TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фактор

Спој на фитнес и забава на Fit Games

Фактор - 19.10.2017

На 28 октомври во Скопје ќе се одржи натпревар во функционален фитнес/кросфит под името Fit Games, во организација на Protein Lab, во соработка со Crossfit Скопје и Nagomy Fitness центарот.

7 поврзани вести »

Нови иновативни и подобрени ЕКТО бензини на бензинските станици на ЛУКОИЛ Македонија

Фактор - 19.10.2017

ЛУКОИЛ Македонија од неодамна на своите бензински станици започна со продажба на нови иновативни подобрени горива ЕКТО Спорт и ЕКТО Плус кои ја подобруваат моќноста и економичноста на моторот, истовремено овозможувајќи заштита на животната средина.

Грчките служби ги откриле Грујевски и Бошковски по лошо изработените бугарски пасоши

Фактор - 19.10.2017

Лошо изработените бугарски пасоши ги издадоа Грујевски и Бошковски кај грчките погранични служби, пренесуваат дел од медиумите повикувајќи се на грчки официјални извори. Двајцата бегалци по кои се трагаше од 18 јули вчера на аеродромот во Солон биле ...

329 поврзани вести »

Јакимовски пријавил неовластено менување брави во општината

Фактор - 19.10.2017

Градоначалникот на општина Карпош Стевчо Јакимовски вчера во полиција пријавил дека вработен во администрацијата ги променил бравите на просториите на архивата и на комисијата за јавни набавки. – Вчера во 14.40 часот, С.Ј.

ШПАНИЈА СО НАЈЕКСТРЕМНИ МЕРКИ ПРОТИВ КАТАЛОНИЈА: Мадрид активира „Нуклеарна опција“

Фактор - 19.10.2017

Само што каталонскиот лидер Карлес Пуџдемон во писмо до шпанскиот премиер Маријано Рахој напиша дека, наскоро, доколку не дојде до дијалог, „експлицитно ќе прогласи независност“, Мадрид екстремно брзо реагираше.

26 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ се предомисли и повлече дел од приговорите

Фактор - 19.10.2017

На почетокот на денешната седница на ДИК, на која треба да се расправа за приговорите за локалните избори од ВМРО-ДПМНЕ, Алијансата за Албанците, ТМРО и од Левица, седницата беше бргу прекината затоа што ВМРО-ДПМНЕ повлече три приговори од вкупно 43 ...

67 поврзани вести »

Се појави нов „гробар“, на мета кандидатот Захариев

Фактор - 19.10.2017

Морбидните појави во политиката продолжуваат со „погреб“ кој извесен Сафет Али го приредил во Штип за актуелниот градоначалник и кандидат за нов мандат Илчо Захариев. Ваквата постапка на Сафер Али за кој се вели дека е симпатизер на СДСМ е крајно ...

(ВИДЕО) Најздрав народ на светот: Тврдат дека се потомци на Александар Велики,а живеат и до 120 години!

Фактор - 19.10.2017

Еден од најздравите народи на светот е малиот народ кој се наоѓа во планинското подрачје на северот од Пакистан, близу до границата со Авганистан, Кашмир и Кина. Хунзите за себе тврдат дека се потомци на Александар Велики.

Google има генијална тактика за сајтовите со фејк вести

Фактор - 19.10.2017

Google применува нова тактика за спречување на сајтовите со фејк вести со тоа што им пласира лажни реклами на легитимни страници за да провери што всушност објавуваат. Еден од начините на кои ваквите сајтови стекнуваат популарност е тоа што ...

Интервју Черепналковски: Градиме партнерски однос со корисниците и заедно создаваме понуди според нивните потреби

Фактор - 19.10.2017

НЕОТЕЛ е телекомуникациски оператор основан со македонски капитал и преставува најголем продавач на транзит интернет кој снабдува дел од операторите воМакедонија, како и оператори од соседните држави.

Блондинката ќе му се „спротистави“ на Путин

Фактор - 19.10.2017

Активистката за женски прави Ксенија Собчак ќе се кандидира за претседател на Руската Федерација и најверојатно ќе му се спротистави на неприкосновениот лидер Владимир Путин, но уште сега руската опозиција ја прогласи за мамка на Кремлин.

23 поврзани вести »

ДИК ќе решава приговори, можни измени на резултатите

Фактор - 19.10.2017

Државната изборна комисија на денешната седница треба да ги разгледа и да одлучи по приговорите од подносителите на листи на кандидати кои учествуваа на првиот круг од локалните избори. Најмногу приговори поднесе ВМРО-ДПМНЕ, 43 а по еден има од ...

97 поврзани вести »

До утре нема да се преминува грчката граница

Фактор - 19.10.2017

Поради штрајк на грчките царински служби утре ќе биде во прекин сообраќајот за секаков вид на преминување на државната граница помеѓу Република Македонија и Република Грција, освен за пешаци.

39 поврзани вести »

Европските лидери ќе разговараат за Иран, Северна Кореја, Брегзит

Фактор - 19.10.2017

Денес се одржува самит на високо ниво во Брисел, на кој ќе се дискутира за голем број актуелни прашања. Главните прашања ги вклучуваат односите со Турција, нуклеарни и балистички програми на Иран и Северна Кореја и Брегзит.

40 поврзани вести »

Бегалците Грујевски и Бошковски се во Солун: Толку блиску, а толку далеку

Фактор - 19.10.2017

Точно по три месеци откако им се изгуби трагата, грчката полиција ги уапси двајцата бегалци Горан Грујевски и Никола Бошковски. Обвинетите, поранешни началници во Управата за безбедност и контраразузнавање, се криеле на само 80 километри од ...

329 поврзани вести »

РУСКИОТ ЧОВЕК ЗА ИДНИНАТА: Биткоинот е полош од казиното

Фактор - 19.10.2017

Вложување во биткоини е помалку предвидливо од играње рулет во казино, вели рускиот министер за економски развој на Русија Максим Орешкин. Според неговите зборови, неквалификуваните инвеститори не би требало да имаат пристап до инструменти со така ...

10 поврзани вести »

Трамп нема ќар од претседателството, му се топи богатството

Фактор - 19.10.2017

Американскиот претседател Доналд Трамп речиси една година е претседател на најмоќната и најбогатата држава во Светот но, од оваа политичка функција тој нема голем бенефит, напротив неговото богатство за десетина месеци поминати во Белата куќа ...

76 поврзани вести »

Милошоски ја „оцени“ Левица со единица и урнебесен цитат за комунистите

Фактор - 19.10.2017

Антонио Милошоски, припадникот на ВМРО-ДПМНЕ кој себеси се деклрарира како десничар, на Фејсбук страница на политичкиот опонент Левица во делот за оставање оценки и рецензии има поставени единица за нивната страна, а тоа и го образложил со цитат од ...

СЛУЧАЈ ТРУСТ: Сеад Кочан пред лицето на правдата-ќе докажува како се „борел“ за добивање тендери

Фактор - 19.10.2017

Бизнисменот кој одреден период беше „бегалец“ со обвинителите на СЈО тет-а-тет во суд ќе се соочи на 7 ноември. Судот закажа јавна расправа за случајот „Труст“ во кој Сеад Кочан е прв осомничен.

Шилегов нема да дозволи Панорамско тркало во Вардар

Фактор - 19.10.2017

Петре Шилегов наскоро и официјално ќе го презеде раководењето со град Скопје и меѓу првите акти кои ќе ги донесе и стопирање и ревизија на сите градби од проектот Скопје 2014 меѓу кои и Панорамското тркало во водите на Вардар.

2 поврзани вести »