TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Exclusive.mk

Петровска: Победи програмата и поддршката за чесни луѓе да ја водат Битола

Exclusive.mk - 15.10.2017

СДСМ и Коалицијата прогласија победа на Локалните избори во Битола. Во своето обраќање до јавноста кандидатот за градоначалник Наташа Петровска истакна дека победи програмата и поддршката за, како што рече, чесни луѓе да ја водат Битола.

83 поврзани вести »

СДСМ објави победа во првиот круг засега во 30 општини

Exclusive.mk - 15.10.2017

СДСМ на прес конференција соопшти дека заедно со коалицијата извесно победуваат уште во првиот круг во општините: Аеродром, Берово, Битола, Богданци, Босилево, Бутел, Валандово, Вевчани, Велес, Гевгелија, Градско, Дебрца, Делчево, Дојран, Ѓорче ...

53 поврзани вести »

СДСМ прогласи победа во прв круг во Аеродром

Exclusive.mk - 15.10.2017

Ова вечерва на прес конференција која е во тек го соопшти пратеничката Ивана Туфегџиќ. <div class="date1" "="" style="box-sizing: border-box; float: left; width: 389.391px;"> СДСМ прогласи победа во прв круг во општина Аеродром.

Аце Коцевски прогласи победа во Велес

Exclusive.mk - 15.10.2017

Кандидатот на коалицијата предводена од СДСМ, Аце Коцевски прогласи победа во Велес со 4000 гласа разлика наспроти неговиот противкандидат од ВМРО-ДПМНЕ Славчо Чадиев. Тој нагласи дека денеска била исправена голема историска неправда што му била ...

83 поврзани вести »

Првичните резултати на ДИК водство на Ристески пред Јованоски во Прилеп

Exclusive.mk - 15.10.2017

Согласно последните податоци објавени на Државната изборна комисија во Прилеп моментално во водство е ВМРО-ДПМНЕ со 51,77%, а СДСМ со 44,69%. Од вкупно 142 избирачки места, излезеноста е 60,95%, додека пак обработени се 10,56%.

54 поврзани вести »

Стефан Богоев е новиот градоначалник на Карпош

Exclusive.mk - 15.10.2017

Стефан Богоев даде кратка изјава откако беше објавено дека убедливо го победил својот противкандидат Ставчо Јакимовски за градоначалник на општина Карпош. Тој истакна дека граѓаните на Карпош четири години неа излажани од Јакомовски и најави целосна ...

85 поврзани вести »

Стинг го поздрави Скопје на македонски

Exclusive.mk - 15.10.2017

Легендата на светската рок-сцена Стинг вечерва одржува концерт во ВИП арената „Борис Трајковски“ во Скопје, во рамки на неговата светска турнеја „57th & 9th“ по повод истоимениот албум. Неговата промотивна турнеја почна во февруари годинава и ги ...

47 поврзани вести »

Славје на СДСМ во Крушево: Томе Христоски е нов градоначалник на градот

Exclusive.mk - 15.10.2017

андидатот од СДСМ во Крушево, Томе Христоски ќе биде новиот градоначалник на градот. Според неофицијалните информации од Крушево, СДСМ има освоено 2530 гласа, додека пак ВМРО-ДПМНЕ и досегашниот градоначалник Ѓорѓи Дамчески освоија 1870 гласа.

83 поврзани вести »

СДСМ води во 41 општина, ВМРО-ДПМНЕ во 14

Exclusive.mk - 15.10.2017

Според првичните неофицијални резултати на Државната изборна комисија, од 20,95 отсто обработени гласови, СДСМ е во водство во 41 општина, а ВМРО-ДПМНЕ води во 14. Според преброени 20,95 отсто од гласовите, кандидатите за градоначалници на СДСМ ...

100 поврзани вести »

МОСТ: Да се утврди дали институциите соодветно реагирале за изборните неправилности

Exclusive.mk - 15.10.2017

Според информациите добиени од над 2.500 набљувачи на МОСТ кои беа распоредени на речиси 50 проценти од избирачките места во Република Македонија утврдено е непочитување на постапката на гласање и реакција од страна на избирачките одбори, изјави на ...

133 поврзани вести »

Пресврт во корист на СДСМ и во Македонска Каменица

Exclusive.mk - 15.10.2017

Информациите од интерактивната мапа на ДИК покажуваат водство на СДСМ во Македонска Каменица. Таму според изборени гласови од Државната изборна комисија Соња Стаменкова е во водство пред Дарко Митевски кој два мандати ја водеше оваа мала источна ...

Алијансата на Албанците прогласи победа во прв круг Струга и Гостивар

Exclusive.mk - 15.10.2017

Според извори од Алијанса за Албанците на Зијадин Села нивните претставници се победници во во првиот круг во Струга и Гостивар, а во втор круг влегуваат во Боговиње, Врапчиште и Арачиново и најверојатно во Дебар.

47 поврзани вести »

ДИК: СДСМ води во 41, ВМРО-ДПМНЕ во 14, а ДУИ во седум општини

Exclusive.mk - 15.10.2017

Според првичните резултати што ги објави Државната изборна комисија на својата веб страница, кандидатите за градоначалници на СДСМ водат во 41 општини, на ВМРО-ДПМНЕ во 14 општини, а на ДУИ во седум.

100 поврзани вести »

Стевчо Јакимовски го призна поразот во Карпош, му честиташе на Стефан Богоев

Exclusive.mk - 15.10.2017

Досегашниот градоначалник на општината Карпош на прес-конференција го призна поразот на локалните избори и му честиташе на Стефан Богоев за изборот. Јaкимовски кажа дека не се преброени сите гласачки ливчиња, но секако разликата е голема.

85 поврзани вести »

Во Новаци и во Могила ќе има втор круг

Exclusive.mk - 15.10.2017

Иако досега нема официјална потврда, сепак, според досега изброените гласови во Новаци и Могила по се изгледа ќе има втор круг на избори за градоначалник. Досегашните градоначалници Лазар Котевски на Новаци и Стево Пивковски на Могила не ги освоија ...

108 поврзани вести »

Картата на ДИК стана сина

Exclusive.mk - 15.10.2017

Со 10 отсто преброени гласови мапата на Државната изборна комисија изгледа вака: Со сината боја се општините во кои води СДСМ, а со црвена боја се општините во кои води ...

54 поврзани вести »

СДСМ победи убедливо во Куманово Со историски резултат...

Exclusive.mk - 15.10.2017

42,44% до 17 часот е излезеноста во Куманово каде што кандидатот на СДСМ прогласи победа. Со огномети Максим Димитриевски ја најави победата . Димитриевски за ТВ24 рече дека денеска во Куманово победија убедливо Кумановци кои ја додоа поддршката за ...

Ногачески нов градоначалник на Дебрца

Exclusive.mk - 15.10.2017

СДСМ однесе победа во првиот круг на локалните избори во Дебрца, неофицијално дознава OhridNews. Актуелниот градоначалник и кандидат за втор мандат Игор Трајкоски во изјава за OhridNews, Потврди дека во Дебрца победил неговиот противкандидат во ...

34 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ победи во општина Илинден

Exclusive.mk - 15.10.2017

Жика Стојановски е старо-новиот градоначалник на општина Илинден. Според информациите, резултатот е 2:1 за кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата, односно 5200, наспрема 3200 гласови. И на Фејсбук страницата на Стојановски, веќе е објавена ...

119 поврзани вести »

Захариев од ВМРО-ДПМНЕ води во Штип

Exclusive.mk - 15.10.2017

Од досега пребројаните гласови кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ за градоначалник на Штип, Илчо Захариев, води со 689 гласа повеќе од кандидатот на СДСМ, Благој Бочварски. Илчо Захариев има освоено 7046 гласа, додека Бочварски има 6387.

23 поврзани вести »