TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фактор

(ГАЛЕРИЈА) Реал Сосиедад води на мечот со Вардар

Фактор - пред: 20 часа

Вардар има негатива на домашен терен пред своја публика од Реал Сосиедад со 0-3, по првото полувреме од мечот во третото коло од групата „Л“ од Лига Европа каде нашиот претставник стартуваше со два порази досега, од Зенит и Розенборг.

233 поврзани вести »

ДРАМАТИЧНА ОДЛУКА НА ГРАД ВО РЕГИОНОТ: Укинуваат даноци и се надеваат на најдобро

Фактор - пред: 20 часа

Градот Бјеловар ќе стане првиот град ослободен од даноци во Хрватска. На овој начин сакаат да ги натераат странските и домашните инвеститори да вложуваат кај нив, при што нема на градот да му плаќаат никакви давачки.

Како Христо Атанасов и Неџби Хасан сакале да избегаат преку солунскиот аеродром

Фактор - пред: 21 часа

Поранешниот началник на петта управа Горан Грујeвски сакал да ја напушти Грција со бугaрски фалсификуван пасош на име Христо Атанасов, а неговиот сопатник Никола Бошковски имал пасош во кој е именуван како Неџби Хасан.

300 поврзани вести »

„Фчерашни новости“ : Чудо во Кратово по првиот изборен круг

Фактор - пред: 21 часа

„Фчерашни новости“ остануваат чекор зад сите и оваа недела. Во новата епизода на пародичните вести последни дознајте: - Неверојатно: Чудо во Кратово по првиот изборен круг - Анализа од терен: Има ли надеж за македонското здравство? - Фчерашни ...

7 поврзани вести »

Успеал да се вработи во Гугл, но по две години си заминува

Фактор - пред: 21 часа

Гранд Линдсли од Оукленд, едвај успеал да се вработи во Гугл, но по две години си заминува и вели дека работата е кошмар. Работел како стручњак за откривање и вработување на таленти, и морал преку стотина испратени мејлови да бара професионалци за ...

Каде ќе бидат притворени Грујевски и Бошковски?

Фактор - пред: 22 часа

Поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујевски, и Никола Бошковски, вработен во УБК, кои вчера беа уапсени во Грција денеска ќе бидат изведени пред Обвинителството во Солун. Ќе им биде одредено во кој затвор ќе бидат притворени до ...

300 поврзани вести »

Путин ја потсети Европа на Косово и рече дека самите се „нашле на удар“

Фактор - пред: 22 часа

Рускиот претседател, Владимир Путин смета дека Европа самата е виновна за сепаратизмот. Тој денеска изјави дека земјите членки на Европската унија, со поддршката за распаѓањето на некои земји и одвојувањето на Косово од Србија, само го поттикнале ...

96 поврзани вести »

ОД ПОНЕДЕЛНИК: Дожд, но и снег на планините

Фактор - пред: 22 часа

Промена на времето се очекува од понеделник. Под влијание на влажен и студен воздушен бран во новата работна недела ќе преовладува облачно време со врнежи од дожд, повремено пообилни. Како што информира Управата за хидро-метеоролошки работи, ...

80 поврзани вести »

За грабежот во Тутунска обвинетите признаа вина, но не откриваат што направиле со парите

Фактор - пред: 22 часа

Четворицата обвинети за грабежот кој се случи во Тутунска банка признаа вина дека со умисла успеале да украдат 2 милиони и 400 илјади франци и 600 илјади евра. Но, обвинетите не откриле што сториле со парите.

59 поврзани вести »

ЈАНЕВА ЗА ГРУЈЕВСКИ И БОШКОВСКИ: Се надеваме дека ќе бидат префрлени во Македонија и дека судењето ќе почне

Фактор - пред: 23 часа

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, се надева дека екстрадициската постапка за обвинетите Горан Грујeвски и Никола Бошковски ќе заврши побргу и дека судењето ќе почне наскоро. „Информирани сме од МВР дека двете обвинети лица се приведени ...

300 поврзани вести »

Паметни телефони ќе користат дури 66% од корисниците во 2018 година

Фактор - пред: 23 часа

Брзата експанзија на паметни телефони низ светот, која го трансформираше и начинот на кој огласувачите комуницираат со потрошувачите, полека забавува, бидејќи пенетрацијата во најразвиените пазари веќе достигна 80% -90%.

5 поврзани вести »

Колку чини синдикалната кошничка?

Фактор - пред: 23 часа

Синдикалната кошница во август чинела 32.316 денари. Граѓаните најмногу пари трошат за храна и сметки, а најмалку за здравјето и за посета на културни настани. За храна и комуналии граѓаните од семејниот буџет трошеле 23.871 денар, покажуваат ...

28 поврзани вести »

НОВИ ПРАВИЛА ЗА ВЛЕЗ ВО ЕУ ОД 2020: Oва се однесува и на Македонците

Фактор - пред: 1 ден

Комитетот за граѓански слободи на Европскиот парламент денеска го усвои предлогот на Европската комисија за државјаните на трети земји ослободени од визи за влез во Шенген-зоната, меѓу кои и граѓаните на Република Македонија, од 2020 година да треба ...

39 поврзани вести »

СОЊА ТАРЧУЛОВСКА ЗА ПЕТТЕ ИЛЈАДИ ЕВРА МЕСЕЧНО: Ние не предадовме никого, нас не предадоа

Фактор - пред: 1 ден

Отворено писмо до јавноста испрати сопругата на Јохан Тарчуловски, Соња Тарчуловска, откако беше објавено дека „Семејството на Јохан Тарчуловски месечно примало по 5.000 евра од државниот буџет“.

23 поврзани вести »

Ќосето: Вршевме голем притисок врз ВМРО-ДПМНЕ

Фактор - 19.10.2017

Претседателот на македонското патриотско здружение „Ќосето“ од Велес, Горан Ангелов, во изјава за „ Макфакс “ вели дека тие долго време се труделе да добијат поддршка од ВМРО-ДПМНЕ, по настаните во Собранието на 27 април и дека време било партијата ...

Колку пари потрошила ВМРО-ДПМНЕ за рекламирање во ТВ Нова?

Фактор - 19.10.2017

Од 5-ти до 13-ти октомври ВМРО-ДПМНЕ купувала рекламен простор само во ТВ Нова, при што на оваа телевизија партијата платила речиси 60.000 евра. ТВ Нова се најде во извештаите на Агенцијата за медиуми.

90 поврзани вести »

Каде се токмеле од Солун да побегнат Грујевски и Бошковски?

Фактор - 19.10.2017

Горан Грујевски и Никола Бошковски, кои вчера беа уапсени во Грција, по распишана потреница од Интерпол, наводно од Грција сакале да заминат за Будимпешта, пишуваат грчките медиуми . Повикувајќи се на информации од грчкото МВР, медиумите во Грција ...

300 поврзани вести »

Според ДУИ „џабе“ прават коалиција БЕСА и Алијансата за Албанците

Фактор - 19.10.2017

Од ДУИ велат дека изборниот натпревар меѓу политичките партии во Македонија веќе заврши во првиот круг, на кој ДУИ заврши како апсолутен победник во албанскиот блок. На 15 октомври ја одбележавме 11-та по ред победа на Али Ахмети и на ДУИ и оваа ...

86 поврзани вести »

Заев- Шчербак: Каква соработка ќе има меѓу Македонија и Русија?

Фактор - 19.10.2017

Премиерот Зоран Заев, денеска се сретна со рускиот амбасадор Олег Шчербак, кој ја поздрави енергичната посветеност на премиерот Заев и неговиот голем придонес кон демократските процеси што ја движат Македонија напред.

49 поврзани вести »

Кривичниот суд продолжува да ги отфрла „бомбите“ како доказ во случаи на СЈО

Фактор - 19.10.2017

Судот одби да ги прифати „бомбите“ како доказ уште во шест случаи на СЈО. Прислушуваните разговори според последната одлука на Кривилен суд во случаите „Титаник“, „Титаник 2“,„Тенк“, „ТНТ“, „Тифани“ и „Тревник“ нема да може да се кроистат како доказ.

42 поврзани вести »