TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ЕНаука

Чудотворниот лек против рак – отров кој може да ве убие пред да ве излекува

ЕНаука - пред: 11 часа

Витаминот Б17 кој се наоѓа во коските од кајсијата е се популарен алтернативен лек против рак, но експертите предупредуваат на неговата токсичност и опасноста од негово конзумирање. Алтернативните методи за лекување на ракот често претставуваат ...

Откриени коски од огромен предатор стар 70 милиони години

ЕНаука - пред: 12 часа

Во Монголија се откриени коски на летечки предатор кој живеел пред 70.000.000 години и на кого омилена храна му биле младенчиња на диносауруси. Ова животно, со импресивна големина, има распон ан крилата од 11 метри.

Античкиот череп од Кина може да испише нова историја за човечката раса

ЕНаука - 17.11.2017

Многу научници веруваат дека модерниот човек потекнува од африкански предок, но новата анализа, направена на кинески череп открила премногу сличности со најстарите човечки фосили, пронајдени во Африка, а тоа значи дека можеби не сите потекнуваме од ...

2 поврзани вести »

Пронајден Асирски предбрачен договор стар 44 века

ЕНаука - 17.11.2017

Турски археолози пронашле глинена плоча на која е напишан предбрачен договор. Плочата е пронајдена во провинцијата Кајсери и е напишана со клинесто писмо на староасирско наречје. Она што е посебно интересно кај овој пронајдок е тоа што на него за ...

10 поврзани вести »

Пет работи кои станаа поштетни од пушењето

ЕНаука - 17.11.2017

Иако веќе сме премногу свесни за штетата која си ја нанесуваме самите на себе си со пушењето, модерните времиња носат бројни навики кои се уште поштетни – предупредуваат американските научници.

2 поврзани вести »