TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фактор

Колкава добивка прокнижи ТЕТЕКС АД во 2016 година?

Фактор - тукушто објавено

ТЕТЕКС АД во периодот јануари-декември 2016 година има добивка по оданочување од 62.421 илјади денари. Остваренитe оперативни приходи во 2016 година бележат зголемување во однос на 2015 година за 30%.

4 поврзани вести »

Маврово – најактуелна викенд дестинација

Фактор - тукушто објавено

Со појавувањето на првите сончеви зраци и покачените температури, почнуваме почесто да размислуваме за прошетки во природа и викенд излети во нашите најубави планински предели. Чистиот воздух, сонцето и мирот што таму ги наоѓаме, нѐ мамат да се ...

Кои земји се магнет за милионери, а од кои бегаат?

Фактор - пред: 22 мин

Земјите кои привлекуваат најмногу богати луѓе се Австралија, САД и Канада, а зад нив е Нов Зеланд. Во 2016 година 82 000 милионери ја напуштиле својата татковина и се преселиле во друга земја, покажуваат податоците на New World Wealth, цитирани од ...

2 поврзани вести »

ИНФОРМАЦИЈА ЗА ВОЗАЧИТЕ: Внимавајте на овие патни правци

Фактор - пред: 33 мин

На патниот правец А2 Кичево – Охрид, после планинскиот премин Пресека кај село Врбјани, поради изведување работи на пат (минирање), сообраќајот ќе биде во прекин помеѓу 13:00 – 16:00 часот околу 15 – 20 минути, информираат од Авто мото сојузот на ...

55 поврзани вести »

Екс премиерот на суд за случајот со нарачаните шамари

Фактор - пред: 38 мин

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ денеска треба да се појави на суд за случајот со насилството во Центар. Ова ќе биде второ судење откако првото рочиште заврши со заклучок на судот дека „бомбите“ односно телефонските прислушкувани разговори не се прифаќаат како ...

53 поврзани вести »

Фризер од Кочани, МИЛИОНЕР со освоени 1.719.010 денари

Фактор - пред: 51 мин

А. М. од Кочани стана милионер. Во Тхе Слотс во Кочани го освои триесеттиот МИЛИОНЕР ЏЕК ПОТ на Државна Видеолотарија на РМ. Добивката е вредна 1.719.010 денари. Државана Видеолотарија во семејството милионери додава уште двајца среќни играчи.

5 поврзани вести »

Деновиве ќе имаме пролет во февруари

Фактор - пред: 1 час

Денеска ќе имаме потопло утро со повисоки утрински температури во однос на вчерашните, кои се движат од -4 до 4 степени. Во текот на денот времето ќе биде претежно сончево и надпросечно топло за овој период од годината.

48 поврзани вести »

Ахмети деновиве ќе донесе одлука дали да ги даде потписите на Заев

Фактор - пред: 2 часа

Лидерот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети синоќа по средбата со лидерот на СДСМ, Зоран Заев кажа дека меѓу двете партии има разлики околу употребата на албанскиот јазик, но тие разлики не се многу големи.

67 поврзани вести »

Колку пари треба да има македонски кошаркарски клуб за да игра во регионалната АБА лига?

Фактор - пред: 2 часа

За да игра во регионалната лига и да има резултати кои го ставаат во средината на табелата скопскиот клуб „Соколи Каршол“ лани потрошил околу 900.000 евра, а годината ја завршил со загуба од 120.000 евра Кошаркарскиот клуб „Карпош Соколи“ од Скопје ...

Јован Јоанидис продал 23,2 отсто од акциите во „Технометал Вардар“ за 83.000 евра???

Фактор - пред: 2 часа

Јован Јоанидис продал 23,2 отсто од акциите во „Технометал Вардар“ за 83.000 евра??? „Технометал Вардар“ има околу 8.500 квадратни метри во строгиот центар на Скопје и ги дава под наем. Менаџментот за 2016 година планирал од закупнини да генерира ...

5 поврзани вести »

Сите луѓе на претседателот Иванов: Кој го советува шефот на државата?

Фактор - пред: 2 часа

Претседателот Ѓорѓе Иванов е на чело на државата веќе 8 години. Тој во овој период речиси постојано е во сенка на премиерот и на претседателот на Собранието, но од време на време Иванов добива главна улога.

ПУСТИ МЕРАК: Бонева, Урумов и Ибраими, кој најмногу се офајдил од патни трошоци?

Фактор - пред: 2 часа

Силвана Бонева, Атанас Урумов и Бедредин Ибраими – добиле најголеми пари за патни трошоци од Државната изборна комисија за минатата година. Според последните податоци, Бонева добила повеќе од 12 илјади евра, Урумов пак за десет месеци од минатата ...

13 поврзани вести »

ВИНАРИИ: Македонија мора веднаш да воведе мерки против Хрватска!

Фактор - пред: 3 часа

Македонските винарски визби кои извезуваат вино во Хрватска бараат Министерството за земјоделство итно да возврати со реципрочни мерки за увозот на хрватски производи. Барањето доаѓа откако Хрватска воведе нов Правилник за увоз на вино од трети ...

2 поврзани вести »

Германија и Франција ќе ја повлечат еврозоната напред

Фактор - пред: 12 часа

Растот на бизнис активноста во еврозоната се забрзува во февруари до највисокото ниво од речиси шест години, станува јасно од последната анкета за секторите на производство и услуги на IHS Markit.

2 поврзани вести »

Заев: денови се во прашање, а ставовите се доближени

Фактор - пред: 13 часа

По завршување на средбата во Мала Речица со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, лидерот на СДСМ, Зоран Заев рече дека ставовите ќе ги пренесе на своите работни групи, а истото ќе го направи и Ахмети. Заев верува дека тоа ќе го олесни процесот на преговарање.

67 поврзани вести »

Арапи му нуделе 350.000 евра за куќа и плац, но ги одбил

Фактор - пред: 13 часа

Арапските купувачи се заинтересирани за купување на имоти во Мостар, БиХ. Вечерњи лист пишува дека имало понуда во која на жител на градот, Арапи му понудиле над 350.000 евра за куќа од 100 квадрати и плац, но тој одбил.

Заев: Jас сум тој што ги чека потписите, ама Уставот не го чепкаме

Фактор - пред: 13 часа

Заврши средбата на лидерот на СДСМ, Зоран Заев и лидерот на ДУИ, Али Ахмети во Мала Речица. Заев децидно одговори дека Уставот нема да се менува. „Желбата на СДСМ е да добиеме уставни решенија за употреба на решенијата.

67 поврзани вести »

(ВИДЕО) Драма во Шпанија, украл камион и возел низ Барселона

Фактор - пред: 14 часа

Шпанската полиција денеска околу 11 часот пукала во маж кој со камион полн со боци со гас возел во спротивна насока кон центарот на Барселона. Камионот полн со боци со гас со голема брзина возел кон центарот на градот, а полицијата пукала во обид да ...

17 поврзани вести »

(ВИДЕО) ФАКТОР24: Намалена невработеност, но се поголем егзодус на млади стручни кадри на светските пазари на труд

Фактор - пред: 14 часа

Македонија е во колаж од црно – бели слики. Намалена невработеност, но се поголем егзодус на млади стручни кадри на светските пазари на труд. Поразителнен е фактот што Македонија ја напуштаат и цели семејства кои се релативно добро ситуирани дома, а ...

(ВИДЕО) Покрив одлета како да е од хартија

Фактор - пред: 14 часа

На интернет се појави снимка на која се гледа како покрив од зграда одлета како да е од хартија, а не од метал. Ова е последица на силен ветер. Покривот се одвои од зградата и одлета на улица.