TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фактор

Тешки клетви за скијачката ѕвезда која го критикува Трамп

Фактор - 13.12.2017

Линдзи Вон, една од најдобрите скијачки на САД на сите времиња, се соочува со тешки клетви на нејзините профили на социјалните мрежи откако упати големи критики против американскиот претседател Доналд Трамп.

ЈОТОВА ПОРАЧУВА ДЕКА МАКЕДОНИЈА НЕМА ВРЕМЕ ЗА ГУБЕЊЕ: Вели местото и е во ЕУ и НАТО

Фактор - 13.12.2017

Потпретседателката на Бугарија, Илиана Малинова Јотова вели дека Македонија нема време за губење и треба да влезе во ЕУ и НАТО. Таа објаснува дека Бугарија отсекогаш го прифаќала, го бранела и гарантирала правото на Република Македонија да стане ...

51 поврзани вести »

Невеста починала моменти по својата свадба

Фактор - 13.12.2017

Трагична приказна доаѓа од Нов Зеланд каде младата 26 годишна невеста Џамеика Мекарти Харфорд починала од бактериска инфекција неколку моменти по нејзината свадба. На социјалните мрежи се појавија слики од венчавката и пресреќна Џамеика со нејзиниот ...

СЕ ТРАГА ПО НЕГО: Бездомник на аеродром пронашол 300.000 евра

Фактор - 13.12.2017

Париската полиција трага по бездомник кој случајно пронашол 300.000 евра од канцеларија на компанијата Лумис на аеродромот Шарл де Гол. Компанијата е задолжена за транспорт на пари до и од аеродромот, и вообичаено нивната канцеларија е добро чувана ...

18 поврзани вести »

Видео: Кинезот кој чекореше на раб на облакодери ја сними својата смрт

Фактор - 13.12.2017

Кинескиот каскадер Ву Јонгнинг кој стана атракција на социјалните мрежи изведувајќи екстремни егзибиции на врвовите на облакодерите конечно се соочи со последниот акт. Тој ја сними својата смрт, на зграда висока 62 спрата во градот Чангша.

Маж истепал наставничка во училиштето во Батинци

Фактор - 13.12.2017

Маж истепал наставничка во училиштето во село Батинци А.Е.(48) вчера пријавила дека претпладнето, додека одржувала настава во основно училиште „Алија Авдовиќ“ во село Батинци во кабинетот дошол А.Ј.(58) и почнал да ја навредува со погрдни зборови.

30 поврзани вести »

ЕКСПЕРТИ: Во 2018 не очекуваат жаришта кои ќе прераснат во војни

Фактор - 13.12.2017

Американските експерти велат дека во 2018 година ќе има 30 жаришта кои можат да прераснат во војни. Војна е можна помеѓу САД, Северна Кореја и нејзините соседи. Судир меѓу Иран и САД може да вовлече и други милитантни групи.

7 поврзани вести »

ВОЗОВИТЕ ТРГНАА: Исплатен вториот дел од октомвриската плата

Фактор - 13.12.2017

На работниците во МЖ Транспорт им е префрлен вториот дел од октомвриската плата, по што сообраќајот е нормализиран. Неисплатената плата беше причина за блокада на товарниот и патничкиот железнички транспорт во изминатите два и пол дена.

58 поврзани вести »

Подметнат пожар низ влезна врата: Четири деца починаа

Фактор - 13.12.2017

Полицијата во Манчестер притвори петмина осомничени на возраст од 18 до 24 години, меѓу кои и девојка за подметнување на пожар.. Се претпоставува дека пожарот бил подметнат преку истурање на запаллива течност низ поштенското сандаче на влезната ...

2 поврзани вести »

НЕ СЕ ДИШЕ: Во овие пет града вечерва е високо загадено

Фактор - 13.12.2017

Многу високо загаден вечерва е воздухот во Скопје, Куманово, Тетово, Велес и Битола. Ова се гледа од податоците од мерните станици на Министерството за животна средина. Високо загадено е во Кавадарци и Кочани.

45 поврзани вести »

(ВИДЕО) ПУТИН ГО ПОНИЖИ АСАД ВО СРЕД СИРИЈА: Оваа снимка кажува се

Фактор - 13.12.2017

Кога рускиот претседател, Владимир Путин тргна во смотра на руските војници, кои се наоѓаат во Сирија, а сирискиот претседател Башар Ал Асад тргна по него, но не стаса далеку. Еден од руските војници кои го опкружуваа му го попречи патот со раката и ...

69 поврзани вести »

Директорка од Крушево разрешена поради политичко влијание

Фактор - 13.12.2017

Директорката на СОУ „Наум Наумовски Борче“ во Крушево, Фаница Николоска денеска е разрешена, а на нејзино место доаѓа наставничката по географија во гимназијата, Снежана Миленкоска. По инспекциски надзор извршен на 6 декември и усвоени ...

OДЛИЧНА ИДЕЈА ЗА ЗАРАБОТКА: Расте и на сонце и во зима, и е доста скапа

Фактор - 13.12.2017

Бербата почнува по месец или два по сеењето. Руколата успева на сонце и во зима, а се продава за 2000 динари по килограм. По хектар има принос од 20.000 килограми. Оваа билка станува рентабилна.

2 поврзани вести »

Самсунг и Амазон Прајм Видео први со HDR10+ содржина

Фактор - 13.12.2017

Самсунг Електроникс( Samsung Electronics Co., Ltd .) и Амазон Прајм Видео ( Amazon Prime Video ) денес најавија дека целосната Прајм Видео HDR библиотека е сега достапна во HDR10+, нов отворен стандард кој ги комбинира динамичните мета-податоци за ...

4 поврзани вести »

Грујевски во Солун се брани со македонски весници?

Фактор - 13.12.2017

Денеска на судското рочиште во Солун, поранешниот началник на Петтата управа при Управата за безбедност и контраразузнавање, Горан Грујевски се појавил со македонски весници. Заедно со него обвинет е и поранешниот началник Никола Бошковски.

83 поврзани вести »

ГРЧКИТЕ МЕДИУМИ ЗА ИМЕТО: Дали САД врши притисок врз Грција?

Фактор - 13.12.2017

Медиуми кај грчкиот сосед денеска пишуваат дека е очигледно забрзувањето на процесот за надминување на спорот, но дека таквото раздвижување на меѓународен план може да предизвика сериозни проблеми во коалициската влада на премиерот, Алексис Ципрас.

На доларот му се бројат деновите, еве зошто...

Фактор - 13.12.2017

Деновите на доларот како најниска светска валута се одбројани, тврди професорот од Беркли, Бари Архенгрен. Според него, порано економистите биле со став дека во светот може да има една доминантна валута.

2 поврзани вести »

Kолкав раст на инфлацијата измери НБРМ?

Фактор - 13.12.2017

Редовна седница на Комитетот за оперативна монетарна политика на НБРМ, се одржа вчера на која беа разгледани состојбите во домашната економија, движењата на меѓународните и домашните финансиски пазари и показателите за домашната економија во ...

19 поврзани вести »

Што покажа истрагата за исчезнатиот малезиски авион?

Фактор - 13.12.2017

Се уште не се знае со сигурност каде се наоѓа авионот Боинг 777 на „Малезија ерлајнс“ којшто исчезна во 2014 година на летот од Куала Лумпур кон Пекинг. Во исчезнатиот авион имаше 239 патника, а до сега е најдено само парче од крилото исфрлено на ...

26 поврзани вести »

ТЕНЗИЧНО: Пратеници на БЕСА удираа по собраниските клупи

Фактор - 13.12.2017

Тензична беше атмосферата денеска на расправа во Комисијата за европски прашања по Законот за јазици. Пратениците од БЕСА покажаа незадоволство откако беше одбиен нивниот амандман, поради што удираа по собраниските клупи, по што претседателот на ...

139 поврзани вести »