: Уапсени 93 лица, запленети се дрога и оружје

еМагазин - 20.11.2017

Во повеќе одделни акции во Србија, во борбата против криминалот и корупцијата, уапсени се 93 лица, вклучувајќи и шест полицајци, а запленети се околу 3,8 килограми наркотици, соопшти денеска српското Министерство за внатрешни работи.

11 поврзани вести »

Епилог од стартот на судењето за „Насилство во Центар“: Лазаров ја призна вината, останатите обвинети се изјаснија за ...

еМагазин - 20.11.2017

Во скопскиот Кривичен суд денеска се одржа главната расправа за предметот „Насилство во Центар“. Обвинителката на Специјалното јавно обвинителство Фатиме Фетаи ја изнесе содржината на обвинителниот акт.

Само 2% од Скопјани селектираат отпад- немаат услови, ниту контејнери

еМагазин - 20.11.2017

Според истражувањето кое што го направи НВО Гоу Грин само 2% од жителите на Скопје го селектираат отпадот целосно, а 29% го селектираат делумно. Податоците од истражувањето кое е спроведено во руралниот и во урбаниот дел на Скопје каде биле ...

21 поврзани вести »

Силни земјотреси во светот наредната година, предупредуваат научници

еМагазин - 20.11.2017

Во 2018 година можни се силни земјотреси во целиот свет поради периодично успорување на ротацијата на Земјата, предупредуваат научници. На годишна средба на Американското геолошко здружение, Ребека Бендик од Универзитетот Монатана и Роџер Билам од ...

58 поврзани вести »

Разбојништа на „Партизански одреди“ станаа секојдневие: Два нови случаи

еМагазин - 20.11.2017

Синоќа по 18 часот на булевар „Партизански одреди“ извршени се две разбојништва во кои со закана со нож се одземени пари и часовник. Министерството за внатрешни работи соопшти дека вчера во 18,20 часот пријавено e дека во Скопје на бул.

27 поврзани вести »

Груевски, Јанакиески и Пешевски на суд на 6. декември за случајот „Траекторија“ на СЈО

еМагазин - 20.11.2017

Судењето за предметот „Траекторија" на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) , е закажано за 6 декември. Во „Траекторија“ се обвинети поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, поранешниот вицепремиер, Владимир Пешевски, ...

32 поврзани вести »