TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фактор

ИТАЛИЈАНСКИ РЕГИОНИ САКААТ НЕЗАВИСНОСТ: Берлускони ги поддржува

Фактор - тукушто објавено

Поранешниот италијански премиер, Силвио Берлускони го поддржува одржувањето на референдумот за независност на Ломбардија, но вели дека не знае дали тој лично ќе може да гласа. Тој дава поддршка на регионите Ломбардија и Венета кои в недела ќе ...

НЕПРИЈАТНО ПРАШАЊЕ ЗА ЦИПРАС ВО БЕЛАТА КУЌА: Дијаспората бара Трамп да ја притисне Грција

Фактор - пред: 35 мин

Грчкиот премиер Алексис Ципрас во Вашингтон се најде во непријатна ситуација откако беше запрашан за неговата изјава дека американскиот претседател Доналд Трамп претставува зло за светот. „Господин премиере, во однос на претседателот, во март 2016 ...

33 поврзани вести »

РЕФОРМАТОРИТЕ ВО БРИСЕЛ: ВМРО-ДПМНЕ мора што поскоро да се реформира

Фактор - пред: 56 мин

Претставниците на Внатрепартиската Иницијатива за реформи во ВМРО-ДПМНЕ, Александар Михајлоски, Петар Богојески, Костадин Богданов и Драган Лазаров беа на работни состаноци во Брисел, каде што остварија средби во Европскиот Парламент и во Европската ...

120 поврзани вести »

Тевдовски за Блумберг: Со завршување на политичката криза, веќе гледаме одредено зголемување на економската активност

Фактор - пред: 1 час

Економскиот раст во Република Македонија, следната година може да биде повисок од 3%, откако со формирање на владата на премиерот Зоран Заев пред четири месеци се заврши двегодишната политичка криза што ги забавуваше инвестициите, објави Блумберг.

22 поврзани вести »

(ВИДЕО) ЧИИ СЕ ПАРИТЕ: Kопал во нива и пронашол 600 милиони долари

Фактор - пред: 1 час

Хосе Маријан Картолос е земјоделец кој случајно додека копал во нива пронашол буре со 600 милиони долари. Тој дозвола за работа на фармата добил од властите во Колумбија и затоа не ги задржал парите, туку ги предал.

МАДРИД СО УЛТИМАТУМ ДО БАРСЕЛОНА: Пуџдемон да „дејствува разумно“

Фактор - пред: 2 часа

Мадрид ѝ даде нов рок на Барселона. Официјален Мадрид ѝ постави ултиматум на Барселона, а доколку не го испочитуваат, шпанскиот парламент ќе и ја укине автономијата на регионот Каталонија.

76 поврзани вести »

„Катимерини“: Периодот од ноември до февруари ќе биде клучен за преговарачкиот процес

Фактор - пред: 2 часа

Грчкиот весник „Катимерини“ пишува дека периодот од ноември до февруари ќе биде клучен за активирање на преговарачкиот процес за спорот со името меѓу Македонија и Грција, како и за постигнување прогрес по тоа прашање.

42 поврзани вести »

(ВИДЕО) ЕВРОПА ЗА ВИКЕНДОТ ЈА ЧЕКА ВРЕМЕНСКА БОМБА: По Офелија доаѓа Брајан

Фактор - пред: 2 часа

Во сабота во 9 часот Велика Британија ќе ја погоди бурата Брајан со ветер со брзина од 128 км на час. Оваа бура помоќна од Офелија ќе ја погоди земјата, предвидуваат метеоролозите. Се очекува Брајан да урива дрва и да уништи објекти.

43 поврзани вести »

МВР: Случајот со нападот пред штабот на ГРОМ е расчистен

Фактор - пред: 3 часа

Случајот со нападот пред штабот на ГРОМ е расчистен, доказите се испратени во обвинителство, соопштија од Министерството за внатрешни работи. Од полицијата информираат дека на разговор во Полициската станица Карпош се повикани С.Р (51) и Е.Ш (36) од ...

25 поврзани вести »

Педофил од Пробиштип запознал девојче на Фејсбук, го уценувал и силувал

Фактор - пред: 3 часа

Дваесет и петгодишен жител на Пробиштип силувал 11-годишно девојче, кое претходно го запознал на Фејсбук. Надворешната канцеларија за криминалистички работи Пробиштип поднесе кривична пријава против С.С.

26 поврзани вести »

Баjрами сведок во „Сопот“: Бев малтретиран психички и физички и на секаков друг начин

Фактор - пред: 3 часа

Рамадан Бајрами, клучниот сведок во случајот „Сопот“ денеска изјави дека бил малтретиран психички и физички и на секаков друг начин. Лицата на оние кои ме сослушуваа нема никогаш да им ги заборавам, рече Рамадан Бајрами.

30 поврзани вести »

Лоренцо Сера: Почнатите реформи од Владата даваат насока за придвижувања на економијата

Фактор - пред: 4 часа

Aмбасадорот на Кралството Шпанија, Емилио Лоренцо Сера денеска на средба со вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев изјави дека политичкиот амбиент во Република Македонија ветува позитивни промени.

18 поврзани вести »

Социјална заштита за децата: Вложување во ефикасен систем на социјална заштита за сите сиромашни деца

Фактор - пред: 4 часа

На конференцијата „Социјална заштита на децата – размена на добри практики“ која завршува денес во Сарајево, донесувачите на одлуки и стручњаците што работат во областа на социјалната заштита од Босна и Херцеговина, Албанија, Србија, Црна Гора, ...

66 поврзани вести »

ВМРО ДПМНЕ ги осудува насилниците кои нападнаа пратеници, ама и бараат нивна амнестија

Фактор - пред: 4 часа

Деновиве Јавното обвинителство ја засили истрагата во врска со “крававиот четврток“ и почна да приведува осомничени лица. Денеска паднаа и четирите 30-дневни притвори, а токму ова прашање предизвика реакција на опозициската партија.

35 поврзани вести »

Османи: Чаир е против тајни коалиции

Фактор - пред: 4 часа

Бујар Османи, шеф на изборниот штаб на ДУИ, истакна дека Чаир е против било какви тајни коалиции и граѓаните се свесни за обидите за манипулации во пресрет на вториот изборен круг. „ДУИ ја зеде во предвид пораката од претходните избори и внесе нова ...

9 поврзани вести »

Пет корисни нешта за кои може да го користите Фејсбук, а не ги знаете

Фактор - пред: 5 часа

Многу луѓе го сметаат Фејсбук како место за озборувања, но вистината е дека социјалното вмрежување може да биде корисно на многу начини. MakeUseOf ни ги споделува некои од особините кои не се толку популарни. Фејсбук може да се користи за: 1.

Синот на Мијалков по вториот обид отиде на распит

Фактор - пред: 6 часа

Јордан Мијалков, синот на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков утрово бил на распит во полициска станица, за случувањата на „Крвавиот четврток“, односно при упадот во Собранието на Република Македонија.

20 поврзани вести »

И службениците на МВР да ги почитуваат велосипедистите!

Фактор - пред: 6 часа

На семафорот пред ЕУ инфо центар, полициско возило, на пешачки премин, удри во велосипедист. Полициското возило свртело десно заобиколувајќи го триаголникот и го удрил велосипедот додека поминувал пешачки на зелено.

31 поврзани вести »

Организации за заштита на околината, каде сте?

Фактор - пред: 6 часа

Речиси сите медиуми веќе со години пренесуваат дека Македонија е и официјално една од најзагадените земји во Европа. Урбаните средини во Македонија имаат најголема концентрација на штетни честички по метар кубен како резултат на конвенционалните ...

7 поврзани вести »

(ВИДЕО) Реакција на Путин која ќе ве насмее до солзи: Руски министер се избламира, Лидерот му се изнасмеа

Фактор - пред: 6 часа

Рускиот претседател Владимир Путин ги запали социјалните мрежи со својата реакција на изјавата на министерот Александар Ткачов. На состанокот во Воронјеж, министерот за земјоделие , Ткачов говорел за тоа како Германија на годишно ниво извезува три ...

13 поврзани вести »