TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фактор

„Вратарите“ Мукоски и Василевски на распит во обвинителството за 27 април

Фактор - пред: 5 часа

Јавното обвинителство за денеска закажало распит на пратениците Крсто Мукоски и Сашо Василевски за настаните од 27 април. Од снимките на службените камери во Собранието се гледа како двајцата пратеници на ВМРО-ДПМНЕ ги отвораат вратите од главниот ...

39 поврзани вести »

Грујевски и Бошковски денес пред грчки суд

Фактор - пред: 5 часа

Во Судот во Солун денеска треба да се одржи судењето на поранешниот началник на Петтата управа во МВР Горан Грујевски и вработениот во УБК Никола Бошкоски, по кои македонските власти имаат распишано меѓународни потерници, јавија грчките медиуми ...

64 поврзани вести »

Екс пратеникот Васко Наумовски со поддршка на реформаторите

Фактор - пред: 5 часа

Пратеникот од Австралија на ВМРО-ДПМНЕ од минатиот состав, Васко Наумовски им даде поддршка на иницијаторите за реформи во ВМРО-ДПМНЕ. Тој вели дека се приклучува кон барањата за реформи во партијата и смета дека Македонија треба што побрзо да влезе ...

22 поврзани вести »

Посета на „Тигрите“ му донесе тешки обвинувања на ДУИ

Фактор - пред: 5 часа

Во албанскиот политички блок во Македонија се води многу пожестока битка помеѓу двете најсилни струи, односно меѓу коалицијата БЕСА и Алијанса за Албанците и ДУИ. Најнови тактики на коалицијата против Ахмети е да се прикаже како „слуга“ на СДСМ и ...

Заев „растура“ на митинзи, Груевски само три пати се појави

Фактор - пред: 5 часа

Во неделата која измина зад нас можевме да видиме какви се постизборните ефекти од првиот круг на локалните избори. СДСМ како победничка партија во првиот круг навистина нагази на терен и продолжи со митинзи и активности со граѓаните каде Заев ...

29 поврзани вести »

СДСМ се воздржа и го испочитува денот на „ВМРО“, но за последен пат?

Фактор - пред: 6 часа

СДСМ покажа доза на воздржаност за време на вчерашниот празник Денот на македонската револуционерна борба кој се слави на 23 октомври или популарно наречен денот на „ВМРО“. Од Владата предводена од Заев имаа доблест барем минимално да го одбележат ...

62 поврзани вести »

Зошто некој плати 3 милиони евра за грст акции во фирма со загуба од 4 милиони евра?

Фактор - пред: 6 часа

„Коппер Инвестментс“ е домашна компанија која им акумулирана загуба од 4 милиони евра, а од извештајот на независните ревизори за лани е видливо дека за плати и надоместоци на 10 вработени исплатиле 1,24 милиони евра.

СОБИРАЊЕ НА ПЕЧУРКИ: Едно семејство во сезона може да заработи над 2000 евра

Фактор - пред: 7 часа

Македонија е богата со печурки, а со собирање на печурки едно семејство може да заработи над 2000 евра годишно. Доколку се погоди годината и доколку има квалитетни печурки, тогаш заработката за едно семејство може да достигне и до 5000 евра.

Павле Богоевски: Не власта, туку органите на прогон прислушуваат

Фактор - пред: 16 часа

„Прва работа која Никола Груевски ја присвои беше ВМРО-ДПМНЕ. Втора работа која ја украде беше поимот ВМРО и значењето кое тој збор го има за Македонците. Во своето денешно обраќање на кое (се разбира) доцнеше 40 мин, тој повика на "збивање на ...

119 поврзани вести »

Македонија кон ЕУ и НАТО: Ние направивме силен напор, сега вие сте на ред

Фактор - пред: 17 часа

Македонија направи многу напори на патот на евроатлантските интеграции, сега е ред на конкретни чекори од страна на ЕУ и НАТО. Ова го изјави македонскиот вицепремиер задолжен за европски прашања, Бујар Османи, на работна средба со францускиот ...

34 поврзани вести »

ПЛОДОВИ НА ГЕНИЈАЛНИОТ УМ: Што открил Стивен Хокинг за ширење на вселената?

Фактор - пред: 17 часа

Секој кој сака сега може да го преземе и прочита докторатот на Стивен Хокинг. Хокинг во 1966 година напиша труд во кој ги објаснува својствата на универзумот кој се шири, а студијата сега и јавно ја објави со надеж дека ќе инспирира други.

5 поврзани вести »

Светскиот готвачки врв ќе се натпреварува во Струмица

Фактор - пред: 18 часа

Шеесетина врвни Master Chef судии и околу тристотина натпреварувачи и гости од цел свет, од утре ќе го отворат Вториот Интернационален Гастрономски Натпревар – ГастроМак Македонија 2017. И по обемот и по квалитетот на имињата кои што нешто значат во ...

20 поврзани вести »

СТУДЕН БРАН: Каде „истури“ најмногу дожд денеска?

Фактор - пред: 18 часа

Метеоролозите за денеска ја погодија прогнозата. Речиси ширум државата врнеше дожд а Охрид е град каде што според УМХР најмногу наврнало или таму се измерени 15 литри на метар квадратен. Зад македонскиот бисер, на листата каде што врнело најмногу, е ...

141 поврзани вести »

Киев е подготвен да купи руски гас, но под еден услов во однос на транзитот

Фактор - пред: 19 часа

Украина е подготвена да ја разгледа можноста да го обнови купувањето на гас директно од Русија, но со услов дека се премести точката за пренос на обемот на гас за европските потрошувачи од западната на источната граница на земјата.

2 поврзани вести »

Избегнувајте ги овие грешки кога трошите пари

Фактор - пред: 19 часа

Секој може да посочи барем еден каприц што го прави кога премногу троши пари. На пример, за чевли, за јадење надвор, шопинг за време на попусти, итн. Независно од вашиот буџет, важно е да разберете како и зошто правите грешки при трошењето на пари.

Јапонија го избра Абе. Што ја очекува?

Фактор - пред: 19 часа

Либерал - демократската партија на Абе заедно со младиот коалициски партнер "Комеито" освои 311 од вкупно 465 места во парламентот, и покрај падот на поддршката кон премиерот со 10%. По победата 63-годишниот лидер ветува дека ќе се бори со двете ...

27 поврзани вести »

(ФОТО) Ѕирнете во куќата облакодер: Ја поседува најбогатиот бизнисмен во Индија

Фактор - пред: 20 часа

Мукеш Амбани е најбогатиот човек во Индија и еден од најбогатите во светот. Тој е претседател на одборот на директори и најголем акционер во конгломератот „Reliance Industries Limited“, поседува бизниси во сферите на енергетиката, текстилот, ...

После Холивуд, секс скандали се разоткриваат и во Европскиот Парламент

Фактор - пред: 20 часа

Десетина асистентки во Европскиот парламент во Стразбур обвиниле застапници на тоа законодавно тело на ЕУ за сексуално злоставување и тврдат дека оваа институција е легло за малтретирање. Престапници се наводно повеќе застапници од сите политички ...

15 поврзани вести »

Дури беа на власт за ВМРО ДПМНЕ прислушуваа странски служби, сега ги прислушувале домашни

Фактор - пред: 21 часа

Опозицијата неколку дена по ред го обвинува министерството дека се прислушува Никола Груевски и врвот на ВМРО ДПМНЕ. Се додека ВМРО ДПМНЕ беше на власт прислушувачи беа странски служби, откако СДСМ која го обелодени скандалот со „бомбите“ и тоа дека ...

49 поврзани вести »

(ФОТО) Oва се најубавите европски села

Фактор - пред: 21 часа

Иако не се главни на туристичката мапа, туристите ги посетуваат европските села. Теларо според некои е најживописно село во Италија. Се наоѓа во Лигурија на само 5 км од Леричи. Бибури е село во Англија, каде куќите се од камен, а покривите се ...

2 поврзани вести »